SİYAH NOKTALAR İÇİN MASKE ÖNERİLERİ

blog yazısı ekle !

SİYAH NOKTALAR İÇİN MASKE ÖNERİLERİ

Siyah noktalar, birçok insanın mustarip olduğu cilt sorunlarından biridir. Aynanın karşısına geçtiğinizde dikkatle inceleyip, en ufağını bile gördüğünüzde moralinizi bozan siyah noktaları, birkaç maske uygulamasıyla ortadan kaldırmak mümkün.

Ankara'daki tüm Yüz Maskesi yapılan Güzellik Salonları
Ankara Yüz Maskesi


Siyah noktalar, cilt gözeneklerinin yağ ve ölü hücrelerle dolmasından kaynaklanmaktadır. Adı her ne kadar siyah nokta olsa da, bazıları sarı renkte olabilir. Rengi ne olursa olsun tüm siyah noktalar, cildin nefes almasını engelleyerek cildinizin hem sağlığını hem de görünümünü bozar.

Şunu da eklemeden geçmeyelim; siyah noktalar aynı zamanda sivilcenin habercisidir. Düzgün bir şekilde temizlemezseniz, sivilce problemiyle karşılaşmanız an meselesidir. Bu yüzden siyah nokta temizleme, cilt temizliğinizin bir rutini olmalıdır.

Eczanelerde bu konuda size yardımcı olacak birçok ürün bulabilirsiniz. Siyah noktalar için özel bant ve yüz yıkama suları, bu alanda kullanılan en yaygın ürünlerdir. Ancak biz Ankara Güzellik Salonu olarak, bu yazımızda size evde bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatacağız.

Anlatacağımız bu maskeleri uygulayıp, cildinizde yağlar ve ölü hücreler birikmesini engelleyerek siyah nokta sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bal ve Tarçınlı Maske

Bal; gözenekleri temizlemekle kalmaz, açık gözeneklerin de ferahlamasını sağlar. Bir yemek kaşığı bala yarım yemek kaşığı tarçın ekleyin ve karıştırın. Karışımı başta siyah noktaların bulunduğu bölgeler olmak koşuluyla, tüm yüzünüze sürün. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayarak siyah noktaları ortadan kaldırın.

Yumurta Beyazı Maskesi

Gözenekleri daraltmaya yarayan yumurta akı, aynı zamanda gözeneklerinizi temizler. 2 adet yumurta akını derin bir kâsenin içinde köpürene kadar çırpın. Daha sonra cildinize sürün ve birkaç dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra üstüne bir kat daha sürün. 10-15 dakika bu maskeyle bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Kil Maskesi

Kozmetik mağazalardan rahatlıkla bulabileceğiniz kil maskesini, gerekli malzemelerle evde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Toz kile elma sirkesi ilave ederek, krema kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Kıvamı elde ettikten sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin ve ardından yüzünüzü yıkayın.

Yoğurt ve Yulafla Maske

Yoğurdun içeriğindeki laktik asit, ciltte bulunan yağları temizler. 3 yemek kaşığı yoğurda 2 yemek kaşığı yulaf ekleyin ve karıştırın. Karışıma birkaç damla limon suyu da ekledikten sonra cildinize sürerek 15dakika bekleyin ve daha sonra yüzünüzü yıkayın.

Nane ve Zerdeçal Maskesi

Nane ve zerdeçal da cildinizin temizlenmesine yardımcı olur. Öncelikle bir avuç taze nane yaprağıyla bildiğimiz nane çayından hazırlayın. Hazırlanan çaya çok az miktarda zerdeçal ekleyin ve karıştırın. Ortaya çıkan karışımı cildinize sürün ve 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Ek Öneriler

Siyah nokta oluşmasını engellemek için en iyi çözüm yüzünüzü sık sık yıkamanızdır. Yüzünüzü temiz tutarsanız, siyah nokta sorunuyla karşı karşıya kalmazsınız. Ellerinizle yüzünüze çok fazla dokunmamaya çalışın. Ankara gibi rüzgârlı şehirlerde geçerli olmasa da, genelde yüzümüzdeki yağı ve kiri ellerinizle taşırsınız.

Ankara Güzellik Uzmanı kadromuz, cilt tipinize göre doğru maskeyi bulur ve uygular. Doğru cilde doğru maskeyi uygulamak çok önemlidir. Örneğin limon içeren bir maske, hassas ciltlerde uygulanmaz. Bunun gibi kritik noktalarda, uzman görüşü almaya özen gösterin.