KABARAN SAÇLARIN BAKIMI

blog yazısı ekle !

KABARAN SAÇLARIN BAKIMI

Ankara güzellik salonu merkezlerinde saçlarımızın bakımı güzelleşmede öncelik verilen önemli bir konudur. Bununla birlikte saçlarımızla ilgili problemler de peşimizi bırakmaz. Bunların başında da saçların kabarması ve elektriklenmesi gelmektedir. Saçları yıkandıktan sonra saçlarda bir kabarma oluşması söz konusu olabilmektedir. Saçlardaki bu kabarıklığın yol açtığı önemli estetik sorun ise şekil vermedeki zorluktur. Aynı şekilde nemli saçlarda da kabarmaya rastlanabilmektedir. O zaman saçlardaki nem miktarını istenen düzeye çekmek ve sonrasında kabarıklığın giderilmesini beklemek gerekecektir. Dolayısıyla estetik güzelleşmede saçlardaki kabarma ve elektriklenme konusu önemli bir mevzudur.

Ankara'daki tüm Saç Bakımı yapılan Kuaförler için tıklayınız
Ankara Saç Bakımı


Saçlardaki kabarma ile elektriklenme arasındaki ilişkiye de kısaca değinmek gerekir. Saçlardaki elektriklenmeden kastedilen durgun yani statik elektriktir. Bu da zamanla saçlar için bir sorun olmaya başlar. Bunun oluşması ise genellikle saç taranması sonrasındadır. Zira saçlar taranırken saçlarda bir negatif (- yönlü) elektik oluşumu söz konusu olur. Bu da saçların kabarmasına neden olur. O halde saçların elektriklenmesi ya da yıkanma sırasındaki bu kabarıklık nasıl engellenir? Elbette bunun da bir çözümü var. Bu çözümleri maddeler halinde sıralamak mümkündür:

1-İlk yapılması gereken sık şekilde saçların yıkanmasına son vermektir. Haftada 5-6 kez yerine 2-3 kez yıkasanız da olur.

2-Geniş mesafeli taraklar kullanmak yerinde olacaktır. Elektriklenmeyi de azaltacaktır. Bunun haricinde plastik yerine ahşap formundan taraklar kullanılabilir.

3- Ankara metropol olduğundan toz ve hava kirliliğini de barındırmaktadır. Bu nedenle duş yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Saçınızı tarama işlemini duş öncesine almanız çok avantajlı olacaktır. Duş sonrasında da taramaya ihtiyacınız varsa bunu kısa süreli tutunuz.

4-Duştan sonra fön ile kurutma işlemi elektriklenmeye yol açar. Bu da saçlarda kabarma yapacaktır. Fön olayını azaltabilirsiniz. Duştan çıkar çıkmaz başınıza sardığınız havlu ise en azından 15 dk. kalsın. Ayrıca havluyla kurularken sürtünme yapmamaya gayret edin. Sürtünerek yapılan havluyla kurutma yine elektriklenmeye yol açacaktır. Ayrıca saçlarınızı 60 günde bir uç kısımlarından aldırabilirsiniz. Şampuan kullanımında da size iyi gelen markadan vazgeçmeyin. Ancak şampuanlama sırasında saçlarınıza nazik davranın.

5-Duş sonrası saç şekillendirmek için en azından iki saat beklerseniz iyi olur.

6-Haftada 1 kez bitkisel menşeili maskeler kullanmak iyi gelecektir.

7-Brezilya fönü de iyi gelebilir. Ancak bu ürünlerde sodyum ve sülfat olmayanları tercih etmeniz saç sağlığınız için önemlidir.

8-Çok kısa saç kesimi de iyi gelmeyebilir. Kâkül de iyi gelmez. Bütün bu önlemler yine de yeterli gelmiyor ve saçlarınız kabarmakta direniyorsa, artık yapılacak pek bir şey yok. Yani saçlarınızın fiziki doğal yapısı buna yol açıyor demektir. Buna rağmen Ankara güzellik uzmanı size bazı önerilerde bulunabilir. Bunlara dikkat etmenizde fayda olacaktır.