GÜZELLEŞME TUTKUNUZ YAŞAM MOTİVASYONUNUZU ARTIRIR

blog yazısı ekle !

GÜZELLEŞME TUTKUNUZ YAŞAM MOTİVASYONUNUZU ARTIRIR

Güzelleşme tutkusu kadının yaradılışından gelen doğasında vardır. Kadınların güzel görünme duygularının tezahürü olarak mağara çağından beri süs takılarının kullanılmaya başlandığı; makyaj malzemeleri kullanarak güzelleşmenin ise eski Mısır ve Asur kültürlerine kadar dayandığını görülür. Makyaj kültürünün dinin etkisini kırarak Rönesansla birlikte 16. yüzyıl Avrupa'sında İngiltere Kraliçesi Elizabeth ile saray kültürüne girdiği bilinmektedir. Bu yıllarda arpaya nişasta ilave ederek fondöten, mermer tozu ve alçıdan ruj yerine geçen makyaj malzemeleri elde edildiği görülmektedir. Makyajı saraydan çok sahne sanatçıları daha çok kullanmış olduklarından her halde halka onlardan geçmiş olmalıdır.

Ankara'daki tüm Günlük Makyaj yapılan Makyaj Salonları için tıklayınız
Ankara Günlük Makyaj

İnsanlar çevresine güzel görünmek için her türlü fiziksel materyali kullanırken dinsel ayin,dua ve ritüelleri de kullanmaktan geri kalmamıştır. Bunlardan bizde yaygın olan birisi de ''Hz.Yusuf'un Duası''dır. Kadınların bu duayı okumadan önce alkolsüz parfüm sürerek efsunlanmaları, erkeklerin ise dolunayda önce aya baktıktan sonra duayı yedi kez okumaları salık verilmektedir. Her şeye rağmen mistisizme ve makyaj materyallerine bağlı kalmadan güzel görünmenin, güzel kalmanın yolları da var elbette. İnsanın gizemli güzelliği kendi ruhunda yatar. İstenince o içsel güzellik insanın gayretiyle yüzüne yansır; dışsal güzelliğe dönüşür.

Yüz güzelliğinizi yansıtan unsurların başında ilk dikkati çeken kaşlardır. Yüzün adeta vitrinidir kaşlar. Bakışlarınızın fark edilmesini sağlar. Öncelikle yüzünüze uyan en uygun kaş modelini mutlaka bir uzman yardımıyla keşfetmelisiniz. Yüzünüzün güzelliğini tamamlayan ikinci unsur kirpiklerdir. Kirpiklerin bakımı rimel uygulamalarından önce özenle yapılmalıdır. Yüzünüzün güzelliğini tamamlayan üçüncü unsur dudaklardır. Dudaklarında düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Dudaklar özel karışımdan oluşan ovalama merhemleri olan scrublarla fırçalanarak temizlenmeli ve takiben özel dudak merhemleriyle(lip balmlarla) nemlendirilerek canlı kalmaları sağlanmalıdır.

Yüz güzelliğiniz tamamlayan dördüncü unsur cilt bakımıdır. Cilt bakımı her gün yapılmakla birlikte haftada bir kez de uzman eliyle yapılarak cildin zamanla oluşan ince ölü derilerden arılandırılması gerekir. Bunlara ilaveten cildin zararlı ışınlardan dolayı erken yaşlanmasına engel olmak için özel nemlendiricilerle korunması gerekir. Yüzün güzelliğini tamamlayan beşinci unsur hiç kuşku yok ki saçlardır.

Saçlar temiz, bakımlı olduğu kadar yüzün şekline uygun tarzda kesilmiş, şekil verilmiş olmalıdır. Saçların bakımının yanında sağlıklı kalabilmesi için geri dönüşümü de çok önemlidir. Saçların günde 50-100 tel dökülmesi normaldir. İyi bakılan saçlarda bunların yerine 1,5-2 ay içinde daha gür yenileri çıkacaktır. Saçların bu şekilde dökülmesinden kaygılanmadan düzenli olarak belirli periyotlarda bir uzmana bakım yaptırmanızda yarar vardır.