MAKYAJ

blog yazısı ekle !

MAKYAJ

Makyaj işlemi gözlere, dudaklara, yanaklara sürülen kozmetik ürünleri ile estetik bir görüntü oluşturmanın yanı sıra değişim oluşturmak ve düzeltme amacı ile Ankara'daki güzellik merkezlerinde yaygın bir uygulamadır. Kadınların güzel görünmek için ciltlerine değişik tonlarda boyaları sürmesi ile başlayan güzellik uygulaması zaman içinde erkekler de uygulanmaya başladı. Yanakların daha belirgin görünmesi, dudaklara dolgunluk kazandırmak, kirpiklerin hacmini artırmak için geçici olarak yapılan sihirli dokunuşlardır. Sahne sanatlarında sanatçıların rolünü daha iyi yansıtmak için yüzlerini boyaması ile canlanan bu işlem son yıllarda kadınlar arasında bakımlı olmanın diğer adıdır. Çeşitli renkler ve modeller ile dönem moda akımından etkilenen, sürekli gelişime ve değişime uğrayarak gelişir.


Makyaj Sadece dudağa, kirpiğe, yanağa yapılan renklendirme işlemi değildir, aynı zamanda insanların dış görünüşlerinde beğenmedikleri veya kusurlu olarak gördükleri yüzeyleri kapatmak, saklamak amacı ile de uygulamaktadır. Son yıllarda kozmetik sektörünün gelişimi ile kozmetik ürünlerini şekilli sürerek hatlar vurgulanmaktadır.

İnsanların dış görünüşlerine önem vermeleri ve farklı yolları denemeleri ile güzelliği konu alındığı yeni bir sektör oluştu. Kozmetik sektörü her dönemde büyümeye devam etti. Kadınların makyaja olan tutkusu sektörü canlı tuttu.

Başta Ankara gibi büyük şehirlerde kadınların hem ekonomik açıdan hem de toplumsal açıdan özgürleşmesi ile makyaja olan ilgileri de arttı. Hatta makyajın daha profesyonel yapılması için güzellik merkezlerinde bir hizmet alanı olarak verilmeye başlandı.

Makyaj -Profesyonel Makyaj

Makyaj hakkında teorik bilgi ve beceriye sahip kişilerin insanların yüz hatlarını belirleyerek ideal renk tonlarını ve kozmetik ürünlerini kullanılarak profesyonelce yapılan işlemdir. Profesyonel makyaj genellikle makyöz ve makyör tarafından yapılır.

Profesyonel makyaj ile güzellik katmanın yanı sıra kusurları da profesyonel bir şekilde kapatmaktır. Teorik bilgi ile becerinin harmanlanması ile doğru makyaj çalışması yapılabilir.

Profesyonel makyajın teori kısmında;

  • Erkek/kadının yüz yapısının belirlenmesi gerekir. Yani çene, alın, elmacık kemikleri, mimik kasları vb.
  • Profesyonel makyaj için öncelikle temel makyaj uygulamaları ile başlayarak gölgelendirme, ışık gibi küçük dokunuşlar ile makyajı doğallaştırmak.
  • Kişinin yüz yapısına göre fırça hareketleri uygulamak, göz şekline uygun, makyaj teknikleri uygulamak.
  • Renklerin uyumu, yeni renkler oluşturmak, hayal gücü, renklerin ışık ile etkileşimi gibi bilgilere sahip olmak gerekir.
Profesyonel makyaj ile kozmetik ürünlerinin doğru kullanımı makyajın cilt yüzeyindeki ömrünü uzatır. Yani makyaj da akma, dağılma gibi aksilikler yaşanmaz. Kullanılan kozmetik ürünleri; far, kalem, sim, allık, ruj, rimel, kapatıcı, fondöten, eyeliner.

