KOZMETİK ALERJİSİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

blog yazısı ekle !

KOZMETİK ALERJİSİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Her zaman güzel ve bakımlı görünmek isteyen bayanlar için kozmetik malzemeleri vazgeçilmezler arasındadır. Kullandığınız kozmetik ürünlerinin cildinize ciddi zararlar verdiğini fark ettiyseniz eğer sizde de kozmetik alerjisi olabilir. Böyle durumlarda alışveriş yaparken beğendiğiniz ürünleri değil, cildinize uygun olan ürünleri tercih etmelisiniz. Kozmetik ürünlerinin üzerinde yazan antialerjik yazısının çok ta bir önemi yoktur.

Ankara'da Kalıcı Makyaj Eğitimi için nerelere gidebilir
Ankara Kalıcı Makyaj Eğitimi


Bu konuda denetimlerin yeterli sıkılıkta olmaması kozmetik ürünlerine olan güveni azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kozmetik ürünlerin içerisinde birçok kimyasalın yer aldığı tespit edilmiştir. Bu maddelerin bazıları ise toksit özelliğe sahiptir ve cilt için ciddi tehditler oluşturmaktadır.

Vücudun bağışıklık sistemi, her hangi bir yabancı maddeye karşı organizmayı korur. Ancak bazı kişilerde kozmetik ürünlerinin içerisinde yer alan partiküller zararlı olarak algılanır ve vücut bu duruma tepki gösterir. Kozmetik alerjisi farklı şekillerde görülebilmektedir. Bunlardan ilki, kozmetik ürünlere karşı alerjik bir reaksiyon başlaması şeklindedir. Eğer bir ürüne karşı alerjiniz var ise bunu bir kaç kullanım sonucunda rahatlıkla fark edebilirsiniz. Temas dermatit denilen bu alerji yıllar boyu da sürebilmektedir. Kozmetik alerjisi için yama testi denilen bir tanı yöntemi kullanılmaktadır. Tedavi yöntemi ise alerjiye sebep olan maddelerin tekrar kullanılmamasıdır.

Kozmetik alerjisinden korunmak için kullanacağınız ürünleri ilk olarak kolunuzda herhangi bir bölgeye uygulayarak reaksiyon gösterip göstermeyeceğini bekleyebilirsiniz. 2 ya da 3 günlük süre sonunda kolunuzda bir kızarıklık ya da tahriş meydana gelmediyse eğer ürünü yüzünüzde de kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünlerin kaliteli olmasına özen gösterin ve memnun kaldığınız ürünleri kullanmaya devam edin. Farklı ürünleri birbirine karıştırmamak ve makyajı uygularken elleri yıkamakta çok önemlidir.

Kozmetik alerjilerinin büyük nedenlerinden biri koku karışımıdır. Koku karışımı alerjisi olan kişiler kozmetik alışverişi yaparken ürünlerin üzerinde fragrance free yazmasına dikkat etmelidir. Bir diğer önemli nokta ise son kullanma tarihi geçen ürünleri kesinlikle kullanmamanız ve atmanızdır. Eğer siz de kozmetik alerjinizin var olduğunu düşüyorsanız vakit kaybetmeden bir dermatoloğa görünmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kullandığınız ürünler, cildinizde büyük hasarlara yol açabilir.