DİŞ BAKIMINDA DÜZENLİLİĞİN ETKİSİ

blog yazısı ekle !

DİŞ BAKIMINDA DÜZENLİLİĞİN ETKİSİ

Dişlerimiz, sağlıklı bir hayat sürmemiz için bedenimizdeki her organ gibi ayrı bir önem ve özene ihtiyaç duymaktadır. Sağlıklı yaşamak, ağrısız sancısız huzurlu bir hayat sürdürmek anlamına gelmektedir. Vücudumuzdaki organlar ve bölgeler arasında ağız kısmı oldukça önem arz eden bir niteliğe sahip olmaktadır. Konuşma, tat alma, gülüme, nefes alma, yeme, içme gibi çok önemli ihtiyaçların gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Ankara'daki tüm Güzellik Salonları için tıklayınız
Ankara Güzellik Salonları






Ağız içerisinde bulunan dişlerin fonksiyonları hem sağlık hem görsellik açısından çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Diş ağrısı öyle acı verici bir ağrı olmaktadır ki; ağrımaya başladığında yerimizden zıplatacak kadar acı verebilmektedir. Tüm gece ve gündüzlerin mahvolmasını ve diş ağrısının yanı sıra kulak ve baş ağrısına yol açması, aşırı sinirli ve stresli bir hale büründürmesi psikolojik olarak da yıpratıcı etkiler bırakmaktadır. Ankara güzellik salonu bu konuda kişilerin siş ağrısı çekmemesi ve diş ağrısına neden olan noktaları ele alarak düzenli diş bakımının etkilerini vurgulamaktadır.

Dişlerin bakımsız olması sadece ağrı ve rahatsızlıktan öte bir rol oynamaktadır. Sarı ve çürük görüntüsü, iletişime geçilen kişiler arasında hem kendinizi hem de çevrenizdeki kişilerin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Zamanla artan çürük ve rahatsızlıklar ağız içerinde koku yaparak da ayrı bir rahatsızlığı gündeme taşımaktadır. Toplum içerisinde konuşurken kendinize olan güvenin kaybolmasına ve iletişimde sorunlar meydana gelmesine yol açmaktadır.

Diş Temizliği ve Adım Adım Diş Bakımı

Günde sadece 5 - 10 dakikalık bir vakit ayırma ile sağlıklı ve temiz dişlere sahip olmak mümkün olmaktadır. Bu konuda Ankara güzellik uzmanı, diş bakımında diş fırçası, diş macunu, düzenli kullanım e kullanım şeklinin öneminden bahsetmektedir. Kullanılacak diş fırçasının; küçük başlı ve ne sert ne çok yumuşak, orta sertlikte olması faydalı olmaktadır. Böylece ne çok sert olup diş ve diş etlerine zarar vermekte, ne de çok yumuşak olup etkisiz halde olmaktadır.

Diş fırçasının doğru seçiminin yapılmasının ardından doğru macun seçimine dikkat çekilmektedir. Kullanılacak diş macunun florür içermesine dikkat edilmesi ve sürekli aynı macunun kullanılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Her paket bitiminden sonra farklı bir macun kullanımı veya belirli aralıklar ile değiştirilerek kullanılması diş ve diş etlerinin yıpranmamasını sağlamaktadır. Ayrıca diş ve diş etlerine zarar verilmemesi için diş fırçalanırken; çok yavaş veya çok hızlı değil de orta hızda fırçalamanın gerçekleştirilmesi ve diş etlerinden diş uçlarına doğru dairesel hareketler ile fırçalama şekli faydalı ve sağlıklı olmaktadır. Diş fırçalama işlemine başlarken diş fırçasının veya ağzın su ile ıslatılması önerilmemektedir. Ankara güzellik salonu bu ıslatmanın fırçalama etkisini düşürdüğünü ve ağızda bulunan tükürüğün yeterli olduğunu savunmaktadır.

Günlük ve rutin diş bakımının yanında diş pastası veya karbon gibi maddeler ile diş temizliğinin yapılması da diş beyazlığında etkili olmaktadır; ancak bu maddelerin aşınma yapması ve diş ve diş etine zarar vermesi nedeni ile ayda bir kez tekrarlanan kullanımı yeterli görülmektedir. Diş bakımında sabah ve akşam farklı fırçaların kullanılması da sağlıklı olmaktadır. Ayrıca en geç 6 ayda bir diş fırçası değişikliğinin yapılması, imkân var ise 3 aydan sonra değiştirilmesi önerilmektedir.

Aksi takdirde diş fırçaları eskimeye başladığında bakteri üretimi gerçekleşerek sağlıklı fırçalama yok olmaktadır. Diş temizliği ve fırçalamanın yanı sıra dilinde fırçalanması oldukça etkili bir fayda sağlamaktadır. Dil üzerinde kalan maddelerin bakteri üretimi yapması ve ağız kokusuna sebep oluşturması ağız temizliğinin yeterli olmamasına işaret etmektedir.

Düzenli olarak diş ipi kullanımı da oldukça sağlıklı ve etkili bir işlem olmaktadır. Diş ipi kullanımının doğru bir şekilde öğrenilerek uygulanması insan ömrünün 1 yıl uzamasını sağladığı savunulmaktadır.