SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER?

blog yazısı ekle !

SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Akne (sivilce) izleri, çukur şeklinde ise ne yazık ki tam olarak düzelmez. Çünkü cildimizin yalnızca üst tabakası kendini tam olarak yenileyebilir. Cildimizin dermis dediğimiz derin tabakası yaralandığında, iyileştikten sonra kalıcı iz oluşur buna skar denir. Çukur şeklindeki sivilce izlerini tamamen silmek, normal cilt haline getirmek şu an ki teknoloji ile dünyanın hiçbir yerinde mümkün değildir.

Fakat tedavilerimizde; izi daha az görünür hale getirebiliriz.

Sivilce izleri ciltten kabarık veya çökük olabilir. Tedavilerimizle cilde daha yakın olmasını sağlayabiliriz. İzler, normal deri renginden daha açık veya daha koyu olabilirler. Rengini normal deri rengine yaklaştırabiliriz.

Bu şekilde izlerin normal cilde yaklaştırarak daha az görünür hale getirebiliriz.İZ TEDAVİSİ İÇİN YAPILAN İŞLEMLER;


KİMYASAL PEELİNG; Glikonik asit, TCA (Triklor Asetik Asit) gibi kimyasal solusyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin) soyulmasıdır. Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Yalnızca renk farklılığı olan izlerde kullanılır. Soyulmalar ile renk farkını azaltır cilde daha yakın bir renk almasını sağlar. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır İşlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

PRP; Kişinin kendinden alınan kanın, santrafüj işleminden geçirilip iyileştirici hücrelerin ayrılıp, tekrar aynı kişiye iğne ile verilme işlemidir. Kollejen miktarını artırır, yeniden yara iyileşmesi oluşturur. Böylece, izlerin daha az görülmesini sağlar

FRAKSİYONEL CO2 LAZER; Cildin derin katmanlarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede cildin üst kısmı 1 hafta içinde kabuklanarak dökülür, alttan yeni cilt gelir. Cildin yenilenmesi izleri azaltır, izlerin cilde daha uyumlu hale gelmesini sağlar.

İz tedavisinin başarı oranı mevcut izin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavide izin sayısında veya büyüklüğünde değişiklik olmaz. Düzelme izin görünürlüğünde olur yani tedavi uygulanan izin belirginliği azalacak normal cilde daha yakın, daha uyumlu hale gelecektir.

En iyi sonuç; farklı tedavilerin birlikte kullanılması ile oluşur.. Hangi tedaviden kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişiklik gösterir. Ortalama 5-6 seansta %50 azalma sağlanabilmektedir.

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

Aslında araştırmalar diyetin akne ile bağlantısını kanıtlayamamıştır. Yani yiyecekler sivilce yapmaz. Fakat pek çok hasta belirli yiyeceklerle sivilcelerinin arttığın ifade etmektedir. Özellikle de çikolata , kuruyemişler ve yağlı yiyeceklerin akneyi artırdığı dair bir inanış vardır. Bu konuda yapılmış yeterince çalışma olmaması ve yapılan çalışmaların çoğunun bu ilişkiyi bilimsel olarak kanıtlayamaması nedeniyle dermatologlar genelde aknenin diyetle ilişkisi olmadığını düşünür.

Ancak son yıllarda özellikle de gelişmiş toplumlarda glisemik indeksi yüksek rafine yiyecekleri yenmesinin omega 3 yağ asitlerinden fakir diyetlerin tüketilmesinin akne lezyonlarının oluşumuna katkıda bulunduğu gündeme gelmiştir. Ancak bu konuyu açığa kavuşturacak yeterince kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Kısacası; Beslenme ile sivilcelerin direkt bir bağlantısı yoktur, Fakat İşlenmiş gıdaları, şekerli yiyecekleri, cola gibi çok şeker içerin içecekleri diyetinizden çıkarmanız genel sağlığınız üzerine oluşturacağı olumlu etki yanında, sivilce tedavisine de katkı sağlayacaktır.