FACA İZLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

blog yazısı ekle !

FACA İZLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Faca izleri nasıl tedavi edilir?

Cildimizin alt tabakasına (dermis tabakasına ) kadar gelen kesiler iyileşirken iz bırakır.Buna skar denir. Şu anki teknoloji ile bu skarın yani faca izinin, tamamen normal cildiniz olması mümkün değildir. Fakat çok iyi bir şekilde azaltılabiliriz

Faca izi tedavisi sonunda neler düzelir; Faca izi ciltten kabarık, çökük veya deriden farklı renk görünür. Bu nedenle, karşıdan bakıldığında dikkat çeker. Tedaviler ile izin cilde daha yakın olması, daha az görünür hale gelmesi sağlanır.

İz tedavisinin başarı oranı mevcut izin durumuna bağlı olarak değişiklik gösteririr. Tedavide izin sayısında veya büyüklüğünde değişiklik olmaz. Düzelme izin görünürlüğünde olur yani tedavi uygulanan izin belirginliği azalacak normal cilde daha yakın, daha uyumlu hale gelecektir.


En iyi sonuç; farklı tedavilerin birlikte kullanılması ile oluşur.. Hangi tedaviden kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişiklik gösterir. Ortalama 5-6 seansta %50 azalma sağlanabilmektedir.

FAÇA İZİ TEDAVİSİ İÇİN YAPILAN İŞLEMLER;


KİMYASAL PEELİNG; Glikonik asit, TCA (Triklor Asetik Asit) gibi kimyasal solusyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin) soyulmasıdır. Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Yanlızca renk farklılığı olan izlerde kullanılır. Soyulmalar ile renk farkını azaltır cilde daha yakın bir renk lmasını sağlar. Kimyasal peelin yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır İşlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

PRP; Kişinin kendinden alınan kanın, santrafüj işleminden geçirilip iyileştirici hücrelerin ayrılıp, tekrar aynı kişiye iğne ile verilme işlemidir. Kollejen miktarını artırır, yeniden yara iyileşmesi oluşturur. Böylece, izlerin daha az görülmesini sağlar

FRAKSİYONEL CO2 LAZER; Cildin derin katmanlarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede cildin üst kısmı 1 hafta içinde kabuklanarak dökülür, alttan yeni cilt gelir. Cildin yenilenmesi izleri azaltır, izlerin cilde daha uyumlu hale gelmesini sağlar.