9 ADIMDA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR? – CİLT BAKIMI

blog yazısı ekle !

9 ADIMDA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR? – CİLT BAKIMI

1- Cilt Tipinizi Öğrenin

Cilt bakımında ilk adım cilt tipinizi öğrenmektir. Cilt tipinize göre nemlendirme ve bakım uygulamaları yapacağınızdan öncelikle cildinizin yağlı mı, kuru mu yoksa karma mı olduğunu öğrenmelisiniz.

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt Bakımı
2-Cilt Temizliği

Cilt temizliği denilince akla peeling geliyor elbette. Ciltteki ölü deriyi, kiri, pisliği temizlemek için doğal bir peeling tarifini siz de evinizde uygulayabilirsiniz. 2 çay kaşığı Türk kahvesini, 2 çay kaşığı sızma zeytinyağını ve 2 çay kaşığı maden suyunu karıştırıp cildinizin temizliği için kullanabilirsiniz.

3- Cilt Nemlendirilmesi

Cildiniz yağlı bile olsa nemlendirmek ayrı bir işlem olduğundan bu adımı atlamamanızda fayda vardır.

4- Güneş Koruyucuyu Unutmayın

Güneş koruyucu kreminizi yaz kış fark etmeksizin kullanmanız gerekmekte. Güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korumanız yılın her dönemi geçerli olan bir gerçektir.

5- Cildinizi Çok Fazla Yıkamayın

Cildi çok fazla yıkayarak temizlemeye çalışmak sıklıkla yapılan hatalardandır. Cildi çok fazla yıkamak pul pul görünüme ve kurumalara yol açabilir. Sabah uyanınca ve gece uyumadan önce yıkamak en doğru yöntemdir.

6-Makyajınızı Temizlemeyi Unutmayın

Makyaj temizliği asla atlanmaması gereken ögelerden biridir. Gece uyumadan evvel mutlaka makyajınızı temizleyin. Evinizdeki ürünlerden doğal makyaj temizleyici yapmanız da mümkün. Aynı miktarda gül suyunu ve zeytinyağını karıştırarak doğal bir makyaj temizleyici ürün elde edebilirsiniz.

7-Akne Temizliğine Özen Gösterin

Akne temizliği cilt bakımında en önemli aşamalardandır. Bunun için doğal yüz maskelerinden yararlanabilirsiniz. Bir yumurta akını iyice karıştırın ve köpürtün. Ardından bu yumurta akını yüzünüze uygulayın. Bu uygulamanın ardından yüzünüzü ince bir kağıt peçete ile kaplayın. Maske kuruduktan sonra yani yaklaşık 15-20 dakika kadar maskeyi soyun. Bu sayede hem gözenekleriniz hem de sivilceleriniz temizlenecek.

8-Makyaj Malzemelerinizin Kişisel Olmasına Özen Gösterin

Makyaj malzemelerinizi arkadaşlarınızla ya da çevrenizle paylaşmamaya çalışın. Bu türde ürünler kişiseldir ve başkaları tarafından kullanıldığında enfeksiyon kapma riskiniz yükselir.

9- Beslenme ve Düzenli Uyku

Bütün bu uygulamaların en önemlisi aslında beslenme ve uyku düzenidir. Eğer bu ikisini sağlayamıyorsanız birçok bakım yapsanız bile cilt problemlerinden kurtulmanız kolay olmayacaktır.