IPL

blog yazısı ekle !

IPL

Yazar Bilgileri Birsen Bubliç Güzellik Uzmanı @ Phi Cilt Kaş Güzellik - Çayyolu
IPL
Kadınların (özellikle 18-25 yaş) %15'inde yoğun tüylenme görülür. Bunun yanında vücudunda tüylerden şikayet eden erkek sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Eski epilasyon yöntemlerinden daha konforlu, uygulaması daha kolay, sonucu açısından başka hiçbir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olan IPL epilasyon günümüzde en çok tercih edilen yöntem olmuştur.

IPL ve diğer lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünün ısısı artar ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz. Her IPL veya lazer epilasyon uygulamasında kıl köklerinin yaklaşık %30'u bu şekilde etkilenir. Bu nedenle epilasyon tedavisi birkaç seans sürer.

IPL tekniğini diğer işlemlerden farklı kılan en önemli özellik ise eski teknolojilere nazaran tedavi sonrası yan etki görülme riskinin daha az ortaya çıkmasıdır. IPL işlemlerinde daha az seansa ihtiyaç duyularak seans sürelerinin kısaltılması, tedaviyi daha etkin kılmaktadır. Lazer teknolojisi çok güçlüdür ve uzman kişiler tarafından kullanılması çok önemlidir.Vücudumuzda ki kıllar büyüme, duraklama ve dökülme olarak üç farklı evrede bulunurlar. Kılın lazere en duyarlı olduğu büyüme evresini bulabilmek için IPL uygulaması genelde birden fazla seansı gerektirir. Bazen tek seans bile tatmin edici sonuç verebilmekte, genelde 4-6 seans yeterli olabilmektedir. Kıl büyüme evrelerinin vücudun farklı yerlerinde farklı oranlarda bulunmasından dolayı ayrıca yüzde bulunan hormonlara duyarlı reseptörlerin daha hassas olmasından dolayı yüz bölgesi daha dirençli olup 8-10 seans gerekebilir. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olacak şekilde ayarlanır.

Yaz döneminde lazer epilasyon uygulanabilir. Epilasyondan sonra uygun güneşten koruyucular kullanıldığı sürece lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur. Epilasyon öncesi solaryuma girmek ve güneşlenmek uygun değildir (Lazerin etkisini azaltabilir ). IPL ve lazer epilasyon uygulamasında kıl köklerinin yaklaşık %30' u bu şekilde etkilenir. Bu nedenle epilasyon tedavisi birkaç seans sürer. Vücudun her bölgesinde ki istenmeyen tüyler IPL tedavisi ile yok edilebilir.