KEPEKLİ SAÇLARA MASKE

blog yazısı ekle !

KEPEKLİ SAÇLARA MASKE

Kepek kadın, erkek ayırt etmeksizin cilt hastalıklarının sık görülenlerinden biridir. Latince Pityriasis Capitis anlamına gelen kepek egzemanın basit bir şeklidir. Belirtileri arasında saç kaşıntısı olmakla birlikte koyu kıyafetlerde hemen kendini belli eder. Kepek sorunu birçok kişinin sorunu olmakla birlikte bu sorunun çözümü niteliğinde birçok yöntem vardır. Şampuan, krem, jel, maske sadece bunlardan bir kaçıdır. Kimyasal çözümlerin demode kaldığı son yıllarda İstanbul, Ankara gibi birçok büyük şehirde çalışan bayanlarında tercih ettiği doğal yollar oldukça popüler hale gelmiştir.

Ankara'daki tüm Kuaförler için tıklayınız
Ankara Kuaförler

Ankara güzellik salonu çalışanları bu alanda birçok yenilik geliştirmiştir. Ankara güzellik uzmanı arkadaşlar birden çok saç maskesi yardımı ile kepekte doğal yollarla kurtulmanın yanında isteğe bağlı krem, jel gibi çözümleri de sunmaktadır. Önerilenin her zaman doğal yöntem olduğunu unutmayarak aşağıda birkaç doğal maske yapımı tarifi verilmiştir.

· Kepeğe Karşı Maske: Yarım fincan soya, 1 tatlı kaşığı biberiye, 1 çay kaşığı okaliptus yağı, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 kahve fincanı su.

Yapımı: Bir kabın içerisinde birer birer eklenerek tüm malzemeler karıştırılır ve o halde saça sürülür. Saç streç filme sarılıp 2 saat kadar beklenir. 2 saat sonra yıkanır ve durulanır. Hafta da bir kez düzenli şekilde 1 – 2 ay kullanılması kepek problemini çözer. Aynı zaman da bu karışım saçta canlılığa neden olacaktır.

· Yoğurt Maskesi: Saçları önce yıkayıp duruladıktan sonra saç dilberine masaj yapar gibi yoğurdu yediriniz. İyice sürüldükten sonra 15 – 20 dakika bekleyip tekrar yıkayınız. Ardından çok az bir şampuanla saçı tekrar yıkayınız. Son durulama esnasında suya 2 kaşık sirkeye kekik, ısırgan otu ya da alternatifi ada çayı ilave ederek durulanması saçlardaki kepeği alacaktır.

· Doğal Bitkisel Yağ ile Kepekli Saça Maske: 10 damla kekik esansı, 25 gr. badem yağı, 1 çay kaşığı tuz, 5 damla limon.

Yapımı: Malzemelerin derin bir kap yardımı ile teker teker karıştırarak saç diplerinize uygulayın. Ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 1 gün uygulanması kepeklerin yok olmasına neden olacaktır.

· Limon Suyu ile Maske: 2 çorba kaşığı limon suyu ya da 2 çorba kaşığı sirke, 4 su bardağı su.

Yapımı: 2 çorba kaşığı limon ya da sirkeyi 4 su bardağı ile karıştırıp kaynatılarak ılımasını bekleyin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra yapılan karışımla haftada bir kez durulanması kepeğin azalmasına yardımcı olacaktır. Düzenli kullanılması halinde kepeği yok eder.

· Karakavak ile Saç Maskesi: 40 gr. Karakavak merhemi, 5 gr. balmumu, 5 gr. gül yağı

Yapımı: Malzemeleri derin bir kapta karıştırdıktan sonra her gece yatmadan önce saç diplerine masaj yaparak yediriniz. Kepeği yok etmekle birlikte saçlara canlılık ve parlaklık verecektir. Canlılığı sağladığınız saçlarınız ile dikkatleri üzerine çekeceksiniz.