SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

blog yazısı ekle !

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

Günümüzde hem yaşlı bireyler hem de genç bireyler fark etmeksizin herkesin bir saç sorunu bulunmaktadır. Bunlardan en büyük ve başa çıkılması en zor olan da şüphesiz saç dökülmesidir. Günde ortalama 50 ile 100 arasında saç teli dökülmesi normaldir. Fakat bireyin bu miktardan çok fazla saçı döküldüğü kanısına vardığında, hemen bir uzman ile iletişime geçmelidir.

Ankara'da Saç Hastalıkları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Saç Hastalıkları

Bu sorun, göz ardı edilecek bir sorun değildir ve giderek büyüyebilmektedir. Kulaktan dolma ya da bilinmeyen ilaçlar asla kullanılmamalıdır. Tam tersine doktorun önereceği ilaçlar ve tavsiyeler ile hareket edilmelidir. Ayrıca belirgin şekilde incelme de saç dökülmesinin bir belirtisidir.

Ankara gibi daha pek çok büyük şehirde yaşayan bireyler, saç dökülme sorunu ile karşı karşıyadır. Ankara Güzellik Salonu, saç dökülmesi ile ilgili müşterilerine bilgiler verir. Aynı şekilde Ankara Güzellik Uzmanı da birçok yerde saç dökülmesinin askıya alınacak bir durum olmadığını söyler. Saç dökülmesinin nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Birçok nedeni bulunan saç dökülmesi, çok kişide rastlanan bir sorundur.

Saçın dış tabakasının aşınması ile birçok bireyin saçı dökülmeye başlamıştır. Aynı şekilde güçsüzlükten ya da başka bir nedenden dolayı saç uçlarında oluşan çatlama ya da kırılma ile de saçlar dökülmeye başlar. Bayanların sık sık yaptığı perma, saç boyası ve fön gibi değişik işlemler doğrultusunda da saçlarda büyük hasar ve dökülme oluşur. Yaz aylarında daha sık dökülen saçların sebebi arasında havuzun klorlu suya sahip olmasıdır. Çok fazla zaman havuzda geçirildiğinde saçlarda kırılmalar ve daha sonrasında dökülmeler başlar. Aynı şekilde havuzdan ya da denizden çıktıktan sonra fazla güneşlenme sonrasında UV ışınlarına maruz kalındığında da saçlar kısa bir zamandan sonra dökülmeye eğilimli olur.

Saç tipine uygun olmayan ya da saçın kaldıramayacağı saç bakım ve kozmetik ürün kullanılması da dökülme sorunları listesinde baş sıralarda yer alır. İşyerlerinde ya da okul gibi kurumlarda saçların çok sıkı ya da örgü gibi şekillerde toplanması da saçların dökülmesini başlatan önemli unsurlardır. Anneden veya babadan gelen kalıtsal özellikler ya da doğum sonrasında da saç dökülmeleri oluşabilir. Yüksek ateş, soğuk algınlığı, tiroid gibi hastalıklar sonucunda da saç dökülmeleri başlar. Bazı haplar ve ilaçlar, kanser hastalıkları, mantar hastalıkları ve daha sayılamayacak kadar çok hastalıktan sonra da saç dökülmesi başlar.

Saç dökülmesinden kurtulmak ya da olmaması için yapılacak önlemler de bulunmaktadır. İlk başta bütün rahatsızlıkların en iyi doğal tedavisi olan sağlıklı ve dengeli beslenme bulunmaktadır. Stres ve uykusuzluktan uzak durulması gerekilir. Saçın doğal hali ile kullanılması da uzmanlar tarafından altı çizilerek önerilen konular arasındadır.