Makyaj –Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyaj derinin altına yerleştirilen renk pigmentleri uzun vadeli makyaj işlemidir. Kalıcı makyaj bir sefer kullanılmak üzere iğneler ile yapılır. Bu iğneler işlem tamamlandıktan sonra atılır. Kalıcı makyaj da kullanılan renk pigmentleri bitkisel özlü olması gerekir. Çünkü vücuda kimyasal maddelerin enjekte edilmesi sağlıklı olmaz. Kozmetik sektöründe kalıcı makyaj için ürünler özel üretilmektedir.

Ankara'daki kalıcı makyaj işlemini uygulayan güzellik merkezlerinde dikkatli ve titizlikle gerçekleştirilmektedir. Kalıcı makyaj genellikle gözlere, kaşlara, dudaklara, dudak çevresine uygulanır. Yani yüz için geçerli bir işlemdir. Kalıcı makyajı diğer makyaj çeşitlerinden ayıran özelliği ise doğal ve hafif tonlarda yapılmasıdır. Böylece yüz hatlarını belirginleştiren bir çerçeve görevi üstlenir.

Kalıcı makyaj sporcuların, yoğun çalışan kadınların tercihidir. Çünkü her sabah makyaj yapmak, bakımlı görünmek zamanı kısıtlı kadınlar için mümkün olmayabilir. Veya sporcuların, terleme durumlarına bağlı olarak sık sık duş almaları gerekir. Bu yüzden makyajı sürekli yapmak, kontrol etmek zor olacaktır.

Makyaj –Dayanıklı Makyaj

Kadınlar makyajlarını yaptıktan sonra belli bir süre sonra çeşitli faktörlere bağlı olarak akma, bozulma gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşır. Ancak makyajda kullanılan teknik kadar ürünler de dayanıklılığın sağlanmasında oldukça etkilidir. Nem, ter, sıcak hava, su gibi faktörler dayanıklı makyaja olan ihtiyacın artmasında etkili olmuştur.

Dayanıklı makyaj için waterproof kozmetik ürünleri kullanılır. Bu, dayanıklı makyaj için ilk seçenektir. Diğer seçenek makyaj yaparken makyaj ürünlerinin birbiri ile uyumlu kullanımıdır. Yani, fondöten sürdükten sonra transparan pudra ile dayanıklı makyaj için ilk adım geçekleştirilmiş olunur. Yine allık konusunda bir başka teknik toz ve krem allıkların beraber kullanılmasıdır. Yani ilk önce krem sonra toz allık kullanılırsa uzun saatler kullanım imkânı sunar. Gözlerde makyaj için pudra üzerine far sürülürse dayanıklı makyaj sağlanır.

Bu tekniklerin dışında dayanıklı makyaj için piyasada makyaj sabitleyici ürünler mevcuttur.

Makyaj –Düğün Makyajı

Düğün gibi özel davetler de yapılan bir makyaj çeşididir. Ankara gibi büyük şehirler de düğün daveti için özel ve gösterişli mekanlarda misafirler ağırlanır. Böylece düğün davetinde kadınlar şıklık yarışına girer. Kıyafeti, ayakkabısı, çantası, saçı hatta makyajı ile en güzel olmak için büyük özen gösterirler. Düğün makyajı da şıkır şıkır elbiselere ve farklı saç tasarımına uyum sağlayacak kadar abartılı makyajdır. Pullu, simli, tüllü elbiseler makyaj detayı ile bir bütünlük oluşturulur.

Düğün makyajında koyu renk tonları, simli ve metalik tonlarda tercih edilir. Böylece diğer makyaj çeşitlerine göre süslü ve dikkat çekicidir. Aynı zamanda düğün makyajını evde yapmak yerine kadınlar genellikle profesyonel uygulama için güzellik merkezlerini tercih ederler. Düğüne hazırlık için zamanın çoğunu burada geçirirler.

Makyaj –Gelin Makyajı

Düğün günü şüphesiz bütün gözler gelinin üzerindedir. Gelinliği ile zarif bir görüntü sergileyen gelin makyajı ile zarifliğini taçlandırır. Aynı zamanda düğün günü çekilen fotoğraflar bu özel günü hayat boyu hafızalarda taze kalmasını sağlar. Bu yüzden gelin makyajı gelin için önemlidir.

