KEPEĞE KARŞI DOĞAL ÇÖZÜMLER

blog yazısı ekle !

KEPEĞE KARŞI DOĞAL ÇÖZÜMLER

Kepek birçok insanın yaşadığı bir cilt problemidir. Kepek; saçların az ya da çok yıkanmasından oluşur. Saçların az ya da çok yıkanması saçların yağlanmasına neden olur. Bu da kepeğin oluşmasını sağlar. Saç için kullanılan jole, biryantin, sprey gibi maddeler saçların direkt olarak diplerine temas ederek kepek oluşmasına neden olurlar. Saçlara şekil vermek için kullanılan bu maddeler içerisindeki kimyasallar saç derisindeki gözenekleri kapatarak kepek oluşmasına neden olur.

Ankara'daki tüm Kuaförler için tıklayınız
Ankara Kuaförler


Kuru ciltlerde kepek görünme olasılığı daha yüksektir. Sedef ve egzama hastalığı olanlarda da kepek oldukça sık görülür. Stresli bir hayatı olan ve az su içen kişilerde de kepek görülme olasılığı çok yüksektir. Kepek ciltteki kuruluktan meydana geldiği için saç derisini temiz tutmak ve nemlenmesini sağlamak gerekir.

Kepek sorununu çözmek için çeşitli ürünler kullanılabilir. Ama evinizde kendiniz hazırlayacağınız basit ve doğal yöntemlerle bu sorunu kendinizde çözebilirsiniz. Kepeğe karşı uygulanabilecek 5 doğal öneri:

Kepeğe karşı uygulanabilecek 1. maske

- Tuz

Tuzu saçınızı şampuanlamadan önce saç derisine sürdürerek masaj yapın. Tuzun aşındırıcı özelliği sayesinde saç derisindeki pullanmalardan kurtulabilirsiniz. Saçınıza tuzu uyguladıktan sonra saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

Kepeğe karşı uygulanabilecek 2. maske

- 2 adet aspirin

- Kepeğe karşı etkili şampuan

Aspirini toz haline getirin. Saçlarınızı yıkarken avucunuza biraz şampuan alın ve içerisine bu aspirin tozlarını da ekleyerek saçlarınıza bu karışımı iyice yedirerek köpürtün. 1-2 dakika bu şekilde bekledikten sonra yıkayın. Daha sonra normal şampuanla tekrar saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi her duşa girdiğinizde yapabilirsiniz.

Kepeğe karşı uygulanabilecek 3. maske

- 2+1 yemek kaşığı limon suyu

Pul pul olan kepek kafanızı kaşındırıyorsa, saç derinize 2 yemek kaşığı limon suyu ile masaj yapın. Saçlarınızı yıkayın. Bir fincan suya 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek saçlarınızı durulayın. Bu maskeyi kepekleriniz geçene kadar her gün yapabilirsiniz.

Kepeğe karşı uygulanabilecek 4. maske

- 2 fincan soğuk su

- 2 fincan+ 3 yemek kaşığı elma sirkesi

Saç şampuanlanmadan 3 yemek kaşığı sirke ile saç derisine masaj yapılır. Bir kaç dakika bu şekilde beklendikten sonra saç durulanır. Daha sonra normal bir şekilde saç şampuanlanarak yıkanır. Saç her şampuan dökmeden sonra soğuk su ve sirke karışımı ile saç yıkanmaya devam edilir. Bu maske her duşa girildiğinde uygulanmalıdır.

Kepeğe karşı uygulanabilecek 5. maske

- 750 gram kaynar su

- Bir tutam ısırgan otu

Kaynar su içerisinde ısırgan otu 3 dakika kaynatılır. Karışım süzülerek ılıması beklenir. Ilıyan bu su saçlara sürülerek yarım saat bekletilir. Sonra ılık su ile saçlar durulanır. Yarım saat bekletilirse bu karışım daha etkili olur. Isırgan otu taze ya da kuru olabilir. Bahsettiğimiz bu yöntemlerle kısa sürede kepek probleminden kurtulabilirsiniz.