LAZER EPİLASYON GERÇEKLERİ

blog yazısı ekle !

LAZER EPİLASYON GERÇEKLERİ

Önceki günlük yazılarımda lazer epilasyon uygulamalarını bikini bölgem ve bacaklarım için gerçekleştirdiğimi de yakından takip etmişsinizdir. Ayrıca yine bu yazıları takip etmenize rağmen lazer epilasyonlara başlamak için uygun olup olmadığına karar verebilmenizi kolaylaştırmak adına bazı bilgileri yeniden sizlerle paylaşmak istiyorum.LAZER EPİLASYON KİMLER İÇİN UYGUN OLACAKTIR?

Lazerler ve ışık etkisiyle gerçekleştirilen epilasyonlar, koyu renk tüylere sahip açık tenli kişilerde en iyi sonucu verecektir. Elbette açık renkli tüylere sahip, koyu tenli kişiler için de kullanılabilen yeni cihazlar geliştirilmektedir ve bazı güzellik merkezlerinde bulunabilir. Ancak unutmamak gerekir ki etkisi biraz sınırlı kalabilir.

Koyu tenli veya bronzlaşmış kişilerin tenlerinde ise bu uygulamalar, cildinizde çeşitli bölgesel renk tonu farklılıklarına yol açabilir. Bu nedenle eğer böyle koyu renk bir cilde sahipseniz mümkün olduğunca koyu tenler için tasarlanmış olan cihazları tercih etmeniz gerekecektir.

Ancak unutmamak gerekir ki teknoloji ve bilim hızla ilerlemektedir ve lazer epilasyon uygulamaları da bundan faydalanmaktadır. Uygulamaları yaptırmaya karar vermeden önce dikkat etmeniz gerekense güzellik uzmanınızdan kendi cilt tonunuza uygun yöntemi ve tavsiyeleri almanız gerektiğidir.

NASIL ÇALIŞIR?

Lazerler belirli bir hedefe odaklanmış yoğun bir ışık demetidir. Lazer epilasyon uygulamalarında, bu ışık cilt üzerinden uygulanarak tüylerin sahip olduğu melanin (renk pigmentini) parçalar ve yok eder. Zaten aynı şekilde koyu ciltlerde ki melatonin de bu işlemlerden etkilendiği için uygulama yapılan bölgede renk tonu farklılıkları ortaya çıkabilir. Doğru gerçekleştirilen bir uygulama sonrasında ise uygulama yapılan bölgede ki tüyler üç aşamadan geçerek kaybolmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla, gelişme, dinlenme ve dökülme olarak ifade edilir. Uygulama sonrasında ki 14 gün içerisinde istenmeyen tüyleriniz dökülmeye başlar.

HANGİ BÖLGELERDE UYGULANABİLİR?

Lazer epilasyon cihazları her ışık demeti gönderdiğinde birden fazla tüy köküne etki eder. Dolayısıyla geniş bölgeler üzerinde de rahatlıkla uygulanabilmektedir. Örneğin her iki bacağınızın lazer epilasyon uygulaması yaklaşık 2 saat sürmektedir. Aynı zamanda kullanılan lazerlerin sırt, koltuk altı ve omuz bölgeleri için de son derece etkili olduğunu hatırlatmamız gerekir. Açık tenli olduğunuzu varsayar ve çeneniz ile dudaklarınızın üst bölümünde ortaya çıkan tüylerin koyu renkli olduğunu da düşünürsek, lazer epilasyon uygulamalarının bu bölgelerde de etkili olacağını söyleyebiliriz.

UYGULAMALAR NE KADAR SÜRER?


İstenmeyen tüylerde %70-80 arasında bir azalma elde edilmek koşuluyla 4 'er haftalık aralarla gerçekleştirilecek 6 seans yeterli olacaktır. Sonuçların etkisini ve kalıcılığını artırmak içinse her yıl bir defa gerçekleştireceğiniz uygulamalara ihtiyaç olur.