ASPİR YAĞININ KULLANIM ŞEKLİ VE YARARLARI

blog yazısı ekle !

ASPİR YAĞININ KULLANIM ŞEKLİ VE YARARLARI

Aspir bitkisi; seksen ve yüz cm arasında değişik boylarda yetişebilen beyaz, sarı, kırmızı, krem ve turuncu gibi renkleri barındıran bir çiçek türüdür. Dikenli ve ya dikensiz olarak iki farklı çeşidi yetişir. Dikenli olarak yetişenler dikensiz olarak yetişenlere göre daha fazla yağ içerir. Aspir bitkisinin tohumları; kahverengi, beyaz ve üzerinde koyu çizgiler bulunan taneler olarak dallanır ayrıca her dalın ucunda bulunurlar. Günümüzde biden çok aspir bitkisi yetişmektedir.

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt Bakımı


Yenice türü; dikensiz,100-120 cm boyu civarında kırmızı renkli çiçekli bir çeşittir. Yenice türü diğer 2 türden 10-15 gün daha sonra hasat edilir. Bin tane aspir bitkisinin ağırlığı 35-40 gr arasındadır. Bir tane aspir bitkisinde ki yağ oranı da %20-25 arasındadır. Bitki linoleik bir tip yağ içerir. Dinçer çeşidi; dikensiz, mat-kırmızı renkte çiçeklere sahip, 90-100 cm boyunda bir çeşittir. Remzibey-05 çeşidinden 2-3 gün önce hasada gelir. Bin tane ağırlığı 45-50 gr arasında olup, tanedeki yağ oranı %25-28 arasında değişir. Linoleik tip yağa sahiptir. Remzibey-5 adı verilen çeşidi ise dikenli bir yapıya sahip, sarı renk çiçekli, 60-80 cm boyunda bir türüdür.

Aspir yağını kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey; aspir yağını sıcak yiyeceklerle birlikte kullanmamaktır. Kullanım soğuk yiyeceklerle tavsiye edilmektedir. Sıcak yemeklerde kullanmak istenirse öncelikle yemeğinizi pişirip kısa süre dinlendirdikten sonra ilave etmelisiniz. Çünkü Ankara da yapılan araştırmalara göre sıcaklık besin değerini düşüp yağın etkisini azaltıyor.

Yağ üzerinde Ankara güzellik salonu tarafından yapılan çalışmalar aspir yağının zayıflattığını kanıtlamıştır. Bu durum Ankara güzellik uzmanı tarafından yapılan gözlemlerde fazla kilolu, tip-2 diyabetli olan menapoz sonrası bayan denekler üzerindeki çalışmada, günde 1-2/3 tatlı kaşığı kullanılan aspir yağının, 16 haftada göbek bölgesindeki yağlarda 1-2 kiloluk azalma gösterdiği tespit edilmiştir.

Şunu da unutmamak gerekir ki, neticede bir bitkisel yağdan bahsediyoruz. Bunu tedavi edici bir ilaç olarak düşünmeyin. Doğal ürünlerin uzun ve düzenli kullanımda etkisini hissettirdiğini unutmayın. Aspir yağının şişesini açtığınız andan itibaren, yani hava aldığı andan itibaren 40 gün içinde tüketmelisiniz güzeller.