SAĞLIKLI CİLT İÇİN 21 İPUCU

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI CİLT İÇİN 21 İPUCU

1.Uzun ve buharlı duşlardan uzak durun. Bunun yerine daha kısa ve daha serin duşları tercih edin. Uzun ve sıcak duşlar cildinizdeki nemi yok eder ve koruyucu yağları yıkayıp götürür. Bu yüzden duşlarınızın süresini 10 dakika olarak belirleyin ve suyun soğuk olmasına özen gösterin.

2.Tırnaklarınızla bacağınızda ya da kolunuzdaki küçük bir alanı kaşıyın ve cildinizin kuruluğunu kontrol edin. Eğer derinizi kaşıdıktan sonra derinizde beyazlık olursa, cildiniz gerçekten kuru demektir ve bu yüzden de deriniz hem neme hem de pul pul soyulmaya ihtiyacı vardır (örneğin; ölü derilerini temizleyebilirsiniz).

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt Bakımı

3.Boynunuza ve göğsünüze yüzünüzüm devamı olarak davranın. Boynunuz ve üst göğsünüz çok hassas bir deri ile kaplıdır. Bu yüzden de yaşlanmanın belirtisi olan kuruluk, güneş lekeleri ve kırışıklık gibi sorunları açık bir şekilde belli ederler. Bu alanı daha genç göstermek için sabun kullanmak yerine nemlendiren ve nazikçe temizleyen yüz temizleme kremlerini kullanın. Elbette iyi nemlendirici kremleri tercih edin. Eğer bu alan çok kuruysa, ayda iki kez nemlendirici krem kullanın.

4.Yatak odanızdaki havayı nemlendirmek için nem makinesini çalıştırın. Bu durumda sadece kuru cildiniz rahatlamakla kalmayacak aynı zamanda da nefes almanızı daha kolay hale getirecektir.

5.Güzellik ürünlerini temiz ve basit bir şekilde muhafaza edin. Bu durum özellikle de hassas deriye sahipseniz önem kazanmaktadır. Etiketinde "antibakteriyel" yazısı varsa ya da köpük oluşturan ürünlerden, renklerden ya da kokulardan uzak durun. Bu ürünler tamamen cildinize zarar verir.

6.Yumuşak, genç görünen eller ve ayaklar için nemlendirici kremlere yatırım yapın ve uyurken nemlendiriciyi sürdükten sonra ince kumaşlı çorapları ayaklarınıza geçirin. Bununla birlikte ellerinize de ince kumaşlı eldiven takmayı unutmayın.

7.Cildinizi adaçayı, nane ve güvercin ağacı ile yumuşatın. Adaçayı yağın kontrol edilmesini sağlar, nane cildinizde soğuk bir karıncalanmayı sağlar ve güvercin ağacı da cildin koruyucu tabakasını yeniden yapılandırır. Biraz güvercin ağacı yaprağını alın, bir kaşık adaçayı ve nane yaprağını birleştirin. Ve cildinize uygulamadan önce de üç gün boyunca suda bırakın.

8.Günlük olarak vücudunuzu lifleyin ve bu sayede de cildiniz daha pürüzsüz olur. Duştayken kibar bir şekilde cildinizi ovun ve bunu dairesel olarak yapın. Bu şekilde de ölü hücrelerden kurtulmuş olursunuz.

9.Kokusuz bebek pudrası kullanın. Özellikle de bunu cildin ciltle temas ettiği noktalarda uygulayın (koltuk altı, büyük göğüslerin altı). Bu şekilde de cildin kuru olmasını ve temiz olmasını sağlamış olursunuz. Bununla birlikte cildinizde pişik olmasını engellemiş olursunuz. Pişik yüzünden bakteri ve mantar da oluşur.

10.Güneşli bir güne hazırlanıyorsanız, kokulu losyonları ve parfümleri sürün. Kokulu ürünler güneşe maruz kaldığında kabarık bir cildin oluşmasına neden olur.