Gelin makyajı için gözler ön planda olmalıdır. Göz yapısı, göz rengi, ten gibi faktörler bu işlem için önemlidir. Koyu renk tonları kullanılacağı gibi metalik ya da dikkat çekici renklerde kullanılabilir. Buğulu Göz makyajı genellikle tercih edilir. Kaşlar ise belirgin bir şekilde tüy rengine uygun boyanmalıdır. Makyaj sabitleyiciler ile gelinin oyun esnasında terlemesi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer gelinlik açı tercih edilmişse dekolte ile yüz arasındaki renk uyumu sağlanmalıdır.

Makyaj –Gece Makyajı

Eşimizle, arkadaşlarımız ile geçireceğimiz eğlenceli dakikalar için tercih ettiğimiz bir makyaj çeşididir. Geceler, kusurları kapatmada iyi bir avantaj olsa da günlük yapılan makyaj sönük kalmasına neden olacaktır. Aynı zamanda ortamı aydınlatmak için kullanılan ışıklar makyajın tonunu ve tarzının algılanmasını bile değiştirir.

Gece makyajı için renkli tonlar tercih edilebilir. Tercih edilen özel kıyafet makyajın renkli olması durumunun dengelenmesine yardımcı olacaktır. Özellikle allık kat kat veya yoğun sürülmesini gerektirir. Çünkü ışıklar altında ten renginin solgun algılanmaması için yapılır. Gece makyajı için kırmızı ruj oldukça popüler bir tercihtir. Dudakların şeklini ve hacmini artırır.

Gece makyajı için özenli bir teknik ve doğru renk seçimleri gerektirir. Eğer evdeyseniz yeterli zamanınız var demektir. Ancak çalışan bayanlar veya eve geçip gece makyajı yapmak için zamanını olmayan kadınların Ankara gibi büyük şehirlerde yol, trafik sorunları zamanı daraltan unsurlardır. Bu yüzden en yakındaki güzellik merkezine uğrayarak tarzınıza ve kıyafetinize uygun gece makyajını yaptırabilirsiniz.

Makyaj –Mezuniyet Makyajı

Mezuniyet partisi hayatınız da özel günler arasında hatırlayacağınız değerli bir anıdır. Mezuniyet kıyafeti, mezuniyet saçı ve mezuniyet makyajı özen gösterilmesi gereken faktörler arasında akla ilk gelenlerdir. Bu yüzden makyaja büyük önem göstermek resimlere bakıldığında pişmanlık uyandırmaması gerekir. Mezuniyet partisine kızların güzel olması hakkıdır. Abartı ve güzel olmak arasındaki ayrıma dikkat etmek gerekir.

Mezuniyet makyajı abartılı olmamalıdır. Kıyafetiniz ile uyumu göz önünde bulundurmalısınız. Hem göz makyajı hem dudak makyajı hem de allığı kat ve kat sürmek ya da aynı anda patlatmamak gerekir. Dudakların ön plana çıkarılması için göz ve allık makyajı sönük kalmalıdır.

Mezuniyet makyajının püf noktası ruj için kullanılacak tonlar içerisinde nude olanının tercih edilmesidir. Çünkü parti boyunca eğlenmek, fotoğraf çekimi derken makyaj tazeleme işi ile uğraşmak zor olacaktır.

Makyaj çeşitleri nelerdir, makyaj çeşitleri ve yapılışları, makyajın tanımı ve tarihi, makyaj nedir, değişik makyaj çeşitleri, göz makyaj çeşitleri.

Makyaj –Porselen Makyaj

Profesyonel olarak yapılan diğer bir makyaj da porselen makyajdır. Porselen makyajın özelliği pastel ve mat renkler ile donuk bir ifade oluşturmaktır. Cıvıltılı, rengarenk tonların aksine daha sade ve düz renkler tercih edilir. Genellikle mankenlerin, fotoğraf sanatçıların çekimler esnasında kullandıkları makyaj çeşididir. Ancak ciddi cilt sorunlarınız varsa yara, iz, leke gibi bu problemlerin tamamen kapatılmasında oldukça başarılı bir uygulamadır.

