LAZERLE ÇİL SİLME

blog yazısı ekle !

LAZERLE ÇİL SİLME

Cildinizde oluşan çiller mutlaka doğuştan gelen lekeler değildir. Çoğunlukla güneşin direk teması ile sonradan oluşurlar. Cildi hassas ve açık tenli insanlarda görülme olasılığı yüksektir. İlla ki açık tenli insanlarda oluşmaz. Koyu tenli insanlarda da görülmesi olasıdır. Cildinizin tipi ve yapısına göre rengi daha koyu lekelerdir. Kimilerinin hoşuna giden çiller ciddi sağlık sorununa yol açabilir. Cilt kanserine kadar birçok cilt ve deri hastalığına yol açabilir. Daha çok güneş ışınlarının direk temas etmesi sonucu ile oluşan çiller, derimizin altında renk üreten melanosit adı verilen hücreler sonucu oluşmaktadır.Melanositler güneşin ciltle temasından sonra melanin adı verilen hücrelerin kümelenmesi sonucunda oluşmaktadır. Melaninler renk pigmentleridir. Ve derinin altında oluşmaktadır. Kışın soyulma olasılıkları olabilir ancak illaki soyulacak anlamına da gelmez. Yaz mevsimi geldiğinde ise ciltte ki çiller daha da artacaktır. Oluşan bu çillerin kanserli hücre olma olasılığı da oldukça yüksektir. Uzman doktorların inceleyip karar vermesi gerekmektedir. Verilen karar sonucunda lazerle çil silme operasyonu diğer cilt lekelerine karşı yapılan operasyonlardan daha iyi sonuç vermektedir.

Daha sonra yapılacak işlem ise, doktorunuzun yardımı ile soğuk bir losyon sürülerek cilt hissizleştirilir. Yaklaşık otuz dakika kadar uyuşma işlemi devam etmektedir. Uyuşan ciltte iğne uçlarının hissedilmesi daha düşüktür. Acı hissi diğer operasyonlara nazaran daha azdır. Operasyonlardan sonra lazerle çil silme operasyonunda uygulanan alanların üzerinde kızarıklıklar ve şişlikler oluşacaktır. Oluşan kızarıklıklardan sonra ciltte kabuklanma oluşacaktır. Kızaran yerlerde ise bölge bölge morarma oluşabilir.

Kabuklanmış cilt bir hafta içerisinde kabuğunu atar, moraran yerler ise bir iki hafta içerisinde geçecektir. Kabuklanma ve morarmadan sonra cildinizin altında pembe ve ince bir deri tabakası oluşacaktır. Bu süreç içerisinde cildinize iyi bakmanız gerekecektir. Nemlendirme takviyesi yapmanız gerekmektedir. Cildinizi aşırı güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir. Aksi takdir de cildinizin ince derisinin altında daha kötü sonuçlar ile karşılaşmanız mümkün. Olası durumları önlemek için doktorunuzdan alacağınız tavsiyeleri uygulamanız gerekmektedir.

Cildiniz de oluşan beklenmedik durumlar da ve ya acılarda doktorunuzdan yardım alınız. Gerekirse cildinize nemlendirici kremler sürmeniz gerekebilir. Lütfen operasyondan sonra uzman doktorunuzun tavsiyelerine uyun yoksa cildiniz aşırı derecede zarar görebilir. Ne kadar da acı hissedilmeyen basit bir operasyon olarak görünse de tedbirinizi alınız.