FONDÖTEN NASIL SEÇİLİR?

blog yazısı ekle !

FONDÖTEN NASIL SEÇİLİR?

Yüz makyajının en önemli unsurlarından birisi olan fondöten, yüzde mucizeler yaratabilir. Fondöten seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru tonu bulmaktır. Bu yüzden ürünü almadan önce el ya da bilek kısmına denenmemelidir. Çene kısmına denenmesi daha doğru ve iyi sonuçlara ulaştırılabilir. Mağaza ışıkları, fondöten seçiminde yanıltıcı olur. Bu nedenle de fondöteni güneş ışığında denenmesi gerekir. Uygulama sonrasında ürün, kişinin cildi ile aynı tonda oluyor ise demek ki doğru seçimdir.

Ankara'daki tüm Makyaj Kursu verilen Makyaj Salonları için tıklayınız
Ankara Makyaj Kursu


Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde fondöten çeşidi çok olur. Bu yüzden bu şehirlerde doğru seçim yapmak daha kolaydır. Ankara Güzellik Uzmanı da bu konuda çok dikkat eder. Ayrıca kişinin cildini yormayan ve istenilen kadar kapatıcılığı olan fondötenler seçilmesi gerekir.

Bu konularda da İstanbul, İzmir ve Ankara Güzellik Salonu ile cilt bakım salonlarında çok çeşitlilik bulunmaktadır. Yoğun yapılı ürünler cildi yoracağı gibi kişinin daha çok yaşlı gözükmesini sağlar. Cildin yapısına uygun fondötenler seçilmesi gerekir. Kuru ciltli kişiler, sıvı fondötenler kullanılması gerekir. Nemlendirici özelliği olan fondötenler tercih edilmesi gereken ürünlerdir. Eğer bu konuda dikkat edilmez ise cilt pul pul dökülür ve yanaklar gerilir.

Eğer kişinin yağlı bir yapıda cildi var ise yağ kontrolüne sahip likit ve pudra bitiriş sağlayan fondötenler tercih edilmesi gerekir. Çok patlama sorunu olan kişiler mat yapılı ürünler seçmeleri daha da yararlı olacaktır. Mineral ürünler de bu ciltli kişiler için uygundur. Sivilceye sahip ciltler, salisilik asit içeren fondötenleri tercih etmesi gerekir. Böylece hem sivilcelerle başa çıkılır hem de kusursuz bir cilde sahip olunur.

Alerjik ciltli kişilerin kokulu ürün kullanmaması gerekir. Ünlü markaların bile kokulu ürünleri kullanılmaması lazımdır. Cilde nasıl bir bitiriş sağlaması, istenir ise yarı mat, mat ya da parıltılı olmasına karar verilmelidir. Bu kişi tarafından belirlendikten sonra ürün istenilen doğrultusunda seçilmelidir. Fondöten bulunduktan sonra ürünün yapısına uygun olan fırça ya da makyaj süngeri ile çok iyi bir sonuç çıkarılabilir. Uzun süre kalacak bir cilt makyajı için, fondöten uygulanmadan önce cilde uygun bir primer uygulanması lazımdır. Aşırı bir parlama oluşması sonrası, hafif yapılı transparan uygulanması gerekir.

Koyu kıvamlı fondötenler, problemli ciltler için hazırlanmıştır. Problemi olan ve değişik ciltli kişiler koyu kıvamlı fondötenleri kullanması gerekir. Tam tersine ince kıvamlı fondötenler de problemsiz, iyi görünüşlü ciltler içindir. Cilde bir ya da iki ton açık fondötenler genel olarak daha uygun bir görünüm sağlar. Yaz aylarında ise bronzlaşmanın etkisi altında koyu renkli fondötenler daha çok önerilir.