FONDÖTEN NASIL SÜRÜLMESİ GEREKİR?

blog yazısı ekle !

FONDÖTEN NASIL SÜRÜLMESİ GEREKİR?

Yüz makyajının en önemli ve gerekli unsurlarından birisi olan fondöten, çeşitli yüz tiplerine uygunluğuna göre değişiklik gösterir. Ciltte bulunan leke, kızarıklık, morluk, ton farklarını kapatma ve ciltte pürüzsüz bir etki yaratmak için uygulanan en önemli makyaj malzemesidir. Kusursuz bir yüz makyajı yapabilmek için ürünlerin en doğru ve cilde en uygun olması dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Köpük, krem ve de stick gibi farklı kıvamlarda bulunan fondötenler, makyaj öncesi cilde kusursuzluk verir. Ankara, İstanbul, İzmir gibi daha pek çok şehir, fondöten ve diğer makyaj malzeme çeşidi konusunda gerçekten ilerlemiştir.

Ankara'daki tüm Makyaj Salonları için tıklayınız
Ankara Makyaj Salonları

Ankara Güzellik Salonu ve Ankara Güzellik Uzmanı köpük, krem ve stick gibi farklı kıvamlar konusunda dikkat edilmesi gerekildiğini bildirmiştir. İlk olarak yüz nemlendirici ile nemlendirilerek makyaja hazır hale getirilmelidir. Bu aşamanın yapılabilmesi için el, özel olarak üretilen fırça ya da sünger kullanılabilir. Fırçanın ucu bir miktar fondöten batırılıp, yatay hareketler ile cilde yedirilir. Fazla miktarda sürülen fondöten, kişinin yüzünde çizgi yolların oluşmasını ve kalıp gibi bir görünüm oluşmasını sağlar.

Bu nedenle çok fondöten yerine, yeterli miktarda fondöten sürülmesi önerilen konular arasındadır. İnce tek kat fondöten parmak uçları ile ya da kaliteli bir fondöten fırçası ile cilde uygulanır. Yuvarlak şeklindeki süngerler ile de yapılması olası bir durum söz konusudur. Fakat gerektiğinden fazla miktarda fondöten harcatacağından, fondöten israfına yol açabilir. En sağlıklı yöntem yine fırça kullanmak olacaktır.

Bu aşamadan sonra fondöteni burun, çene ve yanak çevresi üzerine uygulanarak sürülür. El, fırça ya da sünger yardımı ile boyun, dekolte gibi kısımlar da renk farklılığını önlemek için fondöten uygulanması gereken yerler arasındadır. Ama bu aşama çok az bir miktarda fondöten kullanılması gerekir. Önemli olan konu, yüzde fondötenin suni bir şekilde kalmamasıdır. Ayrıca yüze de olacağından daha çok zarar verebilir. Çok belli olan sivilce, leke, yara gibi izler kapatıcı yardımı ile kapatılır. Bunun ardından gözaltı aydınlatıcısı uygulanır.

Fondöteni cilde kilitlemek yani sabitlemek amacı ile fırça ya da sünger yardımı ile cilde pudra uygulanması gerekir. Pudra da aynı şekilde fondöten gibi cildin gereken makyaj malzemeleri arasındadır. Bu konular ile değinilmesi konular arasında fondöten fırçası seçimi de önemlidir. En başarılı sonuç alınan fırça yardımı ile fondöten sürmektir. Doğru fırça seçimi ile en iyi sonuca ulaşılabildiği gibi fondöten her noktaya da eşit miktarda dağıtılabilir. Bu yüzden fondöten fırçasının en büyük olması gerekir.