KARMA CİLT BAKIMI – CİLT BAKIMI

blog yazısı ekle !

KARMA CİLT BAKIMI – CİLT BAKIMI

Karma cilt adından da anlaşılacağı üzere bir kısmı yağlı bir kısmı ise kuru olan cilt tipine verilen isimdir. Bu ciltlerde alın, burun ve çene bölgesi yağlıyken yüzün diğer bölümleri kurudur. Bu nedenle karma ciltlere bakım yapmak da diğer ciltlere oranla biraz daha zordur.

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt Bakımı


Karma cilt nasıl anlaşılır?

Cildin karma olup olmadığını anlamak için özellikle sabah kalkınca aynaya bakmak gereklidir. Şayet aynaya bakıldığında yüzün T bölgesinin, yani alın, burun ve çene kısmının parladığı görülüyorsa bu cildin karma olduğunu gösterir. Aynı zamanda yüzün T bölgesi dışında kalan yerlerinde de genellikle ciddi şekilde kuruma gözlemlenir.

Karma cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Karma cilt bakımında amaçlanan her şeyden önce cildin her noktasının aynı nem seviyesine çekilmesidir. Yani cildin tümünün ne aşırı yağlı ne de çok kuru olmaması amaçlanır. Bu da o kadar kolay bir şey değildir, zira karma ciltlerde cildin yağlı ve kuru kısımları arasında genellikle uçurum olarak tanımlayabileceğimiz denli büyük farklılıklar vardır. Bu nedenle karma cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu cildin yağlı kısmına bakım yaparken kuru kısmına zarar vermemek ve aynı şekilde kuru kısma bakım yaparken de yağlı bölgeye zarar vermemek olmalıdır.

Karma cilt bakımı bilgi gerektirir

Yukarıda da söylediğimiz gibi karma cilt bakımı en zor cilt tipidir bu nedenle tavsiye edilen karma cilt bakımı için mutlaka güzellik uzmanı ile birlikte hareket edilmesidir. Zira evde bilinçsiz şekilde yapılacak bakımlar karma ciltlere ciddi zararlar verebileceği gibi kişinin estetik açıdan hoş olmayan bir görünüm sergilemesine de yol açma riski taşır.

Yardım almaktan çekinmeyin

Karma cilt tipine sahipseniz cilt bakımı için konunun uzmanlarından yardım almaktan çekinmemelisiniz. Ankara'da hizmet veren güzellik salonları bu konuda yardım alabileceğiniz güzellik uzmanları ile karma cildinize en doğru şekilde bakmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca cildinize yapılması gereken özel bakımları bu salonlarda yaptırarak olası riskleri bertaraf edebilir ve güzellik uzmanından alacağınız tavsiyeler sayesinde cildinize daima en doğru şekilde bakarak ışıltısını ve sağlığını her zaman korumayı başarabilirsiniz.