FRAKSİYONEL LAZER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

FRAKSİYONEL LAZER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Yazar Bilgileri Servet Usta Doktor @ Dr. Servet Usta Muayenehanesi - Çukurambar
Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel lazer, cildin soyulma ve yeni damar yapılanmaları yoluyla sağlık, gençlik ve pürüzsüzlük kazanması amacıyla birçok farklı tedavi uygulamasında kullanılan bir estetik dermatoloji uygulamasıdır. Leke tedavisi başta olmak üzere, akne izlerinin, ameliyatlardan kalan izlerin, çeşitli yara izlerinin ve çatlakların giderilmesinde, damarlara ilişkin iyileştirmelerde, gözeneklerin sıkılaştırılmasında, kırışıklıkların azaltılmasında, vajinal daraltma gibi uygulamalarda olumlu etkileri dolayısıyla sıkça başvurulan bir cihaz olmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Hangi Alanlarda Fayda Sağlar?

Fraksiyonel lazer teknolojisi ile gerçekleştirilen uygulamalar, kesme, doku toparlama, dikiş gibi hiçbir cerrahi müdahaleye gerek duyulmaksızın ciltte yenileyici ve gençleştirici sonuçlara ulaşma konusunda fayda sağlamaktadır.

Özellikle;
• Cildin genel olarak yapısal dengesinin düzenlenmesinde,
• Ciltte kolajen ve elastin sentezi sağlanması ile elastikiyetinin arttırılmasında,
• Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılmasında,
• Yüz ve boyun bölgesindeki derin kırışıklıkların azaltılmasında,
• Yüz ve boyun bölgesindeki ince kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında,
• Yüz ve vücutta oluşan lekelerin tedavisinde,
• Akne ve yara izlerinin tedavisinde,
• Cilt dokusunda oluşan çatlakların (stria) tedavisinde,

tercih edilmekte ve hastalar açısından gözlemlenebilir yüz güldürücü ve olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.Fraksiyonel Lazer Uygulaması Fiyatı Nedir?

Fraksiyonel lazer uygulamasına ilişkin internet üzerinden fiyat bilgisi paylaşılamamaktadır. Konuya yönelik daha detaylı bilgi ve randevu almak için bize 0312 284 10 15 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Hastanın beklentileri ve doktorun yönlendirmeleri ile fraksiyonel lazer sisteminden ne amaçla faydalanılacağına göre uygulama kararlaştırılmaktadır. Hastanın talebi ve doktorun uygun bulması durumunda uygulama alanına ve bölgenin genişliğine göre lokal anestezi yöntemlerine başvurulabilmektedir. CO2 ışınları ile çalışan fraksiyonel lazer, uygulama yapılacak alan üzerinde her bir mikro noktaya etki etmekte ve hücrelerin iyileştirici gücünü arttırma amacıyla cildin üst katmanını ısı ile soymaktadır. İyileştirici hücrelerin dışarıdan lazer ışınları ile müdahale edilerek alana toplanmasıyla leke, akne, iz, damar problemleri, gözenek açıklığı, kırışıklık gibi sorunların yaşandığı bölgede soyulma ve yeni damar yapılanması sağlanmaktadır. Yapılan lazer atışları aracılığıyla cilt dokusunun alt katmanlarında kolajen ve elastin sentezi artmaktadır. Cihazın soğutucu özelliğe sahip olması sayesinde hastaların duyabileceği acı hissi azalmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Fraksiyonel lazer atışları ile cilt üzerinden geçme işlemi ortalama olarak 15 – 30 dakikada tamamlanmaktadır. Lokal anestezi uygulanacak olması durumunda tüm işlemin gerçekleştirilmesi 1 saati bulabilmektedir. Kısa sürmesi ve sonrasında kişiye sosyal hayata hızlıca geri dönebilme imkanı sağlaması sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir cilt yenileme yöntemidir.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Kaç Seanstır?

Fraksiyonel lazer sistemi ile gerçekleştirilen uygulamalarda seans sayısı tedavinin türüne ve hangi sorunu giderme amacıyla yapıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin cilt yapısına ilişkin özelliklerin de tedavi sürecinde etkili olduğu uygulamanın süresi bu açıdan ortalama 3 – 5 seans arasında değişebilmektedir. Cildin kendisini toparlayabilmesine fırsat tanımak üzere yine tedavinin türüne bağlı olarak seans aralıkları ortalama 3 – 6 hafta arasında olmaktadır. Yaz aylarında gerçekleştirilmesi leke oluşumu açısından riskli olabileceği için fraksiyonel lazer uygulamasının güneş ışınlarının çok etkili olmadığı mevsimlerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Fraksiyonel Lazer Riskleri Nelerdir?

Fraksiyonel lazer uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar, kaliteli ve lisanslı lazer sistemlerinin kullanımı, fraksiyonel lazer uygulamasını gerçekleştirecek kişinin alanında uzmanlığı, ve hijyenik uygulama koşullarının sağlanmasıdır. Yöntemin kişinin problemlerine ve cilt özelliklerine uygun şekilde kullanılması, fraksiyonel lazer uygulamasını gerçekleştiren uzmanın uyarılarına (örneğin, güneş ışınlarına hassasiyet gösterilmesi, güneş koruyucusu kullanımı, kabuk tutarak kendiliğinden soyulacak ufak yaralarla mikrop kapmaması için oynanmaması ve kabukların koparılmaması vb.) kişi tarafından uyulması ile yan etki riskleri en aza inmektedir. İşlem sonrası uygulama bölgelerinde hafif şişlik ve kızarıklık oluşması normaldir ve bu etkiler birkaç gün içerisinde geçmektedir.

Kimler Fraksiyonel Lazer Uygulaması Yaptırmamalıdır?

Fraksiyonel lazer uygulaması ciddi sağlık sorunu bulunmayan birçok hastaya uygulanabilmektedir. Ancak,
• Hamilelere
• Hamilelik ihtimali olanlara
• Kanser hastalarına
• Herpes (uçuk) olan hastalara
• İşlemin yapılacağı bölgede enfeksiyonu olan hastalara
• Sivilcelere yönelik kullanılan isotretinoin tedavisi üzerinden 6 aydan az süre geçmiş olan hastalara
• Uygulamada risk oluşturabilecek bazı ilaç ve hormon tedavilerine devam hastalara

yapılması sakıncalı bir durum oluşturmakta ve bu sebeple tedavi yöntemi bu tür sağlık problemlerine sahip kişilere uygulanmamaktadır.