FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASININ ETKİ MEKANİZMASI NASILDIR? - ÖZEL ESTERA POLİKLİNİĞİ

blog yazısı ekle !

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASININ ETKİ MEKANİZMASI NASILDIR? - ÖZEL ESTERA POLİKLİNİĞİ

Fraksiyonel mikroiğneli bipolar radyofrekans uygulaması, cilt gençleştirmede vazgeçilmez ve en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Altın iğne tedavisi olarak da bilinmektedir. Uçlarındaki mikro iğneler ile epidermisde yani üst deri tabakasında küçük delikler açarken yalıtımlı iğne uçlarında oluşan radyofrekansın ısı etkisi ile dermal koagülasyon sağlarlar. Bu yöntemle altın iğneler ile iletilen radyofrekans enerjisi sayesinde cilt altı 60 dereceye kadar ısınmaktadır. Bu ısınma sayesinde cilt altında doku iyileşmesini sağlayan hücreler çoğalır ve cildin kendini onarma mekanizması çalışmaya başlar. Kolajen sentezi artar. İğnelerin sadece uç kısmında ısı etkisi olduğu için de cildin üst yüzeyi olan epidermis korunmuş olur.

Ciltte sıkılık artar, yüz ovali toparlanır, kırışıklıklar azalır, parlaklık artar, lekelerde de azalma olur. Cildiniz daha genç bir görünüme kavuşur. Çatlak, akne ve ameliyat izleri için yapılan uygulamalarda da olumlu sonuçlar alınır. Fraksiyonel iğneli radyofrekans aynı zamanda yağ bezlerinde de küçülmeye sebep olduğundan ciltteki yağlanmayı azaltıp gözenekleri ve sivilceleri azaltır.



Fraksiyonel iğneli bipolar radyofrekans uygulaması epidermisde hasar yaratmaksızın dermisde kollajen ve elastik dokunun artışını sağlarlar. Böylece kırışıklıkların azalmasına, cildin uzun süreli sıkılaşmasına ve izlerin azalmasına yardımcı olur. Acının az hissedilmesi için uygulama öncesi anestezik bir krem uygulanır. İğnelerin uzunlukları inilmek istenen derinliğe göre 0.5 ila 3.5 mm arasında değişir.

Tedavi edilmek istenen duruma göre 3-4 hafta aralıklarla olmak üzere 3-6 seans arası uygulanır. Kolajen sentezi 1-2 ay içerisinde başlayacağından uygulamadan yaklaşık bir ay sonra olumlu etkiler gözlenmeye başlar.

Uygulama sonrası oluşacak kızarıklık ve şişlik uygulanan enerjiyle bağlantılı sadece birkaç saat sürer. Fraksiyonel lazerlerdeki gibi bir kabuklanma olmadığından kişi sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Her mevsimde uygulama yapmak mümkündür. Koyu tenli kişilere de rahatlıkla uygulanır.