TOPUZ MODELLERİ VE YAPILIŞLARI

blog yazısı ekle !

TOPUZ MODELLERİ VE YAPILIŞLARI

Topuz, bir bayanın vazgeçemez olduğu saç modelleri arasında yer alır. Tüm ortama ayak uyduran ve gösterişli duran bir modeldir. Arkadaşlar ile gezmede, bir toplantıda, şık bir yemekte ya da düğünde bile topuz kullanılır. Ayrıca evde olunan günlerde temizlik gibi işleri yaparken de rahat ve kolay yapılan bir saç modelidir. Ankara gibi daha pek çok şehirde topuz model sık sık kullanılır.

Ankara'daki tüm Kuaförler için tıklayınız
Ankara Kuaförler

Ankara Güzellik Salonu ve Ankara Güzellik Uzmanı da bu saç modelini önerirler ve yapılmasının kolay olduğunu söylerler. Topuz modelinin sayılamayacak kadar çok çeşidi vardır. Ama en rağbet gören ve çok sık kullanılanlar şöyle sıralanır; gergin topuz, doğal topuz, yüksek topuz, abiye topuz, örgü topuz, dağınık topuz, balerin topuz vb.

Dağınık topuz yapmak için öncelikle saçları taramak gerekir. Sonra saçlar yukarıda birleştirilir ve döndürülerek sarılır. Aynı şekilde döndürerek topuz haline getirilir. Toka ile tutturulduktan sonra yan taraflardan dağınık durması için saçlar çıkarılır. Balerin topuz yapmak için ilk olarak baş geri verilir. Tepe noktasında saçlar toplanır. Bunu yaparken özellik hizasının çok iyi ayarlanmış olması gereklidir. Bir toka ile tutturulur. Oluşan atkuyruğu ele alınarak kıvrılır. Düz bir kıvrım ile kendi etrafında toplanır. Çıkan saçlara bir şey yapılmaması önerilir. Firkete tokaları ile topuz sağlamlığa kavuşturulur. Bu tokaların iyice gizlenmesi daha güzel bir görünüm oluşturur.

Topuz modelleri, hem şıklığın bir göstergesi olup hem de insanların rahatlamasını sağlar. Çok çeşidi olan topuzun her yerde ve her zamanda yapıldığı görülür. Çok kolay yapılanı olduğu gibi çok zor yapılanı da bulunmaktadır. Bir başka model ise örgülü topuzdur. Saçlar tam ortadan ayrılarak taranır. İki taraftan da aynı büyüklükte alınarak düz örgü yapılır. Arkadan birleştirilir. Kalan saçlar ve birleştirilen saç aynı yerde toplanır. Çevrilerek alt taraftan topuz hale getirilir. Çok şık ve gösterişli bir görünüm sağlanır.

Son olarak abiye topuz yapmak için saçlar düz bir şekilde taranır. Tepe noktasından çok az bir miktar toplanır. Topuz tokası toplanan yere konulur. Toplanan saç yarısı öne yarısı arkaya gelecek şekilde tel toka ile tutturulur. Topuz tokasının etrafındaki saçlar tokanın üstüne doğru yatırılır. Ancak önde bir miktar saç bırakılmalıdır. Topuz tokasının etrafındaki saçlar tam ortadan tutturulduktan sonra uç saçlara gül şekli verilir. Topuzun ön kısmına inci ile işlenmiş taç takıldığında gerçekten de çok şık ve zarif bir görüntü oluşturur. Eğer istenilir ise gül şekli yerine daha farklı şekiller de uygulanabilir.