CİLDİNİZDEKİ KAHVERENGİ LEKELERİ NASIL YOK EDERSİNİZ?

blog yazısı ekle !

CİLDİNİZDEKİ KAHVERENGİ LEKELERİ NASIL YOK EDERSİNİZ?

Otuzlu yaşlarınızdan sonra yüzünüzde, ellerinizde ve göğsünüzde belirmeye başlayan ve daha ileri ki yaşlarda büyük sebebinin güneşten kaynaklandığı o sinir bozucu kahverengi lekeler. Bazıları, gebelik sebebiyle meydana gelen hormonsal değişimlere bağlı olarak yüzünüzde, bazıları da güneşin zararlı etkileri nedeniyle vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilir.

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt Bakımı

Dermatologlar tarafından ışık testi yardımıyla melazma rahatsızlığından ayrılan bu kahverengi lekeler, tamamen kozmetik bir sorun olup, herhangi bir sağlık riski taşımazlar ancak bu durum sinir bozucu olmalarını değiştirmez. Ancak her zaman bu lekelerin görünümünü azaltıp bir miktarda olsa kamufle etmeniz mümkündür.

Cildinizde ki kahverengi lekelerin görünümünü azaltabileceğiniz yöntemlerden bir kaçı şunlardır;

LAZER UYGULAMALARI

Kahverengi lekeleri en etkili ve en ekonomik şekilde uzaklaştırmanın yollarından birisi lazerle gerçekleştirilen ve cilt yüzeyinin yenilenmesinin sağlandığı uygulamalardır. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, cildin bu en üst tabakasında bulunan lekelerin lazer yardımıyla ortadan kaldırılmasıdır. Uygulamalar yaklaşık 20 dakika sürmektedir ve etkileri 24 saat içerisinde görülmeye başlar. Uygulama sonrasında ise dikkat edilmesi gereken cildinizi nemli tutmak ve bunun için yeterince vazelin kullanmaktır. Bu sayede 24 saat içerisinde oluşacak cilt dokusu daha parlak ve lekesiz olarak ortaya çıkabilecektir. Ayrıca lekelerin tekrarlanmasını önlemek adına direkt güneş ışığına maruz kalmamaya da dikkat etmeniz gerekir.

KREMLER

Piyasada bulabileceğiniz bazı kahverengi leke kremleri, bu lekelerin renklerini açmaya yardımcı olarak görünümlerini gidermeye yardımcı olacaktır. Bunun için tercih ettiğiniz uygun kremleri günde iki defa düzenli olarak uygulamanız yeterli olacaktır.

VİTAMİNLER

Ciltteki kahverengi lekeler için tercih edilen bir diğer uygulama türü de cilde A vitamini takviyesi yapılmasıdır. Böylelikle sadece lekelerle değil, ufak kırışıklıklar ve buruşukluklara karşı da mücadele edilmiş olur. Cildiniz daha genç ve ışıltılı bir görünüme kavuşur.

PEELING

Peeling uygulamaları da cildinizde ki bu kahverengi lekelerin giderilmesinde kullanılacak bir diğer yöntemdir. Bu uygulama sayesinde cildinizin en üst tabakası uzaklaştırılarak alttan yeni ve lekesiz bit cilt tabakasının ortaya çıkması teşvik edilmiş olur.

Tüm bu cilt uygulamaları hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise hamile kadınların bu süreci geçirdikten sonra tedavilere başlamasıdır. Aynı zamanda cildinizi direkt güneş ışığına maruz bırakmamak, kışın bile güneş kremi kullanmak ve düzenli olarak bir güzellik uzmanı veya cilt doktoru ile temasta kalmak da önemlidir.