HASSAS CİLTLER İÇİN DOĞAL TONİK YAPIMI

blog yazısı ekle !

HASSAS CİLTLER İÇİN DOĞAL TONİK YAPIMI

Cilt bakımında kullanılan ve baş sıralarda yer alan tonik, cildi temizlemek ve gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılır. Cilt tiplerine özel olarak üretilir. Hassas ciltli kişiler evde kendi toniğini yapabilir. Ankara gibi pek çok şehirde hassas ciltli kişiler bu uygulamayı yapmaktadırlar. Ankara Güzellik Uzmanı ve Ankara Güzellik Salonu da bu uygulamayı önerirler. Ruhu sakinleştiren bu toniklerin yapımı da çok kolaydır.

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt BakımıToniğin pek çok türü bulunmaktadır. Doğal tonik, bir çorba kaşığı biberiye ve 300 ml. gülsuyu ile yapılır. Bu malzemeler karıştırılarak bir sprey şişesinin içine konulur. Her akşam pamuk gibi yumuşak bir madde yardımı ile cildin silinmesi gerekir. Mikroorganizmalar öldürüp, cildi besleyen ve koruyan bir içeriğe sahiptir. Limon toniği, 1 çay bardağı votka ve 1 limon suyunu karıştırarak yapılır. Şişeye doldurulur. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa pamuk yardımı ile yüze sürülür.

Elma sirkeli tonik, 2 yemek kaşığı su ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile yapılır. Bu malzemeler karıştırıldıktan sonra pamuk yardımı ile cilde sürülür. Göz çevresinden uzak tutulmak şartı ile durulanır. Kir ve yağdan arındıran bu tonik, gözeneklerin açılmasını da sağlar. Lavantalı tonik, lavanta, melisa, papatya, hatmi çiçeği, yarım fincan saf alkol ve içme suyu ile yapılır. Bütün malzemeler karıştırılır ve kaynamış suyun içine konulur. 15-20 dakika kadar demlendirilir. Temiz bir kaba süzdükten sonra kapalı bir kapta buzdolabında saklanabilir. Cilde uygulandığında etkisini gösterecektir.

Bir başka doğal tonik ise papatyalı toniktir. Bir tutam papatya ve 500 gr. su ile yapılır. Suda pişirilen papatya buz kabına boşaltılıp, dondurulur. Sarkma gibi sorunları önleyen bu toniğin sıkılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Her gün cilde uygulanması gerekir. Dereotlu tonik, bir demet dereotu, 25 gram badem yağı ve bir şişe maden suyu ile yapılır. Dereotu mikserden geçirilir ve diğer malzemeler üstüne eklenir. Karışım dondurulduktan sonra cilde kompres olarak uygulanır. Parlak ve canlı bir görünüme kavuşturur.

Yağlı ciltler için tonikler de bulunmaktadır. 1 kaşık elma sirkesi ve 8 kaşık maden suyu birbiriyle karıştırılıp cilde sürülür. Bir süre geçtikten sonra ıslatılmış pamuk yardımı ile silinir. Son olarak sivilceli ciltler için olan tonikten bahsetmek gerekir ise, 1 tutam biberiye otu, 1 tutam adaçayı ve saf alkol ile yapılmaktadır. Bütün malzemeler kaynatılmış suya atılır ve demlenir. 15-20 dakika kadar beklendikten sonra temiz bir kaba süzülerek içine saf alkol katılır. 15-20 gün boyunca düzenli olarak pamuk gibi yumuşak maddeler ile cilde uygulanır.