Ankara LPG

LPG Ankara Güzellik Merkezleri

LPG

LPG ya da liquified petroleum gas, çeşitli gazların birleşimidir. İçerisinde propan, bütan gazları bulunur. İlk kullanıldığı ülke İngiltere'dir. Son yıllarda enerji kaynaklarından doğal gazın önem kazanması ile LPG üretimi de artmıştır. Çünkü üretim alanı doğal gaz alanlarında veya petrolün işlendiği yerlerdir. Eski yakıt türleri ya da enerji kaynaklarına alternatif bir kaynaktır. Benzin, petrol, doğal gaz derken artık LPG e...
devamı...

Güzellik Salonu Ara

toplam 3 sonuç bulundu.
1 - 3 arası gösteriliyor.
LPG Ankara Güzellik Merkezleri

LPG

LPG ya da liquified petroleum gas, çeşitli gazların birleşimidir. İçerisinde propan, bütan gazları bulunur. İlk kullanıldığı ülke İngiltere'dir. Son yıllarda enerji kaynaklarından doğal gazın önem kazanması ile LPG üretimi de artmıştır. Çünkü üretim alanı doğal gaz alanlarında veya petrolün işlendiği yerlerdir. Eski yakıt türleri ya da enerji kaynaklarına alternatif bir kaynaktır. Benzin, petrol, doğal gaz derken artık LPG enerji kaynağı önem kazanmaya başladı.

Halk tabiri ile tüp gaz ya da LPG'nin kullanım alanı oldukça geniştir. Isınma sistemi, aydınlanma sistemi ve mutfaklarda ocaklar için kullanılmaktadır. Az miktarda kullanılmasına rağmen açığa çıkan enerji oldukça fazladır. Ayrıca araçlarda yakıt olarak da kullanılmaktadır. Bu alanda oto gaz olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanı rahatsız etmeyen özelliklere sahip olması nedeni ile kullanım alanı genişletilmiştir. Mesela kokusu yoktur. Renksiz olması nedeni ile kaçak durumunun fark edilmesi neredeyse olanaksızdır. Dolayısı ile bu durumun önüne geçmek için üretim aşamasında koku eklenerek kaçağın fark edilmesi sağlanmıştır. Bu enerji kaynağında yaşanan kaçak fark edilmediği zaman büyük zararlara yol açar. Çünkü yanıcı gazdır.

LPG, kullanımını kolaylaştırmak için çelikten yapılan tüp, tank, konteyner da muhafaza edilmektedir. Gaz halinde bulunan LPG enerji kaynağı işlem görmesi sonucunda sıvı hale dönüşmektedir. İşlemden kastedilen basınçtır.

LPG enerji kaynağının diğer bir özelliği kaçak olması durumunda insanların teneffüs etmesi sonucunda zehirleme korkusudur. Bu inanış oldukça yaygındır. Ancak doğruluk payı yoktur. İnsanlar teneffüs etmesi ile vücuda olumsuz etkisi söz konusu değildir. Haberlerde pek çok kez rastladığımız zehirlenme vakaları şu şekilde gerçekleşmektedir. LPG enerji kaynağının içerisindeki gaz ağırdır. Yani soluduğumuz havaya göre ağır yapı da olması oksijeni azaltır.

Aynı zamanda LPG enerji kaynağı çevre dostudur. İçerisinde ağır gaz bulundurmaması nedeni ile havayı kirletmez. Açığa çıkan karbon gazı ve sera gazı oldukça azdır.

LPG enerji kaynağını taşıması kolaydır. Böylece sadece şehir yaşamında kullanılmaz. Köy yaşamının da vazgeçilmezleri arasındadır. Bütçeyi yormaması, kolay temini gibi faktörler bu enerjinin cazibesini artırmaktadır. Günümüzde olduğu gibi gelecekte de yeni enerji kaynakları keşfedilene kadar kullanılmaya devam edilecektir. Bugünün en iyi, en sağlıklı, en ekonomik, en temiz enerji kaynağı LPG'dir.

LPG enerji kaynağı hakkında bilinmesi gerekenler: kullanımı esnasında açığa çıkan CO2 minimum seviyededir. Diğer yakıt çeşitlerine göre verimi oldukça yüksektir. Kullanım oranı az olsa bile oluşan enerji maksimumdur. Sera gazını neredeyse hiç oluşturmaz. Diğer yakıt türlerinde düşükken LPG enerji kaynağında sıfır değerine sahiptir. Diğer enerji kaynaklarının gazdan başka bir de katı madde salınımı da söz konudur. İnsanlar teneffüs etmesi nedeni ile çeşitli hastalıklara sebep olduğu ispatlanmıştır. Dolayısı ile LPG enerji kaynağında katı madde salınımı çok azdır. Araçlarda kullanılan enerji kaynaklarının ortaya çıkardığı azot hem hava kirliliği oluşturmaktadır hem de sağlığa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ancak LPG enerji kaynağı %250 daha azdır. Bu oran gerçekten enerji kaynağının kıymetini artırmaktadır.

LPG enerji kaynağı gerek evde gerek iş yerlerinde gerekse araçlarda kullanılır. Bu alanlar dışında çiftliklerde, turizm merkezlerinde gıda piyasasında, kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Kurutma, pişirme, buhar tedarik edilmesinde, yakıt gibi işlemlerde yeni nesil enerji kaynağını görmekteyiz.

LPG enerji kaynağı için tehlike söz konusu mudur? Gerek insan sağlığı gerekse çevreye karşı zararsız olması nedeni ile insanlar her alanda kullanmaya başlamıştır. Muhafaza edilen tüp, boru, konteyner veya araçlarda donanım yüksek güvenlik malzemeleri ile tasarlanmaktadır.