11. Çok kuru cildin üzerine aloe vera jeli sürün. Aloeveradaki asit ölü deriyi yok eder ve iyileşme sürecini hızlandırır. Aloevera yaprağının sonunu kesin, ikiye ayırın ve kuru alana jeli sürün.

12. greyfurtu ikiye kesin ve kuru olan dirseklerinizi greyfurtun içine koyun. Öncelikle banyoda ya da duşta dirseklerinizi ovun. Daha sonra da greyfurtu ikiye ayırın ve on beş dakika boyunca iki dirseğinizin de greyfurtun içinde kalmasını sağlayın. Greyfurttaki asit böylece dirseklerinizi yumuşacık hale getirecektir.

13. Koşuya çık, bisiklet sür, sıcak günlerde bahçede çalış (önemli olan terlemeyi sağlamaktır). Terleyerek vücudunuzdaki toksik kimyasallardan kurtulabilirsiniz. Buna ek olarak düzenli olarak egzersiz yapmak sağlıklı bir sirkülasyon sağlar ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Dışarda egzersiz yapıyorsanız, güneş kremi kullanmayı unutmayın. UVA ve UVB ışınlardan korunmak büyük bir önem taşımaktadır.

14. Mevsimler değiştikçe mutlaka nemlendiricinizi de değiştirin. Cildiniz yaza nazaran kışın daha çok neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden de kış için kazaklarınızı dolaplarınıza yerleştirdiğinizde kış için daha yoğun nemlendiricinizi de hazırlayın. Diğer taraftan şortlarınızı dolaba yerleştirdiğiniz zaman da daha hafif nemlendirici kullanın.

15. Cildinize zarar veren 3 maddeden uzak durun: sigara içmek, sauna ve güneşlenmek. Bu üçü yüzünden cildiniz daha çabuk yaşlanmaktadır.

16. Cildinizi daha iyi korumak için, içinde C vitamini olan kremi yüzünüze uygulayın. Krem sayesinde yüzünüzdeki cilt hasarlarından, susuzluktan ve kırışıklıklardan kurtulmanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda içerisinde E vitamin, ya da beta-carotene içeren kremleri de deneyin.

17. Gül, sandal ağacı ya da bergamot yağlarını suyla karıştırın. Bu yağlar cildin nemlenmesini sağlar. Bitkisel karışım hazırlamak için suyun içerisine birkaç damla gerekli yağları damlatın ve cildiniz kurudukça bu karışımı yüzünüze sürün. Cildiniz yeterli neme sahip olduğunda daha yumuşak olur. Bu yüzden de yüzünüze su serpmek kaş çatmanızdan dolayı oluşan kırışıklıkları ve diğer kırışıkları ortadan kaldırabilir. Nemlendiriciler aynı zamanda da cildinizdeki kirleri yok eder ve cildinizde doğal yağların emilmesini sağlamaktadır. Bonus: Makyajınız daha uzun süre yüzünüzde kalır ve yüzünüzde daha doğal durur.

18. Yüzünüzü ve boynunuzu doğal serin kremler ile temizleyin. Aynı zamanda gülsuyu ve gliserin ile yüzünüzdeki kirlerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

19. Ellerinizi yüzünüzden çekin. Elleriniz gün boyunca birçok yüzeye dokunmaktadır. Bu yüzden de elleriniz kir ve bakterileri çeken mıknatıs gibidir. Gözlerinizi ovmak, çenenize dokunmak belki de gün içerisinde sıkça yaptığınız hareketlerdir. Bunları yaparken ellerinizdeki bakterileri yüzünüze transfer edersiniz.

20. Gün içerisinde sadece bir bardak şarap için ya da herhangi bir alkollü içecek alın. Çok fazla alkollü içecekleri kullanmak kan damarlarını genişletir. Bu da yüzünüzden belli olur.

21. Asla gözlerinizi ovuşturmayın. Bunun yerine pamuk kullanın. Yüzünüzdeki cilt özellikle de gözünüzün altındaki deri tamamen incedir. Bu yüzden de yüzünüze kibarca dokunun. Gözleriniz kaşınıyorsa, soğuk kompres uygulayın.