SAĞLIKLI MAKYAJ MALZEMESİ ÖNERİLERİ

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI MAKYAJ MALZEMESİ ÖNERİLERİ

Makyaj malzemeleri, doğrudan cilt ve dudaklarla temas ettiğinden kalite standartları doğrultusunda üretilmiş markalar tercih edilmelidir. Malzemeler alınırken genelde renk ve kutularının göz alıcılığına bakılır. Oysa o kutularda üretim bilgileri de yer alır. Her kutuda ürünün son kullanım tarihi mutlaka yazar. Diğer birçok yapılan hata da beğenilen bir markaya ait ruj gibi ürünlerin tüm renklerini satın almaktır. Profesyonel olarak makyaj işi ile uğraşılmıyorsa alınan renklerin çoğu kullanılmayacak ve raf ömürlerini durdukları yerde tüketecektir. Makyaj malzemelerinin kullanım şekli ile ilgili olarak Ankara güzellik salonu uzmanlarının önerileri:

Ankara'daki tüm Makyaj Kursu verilen Makyaj Salonları için tıklayınız
Ankara Makyaj Kursu


RUJ

Ruj, kadınların farkında olmadan yemek ve içeceklerle bünyelerine ağız yolu ile aldığı bir makyaj malzemesidir. Bunun bakımdan ruju açtığınız andan itibaren yazılan kullanım ömrünü hesaplayınız ve bulduğunuz tarihi göze çarpacak şekilde kutunun üzerine yazınız. Bu işlemi tüm makyaj malzemelerine uygulayabilirsiniz. Günü gelince de kullanımdan kaldırınız. Genelde açıldıktan sonra sıcaklık gibi etkilere göre 1 yıla kadar ömürleri vardır. Bozulmaya başlayan rujun renginde ve tadında değişiklikler olur.

FONDÖTEN

Fondöten alırken küçük miktarda satılanları tercih etmelisiniz. Sıcaktan çok etkilenen bir makyaj malzemesi olup kullanım ömrü en fazla 1 yıldır. Bozulmaya başladığında renk ve kokusunda değişimler gözlenir.

RİMEL


Rimellerin çoğu dikkatsiz kullanım sonucu raf ömürlerini doldurmadan kururlar. Altı ayla bir yıl arasında kullanılabilirler. Rimelin kurumaması için; kullanmadan önce çalkalayınız, işlem aralarında kapağını sıkıca kapatınız ve çok sıcak ortamlarda saklamayınız.

FARLAR VE ALLIKLAR

Makyaj malzemeleri içinde en uzu süre bozulmadan kullanılan ürünler far ve allıklardır. Yine de son kullanma tarihini geçirmemeye özen göstermenizi Ankara güzellik uzmanı tavsiye eder.

GÖZ VE DUDAK KALEMLERİ

Açıldıktan sonra 1-2 yıl arasında kullanılabilirler. Diğer zamanlarda kapaklarının kapatılması ve başkaları ile paylaşılmamasını Ankara Güzellik Salonu önemle tavsiye eder. Ömrü dolan kalemleri hobi malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

PUDRA

Kuru bir ortamda saklanan pudra genellikle 1-2 yıl arasında kullanılabilir.

OJE

Ojeler de genellikle son kullanım tarihi olan bir yılı doldurmadan kururlar. Her kullanım sonrası şişeyi kapatmadan 1 damla aseton dökmek ojenin ömrünü uzatır. Sağlığınız açısından makyaj malzemesi alırken başkalarının test için kullandığı ürünlerden uzak durunuz.

Mecbur kalırsanız rengi bir peçetenin üzerinde deneyiniz. Yine satın alırken ambalajları açılmamış ve son kullanım tarihlerini geçirmemiş ürünleri tercih ediniz. Unutmayınız ki birçok mantar ve bulaşıcı hastalık deri ve solunum yollarından vücuda girmektedir.