ESTETİKTE KİMYASAL PEELİNG

blog yazısı ekle !

ESTETİKTE KİMYASAL PEELİNG

Estetik, güzelleşmek isteği asırlara uzanan adeta insanlık tarihiyle özdeş bir geçmişi kapsar. Modern dünyada ise kozmetik başta olmak üzere estetiğin birçok alanında çok ileri gelişmeler olmuştur. Her geçen gün yeni bir ürün çıkmakta, yeni estetik çözümlerle tanışılmaktadır. Bunlardan biri de kimyasal peeling işlemidir. Ankara ilinde de yaygın tercih edilen estetik bir faaliyet alanıdır. Aslında kimyasal peeling doğrudan estetiğe özgü bir çalışma olmayıp tıbbın araştırma alanına dâhildir. Sonuçta, bu işlem deriye doğrudan uygulanan cerrahi müdahale olarak görülmelidir.

Ankara'da Kimyasal Peeling için nerelere gidebilir?
Ankara Kimyasal PeelingKimyasal peeling nasıl tanımlanır? Konuyu derinlemesine incelemeden en kısa tanımla konuya girmek gerekir. Kimyasal peeling derinin üzerinde oynamaktır. Bu işlemle kimyasal içeriğe sahip ajanlar deriye sokulur. Bu kimyasal ajanların görevi derinin altında hasar oluşturarak seçilmiş olan deforme bölgeyi deforme etmektir. Burada kastedilen amaç zaten deforme olmuş bölgeyi yeniden tahrip ederek alttan doğal derinin tekrar çıkmasını sağlamaktır.

Burada önemli olan kimyasal peeling işleminde kalıcı hasarın derinlik boyutudur. Bu da ister istemez peeling kullanıcısının deriyi iyice incelemesini gerektirir. Bu konuda Ankara Güzellik Uzmanı tavsiyeleri de dikkate alınmalıdır. Yanlış bir peeling uygulaması tıbbi açıdan istenmeyen hasarlara yol açabilir. Doğru yapıldığı takdirdeyse deri yeniden doğal haliyle çıkmakta ve sorunsuz bir güzellik kazanılabilmektedir. Dolayısıyla konunun uzmanı tarafından ele alınarak kimyasal peeling işlemi yapılmalıdır. Penetrasyon derinliği, deriye hangi kimyasal peeling işleminin uygulanacağını belirleyecektir.

Yüzeysel sertlikte, orta sertlikte ve derin sertlikte olmak üzere 3 farklı kimyasal peeling işlemi söz konusudur. Yüzeysel olanda, kalın boyutta bir epidermal tabakaya ajanlar uygulanarak derinin soyulması amaçlanır. Böylece alttan gelecek yeni deriyle birlikte pürüzsüz, lekesiz bir estetik cilde sahip olunur. Bu işlemde çeşitli solüsyonlar kullanılmaktadır.

Orta derinlikte kimyasal peeling işleminde ise, papil ve üst retiküler dokularda tahribat yapılır ve kırışık bölgelerde lokasyon iyileştirmeler yapılır. Bu kırışıklıklar ağır derecede ise işe yaramaz. Daha çok hafif ve bazı orta kırışıklık durumlarında etkisini gösterebilir. Derin kimyasal peeling ise ileri derecede kırışıklık, sorunlu deri bölgelerine uygulanır ki, yaşın ilerlemesiyle tercih edilen estetik bir uygulamadır. Ağır kırışıklıklarda peeling şiddeti artırılır ve değişim etkisi beklenir. Genellikle olumlu sonuçlar alınır. Derin kimyasal peeling işleminde TCA solüsyonları ve kombinasyonları kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling işlemindeki hazırlık aşamasında eser miktarda tretinoin veya krem uygulanmaktadır. Daha sonra uygulama aşamasına geçilir. Akneler, yaşlanma, pigmenter gibi endikasyonlarda kimyasal peeling işlemi yapılırken, olumsuz etkileri ise şöyle özetlenebilir: Bu işlemi uygulayan uzman doktorlar hastanın iletişiminde yaşanacak stresli iletişim, bilinçaltına inmiş psikolojik sorunlar, estetik düzelme derken aşırı hayaller kurma, beslenme rejimine dikkat edilmezse ortaya çıkacak olumsuzluklar ve açık yaralardan çeşitli enfeksiyon kapma durumlarıdır.

Ankara Güzellik Salonu bu tür kontendikasyonlarda hastaları bilgilendirmekte ve sürecin doğru işlemesini sağlamaktadır. Bu yüzden uzmanların görüşleri peeling yaptıranlarca mutlaka dikkate alınmalıdır.