LAZER EPİLASYON TEDAVİSİNE NASIL HAZIRLANILIR?

blog yazısı ekle !

LAZER EPİLASYON TEDAVİSİNE NASIL HAZIRLANILIR?

Lazer epilasyon uygulaması, kalıcı olarak istenmeyen tüylerden kurtulmanın tek yoludur. İstenmeyen bölgelerde aşırı tüylenme problemi, genetik nedenlerle ya da bazı sağlık sorunlarından dolayı kaynaklanabilir. Lazer epilasyon tedavisi genellikle yüz boyun, koltukaltı, göğüs, sırt, genital bölge, kollar, bacaklar, parmaklar, ayak parmakları ve ayaklardaki tüylere uygulanır. Lazer tedavisine başlayacaksanız öncelikle bir dermatologla konuşmanız gerekmektedir. Böylece, tedavinin yan etkileri, bu yöntem için uygun özelliklere sahip olup olmadığınızı ilk ağızdan öğrenebilirsiniz. Dermatolog, sizin uygun bir aday olup olmadığınızı tüylerinizin rengine, kalınlık gibi özelliklerine ve cildinizin renk tonuna göre belirler. Hazırladığımız makale ise lazer epilasyon tedavisine başlamadan önce yapmanız gereken hazırlıkları içermektedir.Lazer Epilasyon Seansından Önce Yapılması Gerekenler:

1.Lazer epilasyon tedavisine başlamadan en az 1 ay öncesinden itibaren, güneşlenmeyi ve bronzlaştırıcı krem kullanmayı bırakın. Tedavi olduğunuz süre boyunca, cildinizin mümkün olduğu kadar açık renkte olması gerekir. Bundan dolayı, birçok insan kış aylarında lazer epilasyonu tedavisi olur.

Eğer güneşe çıkmanız gerekiyorsa, çıkmadan önce cildinize en az 15 faktör korumalı güneş kremi uygulayın.
 • 2.Lazer epilasyonu uygulamasından en az 2-4 hafta öncesinden itibaren tüylerinizi ağda gibi kökünden çekme yöntemleriyle almaktan kaçının. Lazer epilasyonla kurtulmak istediğiniz bölgeleri tıraş edebilirsiniz. Ancak, tüyleri kökünden koparmak ya da tüy rengini açmak, lazer epilasyonun etkisini azaltacaktır.

  3.Seanslarınızdan önce, dermatologdan aldığınız talimatlara uygun şekilde tüylerinizi tıraş edin. Genellikle seanstan 1 ya da 2 gün önce tıraş etmeniz gerekmektedir. Çünkü Lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl folikülleri görünür halde olmalı, ancak tüyleriniz gereğinden uzun olursa, acı çekme oranınız artacaktır.

  4.Doktorunuz reçetelendirdiyse, antiviral ilaç ya da antibiyotik kullanın.

  5.Lazer epilasyon uygulanacak bölgenizi temizleyin ve seanstan önce bu bölgelere herhangi bir kozmetik ürünü, losyon ya da krem uygulamayın. Eğer deodorant kullandıysanız, seanstan önce mutlaka temizleyin.

  Lazer Epilasyon Seansında Yapılması Gerekenler:

  1.Epilasyon yapılan bölgelere açıkta bırakacak ya da bol kesim kıyafet giyin. Çünkü tedavi edilen bölgeye seans sırasında bölgesel yatıştırıcı krem uygulanabilir ve sonradan kıyafetinizde lekeler bırakabilir. Eğer hassas bir cildiniz varsa, dar kıyafetler cildinizin yıpranmasına ve sürtünmeden dolayı canınızın acımasına neden olur.

  2.Eğer, doktorunuz uygulamaya geçmeden önce anestetik krem ya da sıcak kompres uygulamayı teklif ederse, kabul edin. Ayrıca tüyleriniz tedavi için uygun uzunlukta değilse, doktorunuz lazer epilasyon uygulanacak bölgeyi tıraş edebilir.

  3.Seansınız sırasında lazer ışınlarından korunmak için koruyucu gözlük kullanın. Ankara'da gideceğiniz bütün lazer epilasyon kliniklerinde doktorunuz veya uygulamayı yapacak olan teknisyen size bir gözlük verecektir. Ancak, düşük bir ihtimal de olsa doktorunuz size gözlük vermeyi unutursa, muhakkak hatırlatın.

  Tavsiye: Açık renk ciltte bulunan koyu renkli tüyler, lazer epilasyon tedavisinin en çok işe yaradığı tipoloji. Esmer cilt lazer ışınlarını daha az soğuruyor. Ancak koyu ten için özel olarak üretilmiş bazı lazer epilasyon makineleri, bölgesel olarak uygulandığında etkisi artıyor. Aynı çözüm gri ve ya açık renkli tüyler için de geçerli. Tüylerinizin gereken koyuluğa ulaşması için tedaviniz başlamadan en az 4 hafta öncesinden tüylerinizi tıraş edebilirsiniz.

  Uyarılar:

  • Tüylerinizden tek seansta tamamen kurtulmak maalesef mümkün değil. Seans başına ortalama %10-25 oranında tüy kaybı görülür.
  • Tedavi öncesi ve sonrasında size düşen talimatları uygulamanız hem işlem sırasında rahatsız olmamanız için hem de tedavinin etkisini arttırmanız açısından çok önemlidir.