Porselen makyajı da sert pudra kullanılarak pürüzsüz bir cilt elde edilir. Su bazlı olması nedeni ile diğer kapatıcılara göre daha yoğun ve kalın bir görüntü oluşturur. Porselen makyaj da dikkat edilmesi gereken nokta kozmetik ürünleri ile ten rengi arasındaki uyumun sağlanmasıdır. Yani pudra, allık gibi ürünlerin ten ile uyumu önemlidir.

Makyaj –Günlük Makyaj

Makyaj, kadınların hayatında vazgeçilmez yere sahiptir. Öyle ki, elbise seçimi, saç yapımı derken makyajın doğru ve yeterli oranda yapılması için de ayrı bir özen gösterilmektedir. Böylece her kıyafete ve ortama göre makyaj çeşitlenmiştir. Kadınların en yaygın tercih ettiği makyaj çeşididir. Bu yüzden kullanılan makyaj ürünlerinden tutunda makyaj şekilleri ile kadınlar kendini rahat hissetmelidir.

Günlük makyaj, kozmetik ürünlerinin az, uçuk tonlarının yapılması ile edilir. Göz kalemi, allık, kapatıcı, şeftali tonlarında ruj veya dudak nemlendiricisi ile günlük şıklık için yeterli olmaktadır. Ayrıca bu ürünleri tek kat sürerek sade bir görüntü elde edilir.

Yüz bölgesinde yağlı bölgeler için mat fondöten ile aşırı parlaklık kapatılarak diğer bölgeler ile denge sağlanabilir. Far yerine göz kalemleri doğru bir tercih olacaktır. Ancak fardan vazgeçemem diyenler için kahverengi, şeftali tonları, gri gibi uçuk renkler tercih edilebilir.

Makyaj –Sahne Makyajı

Sahne makyajı ile sahnede rol alan sanatçının role bürünmesinde yardımcı olmakta, aynı zamanda aşırı ışık altında seyircilerden uzakta bulunan sahnede sanatçının mimiklerini belirginleştirmek amacı ile yapılmaktadır. Yapılan sanat dalına bağlı olarak jestlerin ve mimiklerin de ön planda tutulması sözcükler kadar etkili olabilmektedir. Dolayısı ile insanların yüz hatlarını ve mimiklerinin vurgulanması için önemlidir.

Sahne makyajı adından da anlaşılacağı üzere sadece sahnede kullanılması gereken bir makyaj çeşididir. Eğer davet, düğün, mezuniyet gibi ortamlarda tercih edilirse tam bir fiyasko ile sonuçlanır. Çünkü fazla abartılıdır. Makyöz ve makyör tarafından başka davetlerde kullanılması önerilmez.

Sahne makyajında gölgelendirme, ışıklandırma, aydınlatma gibi farklı teknikler, makyaj hileleri de kullanılmaktadır.

Makyaj –Tiyatro Makyaj

Tiyatro makyajı ile tiyatro oyunundaki rolün tam anlamı ile hayata uyarlanmasında yardımcı olur. Mesela yüzde yara, olgun veya yaşlı bir insan, yüzde şiddet sonucu oluşan morlukların yapılması için tiyatro makyajı kullanılır. Yani öfkenin sonucunda morluk dediğimiz için makyaj da ayrıntılar ön plana çıkar. Duyguları da yansıtır.

Tiyatro oyunu esnasında kişilerin dikkatini kostümler, dekorlar ile odaklama sağlanacağı gibi sanatçının rolü ile izleyicilere de geçmesini sağlamak için tiyatro makyajı kullanılır.

Makyaj –Tv Makyajı

Teknolojinin gelişmesi ile TV dünyasındaki yayınların da kalitesi artmakta ve detaylar ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde kişilerin ciltlerindeki kusurlar da çok çabuk fark edilir hale gelmiştir. Çizgiler, sivilce, leke gibi. Bu durumda kozmetik sektörü yenileşmeye giderek teknolojik yayınların kalitesine uygun olarak kozmetik ürünler üretilmektedir.

