KİLO VERMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

KİLO VERMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Kilo vermek için en sağlıklı yol ne şok diyetler ne de fazlasıyla egzersiz yapmaktır. Vücudumuz yavaş yavaş yapılan değişiklikleri tercih ederler. Bu yüzden de yemek ve egzersiz konusunda yavaş ama kararlı değişiklikler yapmalıyız.

Örneğin; hayatı boyunca sporla ilgili olmayan bir kişi bir günde kilometrelerce koşmamalıdır. Çünkü yaptığı bu hızlı başlangıç onun hayal kırıklığı yaşamasına ve egzersizi hemen bırakmasına neden olabilir. Bu durum diyet için de geçerlidir. Çünkü kişi vermek istediği kilo nedeniyle kendini aç bırakırsa, bu da onun beslenmemesine neden olacaktır. Bu durumda da sağlıklı olmak için atılan adımlar tamamen hüsrana neden olacaktır.

Ankara'daki tüm Kilo Verme Salonları için tıklayınız
Ankara Kilo Verme

Peki eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız, ne yapmalısınız?

Enerji ihtiyacı ve kilo verme

Bedeniniz enerji için yiyeceğe ihtiyaç duyar. Bu yüzden de fazladan aldığınız fazla enerjiyi tamamen yağa dönüştürür. Bu demektir ki eğer çok fazla yemek yerseniz ve yeteri kadar egzersiz yapmazsanız vücudunuz aldığı kalorileri yağa dönüştürür. Bu yüzden de kilo almanız kaçınılmaz olur.

Kilo vermek için ise vücudunuzun bu depolanmış yağ deposunu kullanması gereklidir. Bunu en etkili şekilde ise :

Yediğiniz kalori miktarını azaltarak,

Aktivite seviyeniz arttırarak gerçekleştirebilirsiniz.

Değişiklikleri yavaş yavaş gerçekleştirin

Küçük değişiklikler büyük sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bir haftada fazladan bir bisküvi yemeniz yıl sonunda iki kilo almanız demektir. Eğer bu bir bisküvi her hafta hayatınızdan eksilirse, yıl sonunda iki kilo vermeniz kaçınılmaz olur.

Aslında diyet yapmak yerine yağlı yiyecekler yemek sizin için daha cazip görünür. Ama eğer gerçekten kilo vermek isterseniz, kalıcı olarak yeme alışkanlıklarınızı değiştirmelisin. Haftalık kilo verme hedeflerini belirlerken mutlaka sonucun gerçekçi olmasını tasarlayın.

Aktivite seviyelerini arttırın

Egzersiz miktarını arttıran ama aynı beslenme ile kalori alımını yapan kişi gerçekten kilo verir. Spor yapmaktan ne kadar nefret ederseniz edin günde 20 dakika yürüyüş yaparsanız sizin için yararlı olacaktır. Normalde yaptığınız egzersizden daha fazla egzersiz yaparsanız daha fazla kalori ve yakmış olursunuz.

Aynı zamanda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Koşabilir, yürüyebilir, yüzebilir ve bunun yanında bisiklet de sürebilirsiniz. Bu aktiviteler sayesinde kendi kondisyonunuzu oluşturabilir ve daha hareketli olursunuz. Egzersizin bir kabus olmaması için sevdiğiniz bir egzersiz biçimini bulun. Bu şekilde kendiniz için bir rutin oluşturabilir ve hayatınıza kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz.

Hafta sonu dışarı çıkın. Arabanızı kullanmak yerine dükkanlara yürümeyi tercih edin. Daha uzun yürüyüşler yapın. Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde pikniğe ya da sahile gidebilirsiniz. Ama yapmanız gereken yediklerinize çok dikkat etmektir.

Attığınız her adım sizin için yardımcı olacaktır. Asansör yerine merdivenleri kullanın ve her zaman indiğiniz duraktan bir durak önce inin. Kalan yolu ise mutlaka yürüyün.

Televizyon izlerken reklamları kendinize egzersiz yapmak için fırsat olarak görün. Ya da televizyon izlerken bisiklet de sürebilirsiniz.

Kalori alımınızı azaltın


Eğer kiloluysanız gerçekten kilo vermek istiyorsanız mutlaka yeme alışkanlığınız değiştirmeniz gerekecektir.

