ÇATLAMIŞ DUDAKLARA ÇÖZÜM

blog yazısı ekle !

ÇATLAMIŞ DUDAKLARA ÇÖZÜM

Dudaklarınızın çatlamasının pek çok nedeni olabilir ve her mevsim karşılaşabilirsiniz. Mevsimsel olarak ortaya çıkan rüzgârlar veya güneşin istenmeyen etkileri sonucunda dudaklarda çatlamalar meydana gelebilir. Aynı zamanda çocuklarınızın da dudaklarını yalama alışkanlığı varsa bu durum onların dudaklarının da çatlamasına neden olacaktır.

Ankara'daki tüm Dudak Kontörü yapılan Poliklinikler için tıklayınız
Ankara Dudak Kontörü


Dudaklarınızın çatlamasını önlemek için evinizin havasını mümkün olduğunca nemli tutmaya özen gösterin. Mağazalardan satın alabileceğiniz bu oda nemlendiricileri sayesinde evinizin nem dengesini istediğiniz gibi koruyabilirsiniz.

Çocuklarınıza dudaklarını sürekli yalamamalarını hatırlatın. Sürekli olarak dudakların yalanması çatlakların oluşmasını hızlandıracak ve iyileşme süresini de uzatacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun dudaklarını yaladığını gördüğünüz anlarda onu nazikçe uyarın ve hatta bir miktar nemlendirici özelliğe sahip kremi, dudaklarına sürün.

Kış aylarında, özellikle rüzgârlı günlerde ağız bölgenizi bir eşarp veya atkı ile örtmeye çalışın. Rüzgârlı havalarda dudaklarınızın çatlamasını önlemenin en etkili yolunun, dudaklarınızı direk rüzgâra maruz bırakmamak olduğunu unutmayın.

Kullanacağınız dudak kremleri, dudakların çatlamasını önleyebilen en etkili uygulamadır. Ancak kullandığınız dudak kremlerinin çok aromatik ürünler olmaması da önemlidir. Aksi takdirde dudaklarınızı yalamayı teşvik edebilirler. Bu da sorununuzu daha da kötü bir hale getirebilir. Bu iş için tüm güzellik marketlerinde bulabileceğiniz ürünler iş göreceği gibi çatlakların ilerlemiş olduğu durumlarda eczanelerden satın alabileceğiniz ilaç özelliğine sahip dudak kremlerini de kullanmanız daha doğru olacaktır.

Çatlamış dudakları önlemenin veya iyileştirmenin bir diğer etkili yolu da ağzınızı silmeniz veya yıkamanız gereken her durumdan sonra dudak kremlerini yeniden uygulamanızdır. Çünkü ancak bu sayede dudaklarınızın ihtiyacı olan nemi düzenli olarak sağlamış ve kalıcı olarak dudak çatlakların önüne geçmiş olursunuz.