Ankara Cardio

Ankara Güzellik Salonları Cardio

CARDİO

Cardio kelimesi ile günlük hayatta çoğu kez karşılaşılmaktadır. Özellikle spor yapan ya da sporcular Cardio kelimesini sık kullanmakta ve çeşitli yöntemler ile Cardio çalıştığını vurgulamaktadır. Peki, Cardio nedir? Sürekli ve seri şekilde yapılan egzersizler sayesinde kalp atış hızını belirli bir ritimde tutarak kalori yakmaktır. Cardio kalp- damar sistemlerini ...
devamı...

Güzellik Salonu Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Ankara Güzellik Salonları Cardio

CARDİO

Cardio kelimesi ile günlük hayatta çoğu kez karşılaşılmaktadır. Özellikle spor yapan ya da sporcular Cardio kelimesini sık kullanmakta ve çeşitli yöntemler ile Cardio çalıştığını vurgulamaktadır. Peki, Cardio nedir? Sürekli ve seri şekilde yapılan egzersizler sayesinde kalp atış hızını belirli bir ritimde tutarak kalori yakmaktır. Cardio kalp- damar sistemlerini hareket ettirmeyi amaçlar. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan yağ kütlelerinin vücuttan atılarak fit bir görüntü için Cardio yapılmaktadır. Cardio için yapılan özel egzersizler olduğu gibi günlük ritimli yapılan hareketler de Cardio kapsamındadır. Bisiklet sürmek, uzun mesafe koşu vb.

Cardio egzersizleri başlı başınca yapılabileceği gibi bir spor dalı öncesinde ya da sonrasında da yapılabilir. Mesela savunma sanatları öncesinde Cardio egzersizleri vücudun ısınmasını sağlamaktadır. Pilates sporu sonrasında yapıldığında form kazanma amacını taşır. Vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak için yapılan bilinçli ve düzenli antrenmanların her birini Cardio egzersizleri içerisinde değerlendirebiliriz.

Cardio egzersizleri sınırsızdır. Ancak günlük hayatta hem ekonomik hem de zamanın kısıtlı olmasından dolayı en yaygın yapılan Cardio egzersizleri başlıca şunlardır: yüzme, step ve aerobik hareketlerini seri şekilde yapmak, uzun mesafe koşuları, kürek çekme, bisiklet sürme, ritimli yürüyüş yapılması, ip atlama, tabata egzersizleri, vb.

Cardio egzersizlerini diğer antrenman ve egzersizlerden ayıran önemli özelliği aralıksız yapılmasıdır. Hareketlerin kesintisiz yapılması sayesinde ilk on beş dakika içinde karbonhidratlar yakılmaya başlar. Toplamda yapılması gereken Cardio egzersizleri süresi 35 dakika ila 40 dakika arasındadır. Hareketler süresinde kalp atışlarının ritmi değişir. Kesintisiz yapılan Cardio egzersizleri kalp atışını hızlandırır. Böylece dolaşım sistemi de harekete geçer.

Cardio egzersizlerindeki çeşitli sağlık sorunlarında etkisinin görülebilmesi için düzenli ve belirli aralıklar ile yapılması gerekir. Mesela tansiyon, kolesterol gibi kronik rahatsızlıklarda dengeyi Cardio egzersizleri sağlayabilirsiniz. Ancak günlük yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yağ yakımı işlemini gerçekleştirebilmek ve hareketlerin devam ettirilmesi için vücudu aşırı yormamak gerekir. Yani hareketler belirli bir sürat dâhilinde yapmak gerekir. Yorulunca yavaşlamak egzersizin verimini azaltır.

Cardio egzersizleri aletli ve aletsiz olarak iki şekilde yapılabilir. Koşu yapmak için herhangi bir alete ihtiyaç duyulmazken, bisiklet sürmek, kürek çekmek gibi egzersizler için spora egzersize uygun aletler kullanılması gerekir.

Cardio egzersizleri esnasında kişinin nefes alma verme alışkanlıklarına da bakılmaktadır. Böylece yanlış nefes alma verme şekli belirli bir süre sonra bedenin yorgun düşmesine neden olacaktır. Nefes aralığına dikkat etmek gerekir. Yavaş nefes alıp vermek oksijenin kullanıldığını gösterir. Nefesi içinize çekip havayı ciğerlerden atar gibi havayı boşaltmak doğru olandır.

Aşırı kilo sorunu olan kişiler vücutlarındaki aşırı yağı yakıp vücudu forma sokmak için yapması gereken ilk şey hareket sayısını artırmaktır. Hareket sayısı artarken yeme içme alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Yemek miktarı azaltılıp sağlıklı besinler tüketilmelidir. Cardio egzersizleri sayesinde hareket sayısı artacak ve on beş dakika içerisinde vücutta fazla bulunan yağ, karbonhidrat enerjiye dönüştürülerek yakılacaktır.

İki çeşit Cardio egzersizleri vardır. Bunlar;

HITT Cardio egzersizleri; hızlı olası nedeni ile yapılmaya başlandığı andan itibaren vücutta değişimler başlar. Hangi tür egzersiz ile çalışırsanız çalışın hızlı yapıldığı sürece verimli olacaktır. Ayrıca özel malzemeye, özel mekâna, boş zamana ihtiyaç yoktur. Mesela yüzerken keyif yapmak yerine hızlı yüzmeyi deneyebilirsiniz.

LISS Cardio egzersizleri; orta derecedeki hız ile yapılır. Dolayısı ile yukarıdaki Cardio egzersizleri kadar vücut yorulmaz. Kas ve kemik sistemi de aşırı hareket etkisinde kalmadığından yıpranmalar yaşanmaz. Bu tarz çalışma sistemi hız sevenler için sıkıcı gelebilir. Bazen orta derecedeki hızda yapılan egzersizler dinlendirici niteliktedir.