SAÇ DÖKÜLMESİNE ENGEL OLUN!

blog yazısı ekle !

SAÇ DÖKÜLMESİNE ENGEL OLUN!

Halkımız arasında saç dökülmesi ve çok eski bir deyişle kellik olarak tanımlanan durum tıpta Alopesi olarak bilinir. Bir insanın saçında, cinsiyete göre değişebilse de ortalama yüz bin saç teli vardır. Alopesi günlük olarak 100 saçın üstünde teli dökülen kişilerde oluşmaya başlamış demektir. Artık bu durum ilk zamanlarda tedbir alınmazsa, giderek hızlanarak saçsız bir görüntüye doğru gidecektir.

Ankara'daki tüm Saç Bakımı yapılan Kuaförler için tıklayınız
Ankara Saç Bakımı

Saç büyümesi ise her insanda senkronize olmayacak şekilde ve rastgele büyür. Aynı zamanda sürekli bir büyüme evresine sahiptir. Saçların büyümesinin durduğu ve eskisi gibi gür çıkmaması durumunun yaşandığı alopesi ise birtakım nedenlere dayanır. Örneğin akut biçimde kan kaybı, aşırı kilo kayıpları, vücut sıcaklığındaki normalin dışındaki değişimler, birtakım ilaçların yan etkileri, radyoterapi, cerrahi operasyonlar gibi sebepler saç dökülmesini tetikler. Tabi en yatkın kişiler, genetik olarak ailesinde saç dökülmesini yaşayanların mevcut olmasıdır.

Saç dökülmesinin bu tetikleyici nedenlerinin yanı sıra ana sebepler vardır. Az önce bahsettiğimiz genetik özellik, kıl değişimindeki anormalleşmenin başlaması, saç kısmında gelişen deri hastalıkları ve çeşitli amaçlarla kullanılan birtakım ilaçlardır. Saç dökülmesi iki ay boyunca sürüyorsa bu durum tıbbi açıdan dikkate alınmalıdır. Bu sürede günlük 100 saç veya biraz yukarısı normaldir. Ancak 150-200'e varıyorsa dökülme sorunu var demektir. Erkelerde saç dökülmesi 50 yaşından sonra %70'e varan oranda olmaktadır.

Bir bakıma toplumsal açıdan yaygın bir hastalıktır. Kadınlarda ise saçlar daha çok menopoz sonrası görülebilmektedir. Ancak hem ilk döküldüğü sıralarda hem de ileri aşamalarda saç dökülmesini engelleyici çözümler bulunmaktadır. Kalıcı bir şekilde çözümleyen saç ekimi tedavisi en etkili olanıdır. Ankara ilimizde bununla ilgili birçok saç ekimi merkezi bulunmaktadır. Ancak bunun yanısıra saç dökülmesini tamamen ortadan kaldırmasa da, önemli ölçüde azaltıcı bitkisel losyon, şampuan, krem gibi çözümler de bulunmaktadır. Bu çözümlerden biri de bitkisel menşeili saç dökülmesini engelleyici losyon çözümüdür.

Ankara Güzellik Salonu saçların bakımı ve saç dökülmesine yönelik bir danışma merkezi görevi de görmektedir. Birçok Ankara Güzellik Uzmanı ilgilenen kişilere bilgi sunmaktadır. Saç dökülmesi için saç ekim yöntemi dışında çözüm arayanlar için bu bitkisel losyon önerisini verebiliriz. Bunun için gerekli malzemeler şunlardır:

Isırgan suyu (30 ml),

Lavanta (50gr),

Adaçayı (50gr),

Biberiye (50gr),

Zeytinyağı (50gr),

Hint yağı (50gr),

ve bir litre su

Hazırlanışı:

Öncelikle lavanta, adaçayı ve biberiye (kurutulmuş halde) alınır. Bu bitkiler sıcak bir suya konarak 30 dk. boyunca dinlendirilir. Bir saat sonra bu karışım saçlara masaj şeklinde uygulanır. Karışım saçta 24 saat boyunca bekletilmelidir. 24 saat geçtikten sonra bu kez Hint yağı, ısırgan suyu ve zeytinyağı iyice karıştırılıp saçlara sürülür. Masaj sonrası iki saat bekletilmelidir. Daha sonra saçlarınızı duru su veya şampuanla temizleyebilirsiniz. Uygulama süresi 1 hafta olup erkenden bırakılmamalıdır. Her 7 gün aynı şekilde bu masaj uygulaması yapılacaktır.