NEDEN TIRNAKLARDA BEYAZ LEKELER OLUŞUR?

blog yazısı ekle !

NEDEN TIRNAKLARDA BEYAZ LEKELER OLUŞUR?

Tırnaklarda zaman zaman beyaz lekeler oluşur ve çoğu insan vitamin eksikliği var zannederek bunu pek önemsemez. Oysa uzun süreli beyazlamalar pek çok ciddi rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu durumda öncelikle bir uzman başvurulması gerekmektedir. Tıbbı bir sonuç almadan vitamin, demir türünde ki takviye ilaçları kullanmak doğru olmaz.

Ankara'daki tüm Tırnak Bakımı yapılan Güzellik Salonları için tıklayınız
Ankara Tırnak BakımıAnkara güzellik salonu tırnak bakımında bu tür müşterilerini doktora gitmeleri konusunda uyarmaktadır. Hayat tarzındaki yanlışlardan oluşan beyazlamalar gerekli önlemlerle düzeltilebilir. Ankara hastanelerinin belirlediği bazı tırnak beyazlama nedenleri şöyle sıralanmaktadır:

1. Ellerin bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, ayrıca insan sağlığına uygun üretilmemiş sabun türü temizleyicilerle doğrudan teması. Özellikle hijyen tutkunu hanımlarda çok görülen bu durum eldiven ve uygun temizleyiciler kullanılarak düzeltilebilir.

2. Konfeksiyon, boya atölyeleri, kuaförler gibi sürekli boya ile haşır neşir olan meslekleri yapanların kimyasallara maruz kalması. Yine uygun eldiven kullanımı ile önüne geçilebilir.

3. A, E,C ve B vitaminlerinden birinin veya bir kaçının eksikliği. Elma, ceviz, turunçgiller, badem ve yeşil sebzeler tüketilmelidir.

4. Protein, kalsiyum veya çinko eksikliği. Et, süt ve balık ürünleri tüketilmelidir.

5. Ezilme, tırnaklarda beyazlamaya veya morarmaya neden olur.

6. Bazı düzenli kullanılan ilaçların tırnakların beyazlamasına neden olduğu bilinmektedir.

7. Uzun süre hiç çıkarmadan oje veya başka kapatıcıların beyazlama yaptığı Ankara güzellik uzmanı elemanlarının yaptığı bir tespittir. Tırnaklardaki ojeler gece yatmadan kaliteli bir çıkarıcı ve pamuk yardımı ile sökülmeli, eller yıkanmalıdır.

8. Anemi yani kansızlık gibi rahatsızlıklar tırnaklarda yer yer beyazlamaya yol açar. Bu durumda önce bir doktora gidilmelidir. Ayrıca karaciğer, troid, sedef gibi hastalıklar da beyazlık yapabilir.

9. Tırnakların yapı maddesi, keratin adlı bir proteindir. Vücut yeterli keratin üretemezse beyazlamanın yanında, pullanma ve kırılma da görülür.

10. Arsenik bir tür zehirdir ve tarih boyunca kötü niyetlerle kullanılmıştır. Uzmanlar, arsenikle zehirlenen kurbanlarda tırnakların beyazladığını tespit etmişlerdir.

11. Mantarlar, beyazlama veya başka renk oluşumlarına neden olurlar.

Yukarıdaki etkilerden biri sizde de varsa bir uzmana görünmeniz sağlığınız açısından önemlidir.