Siyah beyaz televizyon yayınlarında kusurları kapatırken, renkli yayın akışı ile insanlar da makyajları ile renkli bir görüntüyü tercih etmeyi seçmişlerdi. Ancak teknoloji bu kadar ile yetinmeyerek görüntü akışının yeni sistemler ile revizyon edilmesi insanları daha yakından izliyormuşçasına bir netlik kazandı. Bu durumda sadece makyaj yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda makyözlerin yaptığı makyajlarda hataları da kabul etmemektedir. Bu yüzden kat ve kat sürülmüş fondöten günümüz teknolojisinde abartı ve çirkin bir görüntü oluşturmaktadır.

Bu yüzden TV makyajı daha şeffaf, yapaylıktan uzak kozmetik ürünleri ve makyaj teknikleri ile doğal ama kusurları tam anlamı ile kapatan bir teknik ile uygulanmaktadır.

Makyaj –Young Blood Mineral

Kozmetik sektöründe ürünlerin yapısında kullanılan kimyasal içerikler hem ürünleri kalitesiz olarak kabul edilmesinde hem de sağlığı tehdit etmesi nedeni ile yeni bir makyaj akımı young blood mineral başlamıştır. Sıvı, kremsi yapıların aksine toz halindeki kozmetik ürünleri uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Aynı zamanda kadınların ciltlerinde ağırlık oluşturmadan gün içerisinde rahatlık sağlamaktadır.

Sürekli makyaj yapan kadınlarda belirli bir süre sonra gözeneklerin tıkanması sonucunda siyah noktalar gibi istenmeyen cilt sorunları oluşur. Bunların bir kısmı kullanılan kozmetik ürünlerinin gözeneklere yerleşmesine bağlıdır. İşte young blood mineral gözeneklerin nefes almasını sağlar ve doğal bir görüntü sunmaktadır.

Makyaj Eğitimi -Kalıcı Makyaj

Tüm etkilere uzun saatler boyunca yapısını koruyan makyaj çeşididir. Makyajın kusursuz olması ve bozulmaması kadınların kendilerine olan özgüvenleri de artmaktadır. Kalıcı makyaj ya da makyajın herhangi bir çeşidi güzellikten çok kadınların mutlu olmasında büyük bir rol oynamaktadır. Aynaya baktığında kendini güzel gören kadın mutlu olmaması gibi şansı yoktur. Bu durma bağlı olarak özgüveni de yüksek olacaktır.

Makyaj Eğitimi -Profesyonel

Yukarıda bahsettiğimiz makyaj ve çeşitlerinin teknik ve uygulaması için makyaj eğitimine ihtiyaç vardır. Böylece kişi doru fırça hareketleri ile istenilen tonu ve stili yakalayabilecektir.

Sıradan yapılan makyaj ile profesyonel olarak yapılan makyaj arasında büyük fark vardır. Hangi kozmetik ürünlerinin kullanılacağı, yüz bölgesinde nereye uygulanacağı, renklerin nasıl birbiri ile uyum sağlanacağı gibi konuların yanı sıra pratiklik kazanarak kozmetik ürünlerinin yüzde duruşundaki zarafeti sağlaması gerekir. Yani sıradan boya sürülmüş gibi durmaktansa doğallığı yakalayarak kusursuz bir görüntü yakalamak makyaj eğitimindeki profesyonel uygulamanın kanıtıdır.

Makyaj Kursu

Ankara'daki makyaj kursu ile kendini güzellik sektöründe geliştirmek isteyenlere, farklı bir meslek arayanlara, yeteneklerini geliştirmek isteyenlere kısacası herkesin yararlanacağı teknik ve uygulamalı dersler ile hizmet verilmektedir. Böylece insanların güzellik sektöründeki büyümeleri makyaj kursundaki eğitimler sırasında keşfedilen yenilikler ile katkı sağlanacaktır.