DOLGU UYGULAMALARI - ÖZEL ESTERA POLİKLİNİĞİ

blog yazısı ekle !

DOLGU UYGULAMALARI - ÖZEL ESTERA POLİKLİNİĞİ

Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek yapılan yüz dolgu estetiği, derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir.

Günümüzde pek çok dolgu malzemesi mevcuttur. Kullanılacak dolgu maddesi FDA (Food and Drug Administration) onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle dolgu seçiminde son derece dikkatli olunmalı, doktorunuzdan size hangi dolgu malzemesinin kullanılacağı, FDA onayının olup olmadığı konusunda bilgi alınmalıdır. Tüm kozmetik uygulamalarda esas alınması gereken doğal görünüm burada da hedeflenmelidir.

Dolgu uygulamasında amaç, her yağ dokusunun azaldığı bölgeye doldurmak değil hastanın ifadesini bozmadan, yaşlılık belirtilerini ortadan kaldıracak şekilde belli bir estetik kaygı ve sanatsal bakış açısıyla bunu yapabilmektir.Yüz dolgusu sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Yüze dolgu estetiği ileyüzdeki yorgun ifade giderilir. Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Hyalüronik asit gençlerde daha fazla bulunur ve cilde parlaklık, gerginlik ve canlılık verir. Yaşlanma süreci ile beraber hyalüronik asit miktarında azalma olur. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıkların giderilmesinde yüz dolgusu başarıyla kullanılabilir. Dolgu enjeksiyonu dudak bölgesinde dudağa daha dolgun ve genç görünüm sağlamak amacı ile uygulandığı gibi ciltteki derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir.

Yüz dolgusu kırışıklık, iz veya sarkmanın olduğu bölümün altına derideki çöküklüğü gidermek amacı ile yapılır. Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir. Bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur. Bazen dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir. Klinik deneyimim özellikle gözenekli ve yağlı ciltlerde hyaluronik asit içeren dolgu malzemelerinin ciltte sadece mekanik bir doldurma işlemi yapmadığı, aynı zamanda iyileştirme etkisinin de olduğu yönündedir.