SÜRELİM GÜZELLEŞELİM

blog yazısı ekle !

SÜRELİM GÜZELLEŞELİM

Hepimiz biliyoruz ki güzellik görecelidir. Kimileri sarışınlardan, kimileri ise kızıllardan hoşlanır. Kimileri yuvarlak yüzlü insanları severken kimileri yüz hatları daha keskin-belirgin kişileri severler. Zevk meselesidir karışamazsın, tartışamazsın ama…

Ama dedikten sonrada bu noktada güzelliği tartışacak değiliz. Sadece var olan güzelliği nasıl daha belirgin bir hale getiririz, nasıl daha etkileyici gözükürüz gibi bir iki ufak tiyo vereceğiz o kadar.

Ankara'daki tüm Makyaj Salonları için tıklayınız
Ankara Makyaj Salonları
Yıllarca Ankara'da üniversite okumuş ve ardından da yıllarca orada yaşamış biri olarak, bir kaç ilişkimi de-ki Ankara kızlarının güzellikleri malumdur- o tarihler arasına sığdırmıştım. Bu ilişkilerimden birindeki kız hem güzel hem de güzellik uzmanıydı. Ankara Güzellik Salonu içinde çeşitli marklardan sadece biri olan Avon için çalışıyordu. Gelelim Ankara Güzellik Uzmanı olan eski kız arkadaşımın güzellik konusunda bana bıraktıklarına.

Onunla yaptığımız güzel-güzellik-makyaj-doğallık gibi konuşmalarda her zaman üzerinde durduğu kullanılan makyaj malzemesi kalitesinin elbette önemli olduğu fakat asıl önemli olan şeyin "yüz yapısına uygun makyaj" tercihi olması gerektiğiydi. Örneğin dudakları ince olan bir kızımız hangi markayı tercih ederse etsin, şayet ruju da dudakları gibi incecik sürüyorsa dikkat çekmesi bir hayli zor olacaktır. O yüzden biraz daha kalın sürmeli ki dudakları daha belirgin olsun.

Ya da tam tersi kocaman dudakları olan biri ruju hem kalın sürer hem de biber gibi içerikleriyle dudakları şişiren rujlar kullanırsa zaten büyük olan dudaklar iyice büyük gözükecek ve takdir edersiniz ki hoş bir görüntü oluşmayacaktır. Far ve göz kalemini de aynı açıdan değerlendirmeliyiz. Ceylan gibi kocaman gözleri olan gözüne bakmaya doyamayacağınız nice güzelimiz geniş makyaj yüzünden uzaylı gibi dolaşıyorlar etrafta. Yapmayalım yaptırmayalım.

Gözün zaten büyük yeteri kadar dikkat çekiyor onu az biraz belirgin yap, renklerle oyna tamam, bırak geniş makyajı küçük-çekik gözlü hatunlar yapsınlar. Bu konular üzerinde -nasıl yapılır, hangi malzememler kullanılmalı- pek durmak istemiyorum. Gelelim asıl bahsetmek istediğim ve bence en önemli konu olan yüz kontürlemeye. Yuvarlak bir yüz yapısına sahipseniz yapmanız gereken şey yüzünüzü olduğundan daha dar göstermeye çalışmaktır. Bunun içinde saç diplerinden başlayarak aşağıya doğru yüzünüz gölgelendirmeniz gerekmektedir. Yüz ortasına kadar bu alan genişletilecektir.

Gölgelendirme için kendi ten renginizden iki ton koyu fondöten-kapatıcı-pudra kullanmalısınız. Şayet ürünleriniz kremsi ürünler ise fırça ya da parmakla sürüp süngerle dağıtmalısınız (Kremsi ürünleri fırça ile dağıtmaya çalışırsanız renkler birbirine karışır).

Aydınlatıcıyı ise elmacık kemikleri üzerine, çene kısmına ve alnın ortalarına uygulamalısınız. Tabi aydınlatmak için gölgelendirme işleminin tersiniz uygulayıp bu sefer de kendi ten renginizden bir iki ton daha açık ürünler kullanmalısınız. Bu sayede alnın ortaları çene ve elmacık kemikleri daha parlak olacak ve daha çok dikkat çekecektir. Gölgelendirme yaptığımız yerler ise vurguyu-dikkati kaybettiği için yüzünüz olduğundan daha ince gibi gözükecektir. Üstelik böyle bir işlem için sizlerin de birer güzellik uzmanı olmanız gerekmemektedir. Saydığım malzemeler ki neredeyse bütün kadınlarda olan ürünler- ve evde bir kaç deneme, sonra ver elini bütün iç çeken bakışların sizin üzerinizde olduğu AVM'ler, cafeler, cluplar.

Oval, kare, üçgen…. Bütün yüz şekillerinin hepsine burada değinemeyeceğim için diğer yüz şekillerine sahip olan arkadaşlar ise baştan yüz şekillerini belirleyip ardından ulaşmak istedikleri amaca doğru yukarıda bahsettiğim uygulamayı bir iki ufak oynamayla rahatlıkla uygulayabilirler. Umarım benim bir erkek olarak pek işime yaramayan bu bilgiler, sizin ve dolayısı ile diğer erkeklerin işlerine yarar. Hatta kim bilir belki bir gün benim bile işime yarar…