Çok fazla yemek, kek ve tatlı yerken vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak mümkün olmayacaktır. Kilo verirken daha az yiyerek ve daha sağlıklı seçimler yaparak vücudunuzdaki yağ oranının azalmasını sağlayabilirsiniz. Kilo vermeyi sağlarken şok diyetleri asla bir yol olarak görmeyin. Çünkü şok diyetler hayatınızın daha mutsuz olmasına neden olacaktır.

Hızlı bir şekilde yaptığınız diyetler yoyo etkisi yapmaktadır. Bu yüzden de istediğiniz sonucu elde edemediğiniz gibi bir kısır döngünün içinde bulacaksınız. Sağlıklı ve mantıklı bir şekilde kilo vermek için kestirme yollar yoktur. Her gün 300 ya da 500 kalori daha az tüketmek haftalık yarım ile bir kilo arasında zayıflamanızı sağlar. Bu daha gerçekçi bir hedeftir. Öncelikle sizin için yavaş olsa da bir yılın sonunda istediğiniz sonuçları elde etmeniz mümkün olacaktır.

Vücudunuzdaki yağlar yediğiniz tüm yiyeceklerden (protein, karbonhidrat)aldığınız kalorileri içerir. Bu yüzden de yağlarınızı yakmak için yağlı yiyecekleri azaltmalı ve daha fazla meyve sebze tüketmelisiniz.

Aşağıda beslenmenizi çok fazla değiştirmeden kalori azaltmanız için yollar vardır:

Gazlı içecekler yerine suyu tercih ediniz.

• Tam yağlı süt yerine yarım yağlı sütü tercih edin. Ya da yarım yağlı yerine yağsız sütü tercih edin.

• Her zamankinden daha az yemek yiyin. Örneğin sandviçinize her zaman yağ ekliyorsanız, yağı çıkararak kendiniz için bir adım atabilirsiniz.

• Çay ve kahveye şeker atmayı bırakın.

• Sevdiğiniz yiyecekleri küçük porsiyonlarda atıştırın.

• İkinci bir yemekte aperatif yemeyin.

• Cips, bisküvi gibi abur cuburlardan uzak durun.

• Alkol alımını azaltın.

Sabır ve sebat gösterin

Herhangi bir değişiklik fark etmeniz için öncelikle bir ya da iki hafta geçmesini beklemenizde fayda vardır. Ama kesinlikle bu durumda istikrarlı olmanız gereklidir. İlk aydan sonra sonuçları görmek ve size dar gelen kıyafetlerin artık size bol gelmesini görmeniz mümkün olacaktır.
Motivasyonunuzu yitirmemek diyetin en zor yanlarından biridir. Belki de diyet yaptığınız ilk hafta hiç kilo vermeyeceksiniz. Bu da motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Ama yine de asla vaz geçmemek önemli bir unsurdur çünkü bu durum herkes için normaldir. Yine de elbette planınızda aşırıya kaçtığınız noktalar varsa bunları yeniden gözden geçirmelisiniz. Eğer hiçbir egzersiz yapmıyorsanız elbette yanlış bir tutum sergiliyorsunuz demektir. Bu noktada aktivite seviyenizi artırmak ister misiniz? Ya da diyetinizde birkaç değişiklik yapmaya ne dersiniz? Mevcut plana sadık kalıp daha fazla çaba ile istediğiniz hedefe daha emin adımlarla yürümeniz daha kolay olacaktır.

Eğer kilo verirseniz bunun için kendinize ödüller koyabilirsiniz. Yeni bir elbise sizi motive edebilir. Bunun dışında etrafınızdaki kişilerden (ailenizden, arkadaşlarınızdan ve sevgilinizden) destek almanız motivasyonunuzu arttıracaktır.

Kilo vermenin sağlığa yararları

Kilo vererek diyabet riskinizi azaltabilirsiniz. Aynı zamanda zayıflamak kalp problemlerini de azaltır. Genellikle yaşlandıkça kilo alırız. Fakat aldığımız kilolar hayatımız için gerçek bir problem olmaya başladığında çözüm bulmamız gerekecektir. Hayatınızda yemek ve egzersiz konusunda yaptığınız değişiklikler bedeninizin sağlıklı olmasını sağlayacaktır.