SİYAH NOKTALARI YOK ETMEK İÇİN UYGULANACAK MASKELER

blog yazısı ekle !

SİYAH NOKTALARI YOK ETMEK İÇİN UYGULANACAK MASKELER

Oldukça kötü bir görünüme neden olan siyah noktalar bir çözüme kavuşturulmazsa eğer ciddi cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Siyah noktaları yok etmek için onları sıkmaya çalışmak çok yanlış bir davranıştır. Bu siyah noktaları yok etmeyeceği gibi cildinizde iz kalmasına da neden olur. Siyah noktalara bir çözüm yolu aramadan evvel sorunun neyden kaynaklandığını öğrenmek ve buna uygun bir işlem uygulamak gerekir.

Ankara'daki tüm Cilt Bakımı Salonları için tıklayınız
Ankara Cilt Bakımı


Düzenli olarak temizlenmeyen ve yağlı bir yapıya sahip olan ciltler siyah noktaya davetiye çıkartmaktadır. Gözeneklerin fazla olması da siyah noktaların oluşumunda önemli bir yer tutar. Ciltteki gözeneklerin görevi yağ üreterek cildi dış etkenlere karşı korumaktır. Bu sebeple siyah noktaları yok etmek için ilk olarak gözeneklerin küçültülmesi gerekir.

Siyah noktalar için uygulanan bantlar size yalnızca geçici çözümler sağlayacaktır. Çünkü bu bantlar siyah noktaları alırken yağları olduğu yerde bırakırlar. Bu da kısa sürede siyah noktaların tekrar oluşmasına neden olur. Yağlı cilt yapısına sahip olanlar, ciltlerini daima su bazlı ürünler ile temizlemelidir. Bunun yanı sıra siyah noktalar ile baş edebilmenize yarayacak bazı maske önerilerimiz olacak. İşte onlardan bir kaçı;

1. Siyah nokta maskesi:

Malzemeler:

- Yarım yemek kaşığı mısır unu

- Yarım yemek kaşığı kil

- Yarım yemek kaşığı el kremi

- Biraz su

Uygulanışı: Malzemelere su ekleyerek krem kıvamına gelene dek karıştırın. Cildinize sürdükten sonra kurumasını bekleyin ve ardından yumuşak hareketle yıkayarak çıkartın. Sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

2. Siyah nokta maskesi:

Malzemeler:

- 1 kaşık yoğurt

- 1 kaşık mısır unu

- 1 limon kabuğu

Uygulanışı: Malzemelerin tümünü karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekleyin ve sonra yüzünüzü yıkayın.

3. Siyah nokta maskesi:

Malzemeler:

- Yarım bardak su

- 3 kaşı elma sirkesi

Uygulanışı: Malzemeleri kaynattıktan sonra ateşi kısın ve başınıza örteceğiniz bir örtü ile yüzünüzü bu karışımın buharına tutun. 15 ya da 20 dakika bekledikten sonra cildinizi sulandırmış olduğunuz sirke ile silin. Bu işlemi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

4. Siyah nokta maskesi:

Malzemeler:

- Yarım yemek kaşığı kadar yumurta beyazı

- Yarım yemek kaşığı toz şeker

Uygulanışı: Malzemeleri iyice karıştırarak köpürmesini sağlayın. Köpüklerden biraz alıp cildinize sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra cildinizden çıkartın ve ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu işlemi 3 boyunca aksatmadan yaparsanız gözle görülür etkiyi fark edebilirsiniz. Daha temiz ve daha sağlıklı görünün bir cilt için evlerinizdeki malzemeler ile bu maskeleri kolaylıkla hazırlayabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz.