TIRNAK KIRILMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

blog yazısı ekle !

TIRNAK KIRILMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Düzgün görünümlü ve kırılmayan tırnaklara sahip olmak hepimizin istediği bir durumdur. Ancak, bazen tırnaklar çok çabuk kırılarak kötü bir görünüm sergileyebilmektedir. Tırnak kırılmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlardan bazıları vitamin eksikliği, tırnakların çok uzun süre suya maruz kalması, çok uzun süre oje kullanmaktır. Tırnak kırılmalarının önüne geçebilmek için yapmanız gerekenler şunlardır;

Ankara'daki tüm Tırnak Bakımı yapılan Güzellik Salonları için tıklayınız
Ankara Tırnak Bakımı- Tırnak kırılmasına çözüm aramadan evvel ilk önce herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Tırnak kırılmasına sebep olan hastalıklara sahipseniz eğer ilaç tedavisi ile tırnak kırılmalarının önüne geçebilirsiniz.

- Eğer her hangi bir sağlık sorununuz yoksa ve tırnak kırılmasından şikâyet ediyorsanız beslenme bozukluğu da buna sebep oluyor olabilir. Her gün en az 8 bardak su içmek ve sağlıklı beslenmek daha sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlar.

- Cildinize gösterdiğiniz hassasiyeti ellerinize de göstermelisiniz. Her gün ellerinize masaj yapmayı ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Yanınızda sürekli bir el kremi bulundurarak ihtiyaç oldukça ellerinizi nemlendirebilirsiniz.

- Sürekli neme ihtiyaç duyan tırnaklarınızın kırılmasını ve soyulmasını önlemek için 1 ay süre ile her gün 15 dakika zeytinyağında bekletebilir, ardından yıkayarak nemlendirebilirsiniz.

- Tırnağı kötü ve dikkatsiz kullanmakta kırılmalara sebep olabilir. Çok sıcak su, aseton, oje, deterjanlar tırnaklara büyük zarar vermektedir. Bu sebeple temizlik yaparken eldiven kullanmaya, asetonlar ojelerinizi çıkarttıktan sonra ise ellerinizi yıkayarak nemlendirmeye özen gösterin.

- Haftada bir defa tırnaklarınızı keserek törpüleyin. Her gün oje sürmemeye dikkat edin.

- Üzüm, havuç ve erik suyu tırnak için faydalıdır. Tırnaklarınızı güçlendirmek için bunları da tüketebilirsiniz.

- B7 vitamininin eksik olması da tırnak kırılmalarına neden olabilmektedir. Bunun için biotin içeren yiyecekler tüketmenizde fayda var.

- Yağ eksikliği tırnak kırılmasına sebep olabilir. Bunu da dengeli beslenme ile engelleyebilirsiniz.

- Ara sıra tırnaklarınızı badem yağı ve limon suyu ile ovalayabilirsiniz.

- Oje sürmeden evvel tırnaklarınıza baz kullanın. Bazın içerisinde güneş koruma faktörü vardır ve bu tırnaklarınız için çok önemlidir. Baz kullandıktan sonra oje sürerseniz eğer aseton tırnaklarınıza daha az zarar verir ve böylece tırnaklarınızın yapısı da bozulmamış olur.