LAZER EPİLASYON KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

blog yazısı ekle !

LAZER EPİLASYON KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

İstenmeyen tüyler sadece kadınların değil birçok erkeğin de kabusu. Ancak son yıllarda kolaylığı ve istenmeyen tüylere sunduğu uzun süreli hatta kalıcı çözüm ile gittikçe popülerleşen bir yöntem olan lazer epilasyon sayesinde bu kabus tarihe karışıyor. Ancak lazer epilasyon ne yazık ki bazı kişilerde ve özel koşullarda kullanılamıyor.Hamilelik

Hamilelik döneminde lazer epilasyon yaptırmanın etkileri tam olarak saptanabilmiş değil. Yani gebelikte lazer epilasyon yaptırmak zararlı diyemeyiz. Ancak hamilelikte lazer epilasyon kullanımının riskli olabileceği göz önünde bulundurularak bu dönemde olan kadınlara lazer epilasyon uygulaması yapılmıyor.

Hamile olma riski bulunanlar

Hamile olduğundan şüphelenilen kadınlara da yine yukarıda saydığımız nedenler ile lazer epilasyon uygulanmıyor.

Açık renk kıllı olanlarda

Lazer epilasyon cihazları ile verilen lazer ışınları kıllara rengini veren melanin pigmentine tutunarak kılları yakar. Dolayısıyla melanin pigmenti olmayan beyaz, çok açık sarı ve kırmızı kıllarda verilen lazer ışınları etki gösteremez. Bu nedenle çok açık renkli kıllara sahip kişilere lazer epilasyon uygulaması yapılmaz.

Ayva tüyleri

Halk arasında "ayva tüyü" olarak tabir edilen ve hem çok kısa hem de çok ince ve açık renkli olan tüylere de lazer epilasyon uygulanmaz. Çünkü lazer epilasyon uygulanan kıl ne kadar kalın ve koyu renkliyse başarı oranı da o kadar yüksektir. Bu nedenle ayva tüyü şeklindeki tüyler için lazer epilasyon yöntemini kullanmak uygun değildir.

Hormonal tedaviyi kabul etmeyen ve hormon bozukluğu olan kişiler

Hormona bozukluklar kimi zaman aşırı kıllanmaya yol açabilir. Hatta hormonal bozukluk yaşayan bazı kadınlarda erkek tipi kıllanma adı verilen ve sakalların çıkması, sırtta ve ellerde kıllar bulunması durumu ile bile karşılaşılabilir. Ancak bu tip hormonal sorunlar yaşayan kişilerin lazer epilasyon ile değil hormon tedavisi ile tedavi olması gerekir. Bu nedenle hormonal bozukluk yaşadığı halde hormon tedavisi görmeyi kabul etmeyen kişilere kesinlikle lazer epilasyon uygulanamaz.

Bu durumlar dışında kalan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Ancak ergenlik döneminden çıkmamış kişilere de herhangi bir zararı olmamasına karşın lazer epilasyon uygulanması tavsiye edilmez. Lazer epilasyon hakkında çok daha kapsamlı bilgi edinmek ve uygulama yaptırmak için Ankara'da bulunan güzellik merkezlerine başvurabilirsiniz.