TIRNAKLARINIZI YEMEKTEN KURTULMANIN YOLLARI

blog yazısı ekle !

TIRNAKLARINIZI YEMEKTEN KURTULMANIN YOLLARI

Eğer siz de kronik bir tırnak yiyiciyseniz veya yakın çevrenizde böyle birisini tanıyorsanız sanıyoruz bu alışkanlığın nasıl bırakılacağını merak ediyorsunuzdur. İşte size tırnakların yenilmesini bıraktıracak bazı püf noktaları ve onu bu kadar zor hale getiren bir kaç neden.

Tırnakların yenilmesinin arkasında bilimsel olarak da onikofaji adı verilen bir kontrol bozukluğu yatmaktadır. Bir başka deyişle, obsesif kompulsif bozukluk. Genellikle çocuk yaşlarda başlayan ve çocukların %30 'un da ortaya çıkabilen bu durum, %45 gençlerde, %29 oranında da yetişkinlerde ortaya çıkar. Daha ileri yaşlarda ise tırnak yeme alışkanlığı bir şekilde ortadan kaybolur.

Ankara'daki tüm Tırnak Bakımı yapılan Güzellik Salonları için tıklayınız
Ankara Tırnak Bakımı

Tipik olarak bir tırnak yeme vakasında ki en kötü durum tabi ki artık tırnaklar yerine tırnağın çevresinde bulunan derilerin de yenilmeye başlamasıdır. Çünkü bu durum enfeksiyonların da ortaya çıkmasını teşvik eder. Pek çok tırnak yiyen kişi içinse en olumsuz yönü, toplum içinde ellerinin dikkat çekmesinden utanmak ve tırnaklarının görünümlerini kendilerinin de beğenmemesidir.

Tırnak yeme, bazı durumlarda strese bağlı geçici bir durum olarak kalırken bazen bir kontrol bozukluğu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Peki, öyleyse bu rahatsızlığa neden olan nedir?

TIRNAK YEMEYİ NASIL DURDURURSUNUZ?

Tırnaklarını yiyen bir kimseye, "tırnaklarını yeme" demek, hiç bir işe yaramaz. Çünkü sadece irade ile tırnakları yemeyi bırakmak tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle ileri vakalarda ki çocuklar ve gençler mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelidir. Ancak daha nadir olarak tırnaklarını yiyen kişiler aşağıda ki bazı bilgilerden yararlanabilir.

1. Tırnaklarınızı yemeyi bırakmanız için günümüzde pek çok farklı ürün mevcuttur. Bunun için öncelikli olarak içerisinde benzoat bulunan tırnak ojelerini denemeye çalışın. Tırnağınızın üzerine sürülen bu şeffaf madde, o kadar acı ve kötü bir tada sahiptir ki, sizi tırnaklarınızı yemekten alıkoymaya yeterli olabilir.

2. Alışkanlıklardan kurtulmamızı sağlayan çeşitli metotlar tırnak yemeyi engellemeye büyük ölçüde yardımcıdır. Bu nedenle, konunun uzmanı tarafından destek almanız orta seviyede ki vakalar için önemlidir.

3. Tırnaklarınıza bakım yapmak ve onlarla ilgilenmek, tırnakların yenilmesini engelleyen önemli faktörlerden bir diğeridir. Bu sayede kişi tırnaklarının gelişimini yakından takip etmekte, onların manikür ve oje gibi bakımlarını yapmakta ve bu güzelliğin bozulmaması için ister istemez kendini kontrol etme alışkanlığını geliştirebilmektedir.

4. Takma tırnak kullanabileceğinizi unutmayın. Takma tırnaklara sahip olmak onları yemekten alıkoyan en etkili taktiklerden birisidir.