CİLDİNİZ HORMONSAL MI?

blog yazısı ekle !

CİLDİNİZ HORMONSAL MI?

Ankara 'da bulunan estetik ve güzellik merkezlerinin uzmanları, hayatınızın ilk 30 senesi boyunca cildinizden her 40 dakika da bir, tam 1 milyona yakın hücrenin kaybedildiğini belirtiyorlar. Kulağa pek hoş gelmeyebilir ancak bu kayıp aslında cildinize ihtiyacı olan yenilenmeyi ve nemi sağlamış oluyor. Ayrıca hayatınızın ilk 25-30 senelik bölümünde deriniz kendini 30 günde bir yenilerken, 40 yaşına geldiğinizde bu sayı 45 güne çıkıyor.

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt BakımıNe yazık ki bu sürenin uzaması vücudunuzun artık yaşlanma aşamasına geçtiğinin de bir göstergesi. Hatta menopoz aşamasına geçmeden önce yine vücudunuzda yoğun hormonsal değişiklikler meydana geleceği için, bunların da bir yan etkisi olarak cildiniz de bazı işaretler görmeye başlayabilirsiniz. Ancak tabii böyle zamanlar gelmeden önce veya geldiğinde soya ürünlerini ve östrojen içerikli takviyeleri kullanmaya gerek kalmadan, bazı potansiyel sorunları şimdiden metabolizmanızda düzeltmeye başlayabilirsiniz.

İLK BELİRTİLER

Saç başlangıç çizginizde hafif bir azalma oluyorsa veya belli belirsiz bir şekilde dudağınızın üzerinde tüylenme görülüyor, siyah noktalarınız artıp cildinizde lekeler belirmeye başlıyorsa, bunlar yaşlanmanızın işaretleridir. Yapılan araştırmalar her 3 kadından birinde henüz daha 30 'lu yıllarının başında yetişkin aknelerinin de ortaya çıkabildiğini gösteriyor. Herhangi bir başka yaşlılık belirtisi görülmese de bunun da ortaya çıkmasının nedeni vücutta ki hormonsal dengesizlik oluyor. Çünkü 20 'li yaşlardan itibaren gerilemeye başlayan östrojen hormonu, vücudunuzda ki testosteron hormonunu baskın kılıyor. Böylece maskülen özellikler ortaya çıkmaya başlıyor.

Böyle durumlarla karşılaştığınızda, kullanabileceğiniz doğum kontrol hapları bu belirtilerin etkilerini azaltacaktır.

Ancak cildiniz çok daha hassas ise bu haplar tıpkı doğum sonrası çoğu kadında ortaya çıkan göz çevresinde ki kahverengi belirginliği daha da artırabilir. Bunun için de pigment tedavileri oldukça karmaşık olduğu için en doğru yöntem mümkün olduğunca direkt güneş ışığından uzak durmak olacaktır.

CİLT KURULUĞU

Tiroit bezlerinin doğru çalışmaması da cildiniz üzerinde bazı belirtiler gösterebilir. Bunun en belirgin belirtisi de cilt kuruluğudur. Cildiniz kurudukça da daha da hassas bir hale gelir. Bu yüzden tiroit hormonunun dengesizliği nedeniyle cildiniz de herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bunu telafi etmek için kuvvetli nemlendiriciler ve hatta gerekirse nemlendirici serumlar kullanabilirsiniz.

Genel itibariyle görüldüğü gibi, yaş almayla beraber vücudunuzda değişen hormon seviyeleri birçok organınıza etki ettiği gibi cildiniz üzerinde de belirtilerini gösterecektir. Bu yüzden yapılabilecek en uygun şey elinizde ki imkânlarla cildinizi korumak ve mümkün olduğunca bakımını sağlamaktır. Hatta daha da etkili çözümleri kendinize özel olarak elde etmek için estetik uzmanlarından ve güzellik merkezlerinden de yardım almayı tercih edebilirsiniz.