ERGENLİK VE MAKYAJ

blog yazısı ekle !

ERGENLİK VE MAKYAJ

Ergenlik dönemine giren genç kızlar hayatlarının süse, giyime ve makyaja en düşkün oldukları dönemini de yaşamaya başlamış olurlar. Ancak ergenlik dönemi aynı zamanda cildin en sorunlu olduğu da dönemdir. Cilt hormonlardaki değişimler nedeni ile çok daha fazla sebum üretir bu dönemde ve bu da beraberinde başta sivilce ve akne olmak üzere çeşitli cilt problemlerini getirir. Bu nedenle ergenlik döneminde makyaj yapmak için yanıp tutuşsanız da aslında anne, babanızın sözünü dinleyip yapmamanız en doğrusudur.

Ankara'daki tüm Makyaj Salonları için tıklayınız
Ankara Makyaj Salonları

Yine de yapacaksanız…

Tabi ergenlik beraberinde asi ve dik başlı bir ruh halini de getiriyor ve hemen hiçbir ergen genç kız anne, babasının sözünü dinleme eğiliminde olmuyor. Siz de "makyaj yapma" diyen ebeveynlerinizin sözünü dinlemek yerine makyaj yapmayı tercih edecekseniz birkaç önerimiz var, en azından bu önerilere uymanız cildinizin bu en hassas ve sorunlu olduğu dönemde makyaj nedeni ile zarar görmesini engelleyecektir.

Doğru ürün seçin

Cildinize zarar vermeyecek şekilde makyaj yapmanız için en önemli şey tabi ki doğru ürünleri kullanmanız. Bunun için makyaj malzemesi satın alırken mutlaka etiketin üzerinde yazan bilgileri okuyun ve tercihinizi non-allergic yani alerjiye neden olmayan ürünlerden yana kullanın ve kimyasal değil doğal içerikli olmasına da dikkat edin alacağınız ürünlerin.

Fondötene dikkat!

Ergenlik dönemini sivilceli geçiriyorsanız fondötenden uzak durmalısınız. Uzmanlar sivilceli ciltlere fondöten sürmenin kesinlikle uygun olmadığı konusunda uyarıyorlar. Ama sivilceleri ve sivilce izlerini kapatmak için fondöten kullanmak konusunda ısrarcıysanız yine non-alergic yani alerji yapmayan ve yağsız fondötenleri kullanmalısınız.

Ergenlik döneminde cilt hassastır

Ergenlik döneminde cilt hassastır, bu nedenle seçeceğiniz makyaj ürünleri hassas ciltler için üretilmiş olmalı. Aksi takdirde zaten hassas ve muhtemelen sivilce sorunu ile mücadele eden cildiniz zarar görebilir, tahriş olabilir.

Ruj yerine lipstick kullanın

Dudaklarınızı parlatmak ve renk vermek içinse ruj yerine lipstick kullanın. Böylece dudaklarınıza güzel bir görünüm kazandırırken aynı zamanda sağlığını da korumuş olursunuz.

Özel günlerde uzmana makyaj yaptırın

Ergenlik dönemindeki genç kızların hayatlarında da mezuniyet, nişan gibi özel günler oluyor elbette. Böyle özel günlere katılırken kendiniz makyaj yapmak yerine Ankara'da bulunan bir güzellik salonuna gidin ve bir güzellik uzmanına makyaj yaptırın. Bu hem mükemmel görünmenizi sağlarken hem de cildinizin zarar görmesini engelleyecektir.