Ankara Damat Paketi

Ankara Güzellik Salonları Damat Paketi

DAMAT PAKETİ

Damat paketi nasıl hazırlanır? Damat paketinin Türk geleneklerindeki önemi nedir? Damat paketi ne zaman verilir? Damat paketi ya da yöresel ismi ile damat bohçası, evlenmeye karar veren erkek ve kız tarafında başlayan tatlı telaştır. Kız tarafının erkek tarafına getirdiği Damat paketi, günlük yaşamda kullanılabilecek malzeme ve eşyaların yer ...
devamı...

Güzellik Salonu Ara

toplam 7 sonuç bulundu.
1 - 7 arası gösteriliyor.
Ankara Güzellik Salonları Damat Paketi

DAMAT PAKETİ

Damat paketi nasıl hazırlanır? Damat paketinin Türk geleneklerindeki önemi nedir? Damat paketi ne zaman verilir? Damat paketi ya da yöresel ismi ile damat bohçası, evlenmeye karar veren erkek ve kız tarafında başlayan tatlı telaştır. Kız tarafının erkek tarafına getirdiği Damat paketi, günlük yaşamda kullanılabilecek malzeme ve eşyaların yer aldığı bir hediye paketidir. Damat paketi, uzun yıllardır uygulanan bir gelenektir ve günümüzde de devam ettirilmektedir.

Damat paketinde her ayrıntı düşünülüp kaliteli eşyaların yer alması demek bütçenin üzerine çıkabilir. Bu durumda daha önce Damat paketi hazırlamış kişilere danışmak ya da Damat paketi hazır olarak satılan çeyiz mağazalarını araştırmak gerekir. Hem fiyat listesi oluşturmak hem de Damat paketinde neler olması gerektiği konusunda geniş bir araştırma yapılması gerekir.

Damat paketi hazırlama işlemi tamamlandıktan sonra sıra damada ne zaman sunulacağı tartışması başlar. Damat paketini sunma zamanı Yöreden yöreye farklılık gösterir. Ancak genel olarak verilme zamanı geline hazırlanan hediye paketinden sonra götürülmesidir. Kız tarafı akrabaları ile beraber ziyarete gittiğinde Damat paketini de beraberinde götürür. Ancak ismine göre hediye damada değil de damadın annesine verilir.

Damat paketi içerisinde neler olmalıdır? Herkes bütçesine göre bir hediye paketi hazırlaması genel bir görüştür. Ancak olmazsa olmazlar da vardır. İşte bunlar:

Kravat, gömlek, pantolon kombini (ikişer adet): iş ya da günlük yaşamda giymesi için kombin kıyafetler alınır. Eski geleneklere göre damatlık da Damat paketinde yer alırdı. Ancak kişilerin tarzları ve beğenilerinin farklı olmasından dolayı bu geleneği geri de bırakmıştır.

Pijama takımı: bu set içerisinde sabahlık, alt üst pijama, robdöşambr gibi parçalara yer verilmesi gerekir. Kişi kullanırken rahat edebileceği kumaşlardan yana tercih yapmak gerekir. Mesela saten ya da pamuklu olması gibi.

Terlik: kişinin ayak numarasına ve zevkine uygun bir çift terlik konulmalıdır.

Çamaşır takımı: bu takım beyaz olabileceği gibi siyah renklerde tercih edilebilir.

Bornoz takımı: el havlusu, baş havlusu, banyo havlusu ve bornoz takımı yeterli olmaktadır. Havlu kenarı işlemeli olan ürünlere yer vermek gerekir.

Cüzdan

Kemer ve kol düğmeleri: kombin olan takımlar tercih edilebileceği gibi ayrı ayrı da tercih edilebilir.

Saat: bu ürünü koyma tamamen görecelidir. Eğer bütçeniz yetiyorsa bu ürüne de yer verilebilir.

Tıraş takımı: tıraş köpüğü, tıraş kolonyası, tıraş losyonu, tıraş makinesi, tıraş bıçağının yer aldığı bir takım oluşturulabilir. Fiyatların uygunluğuna göre hazır setler tercih de edilebilir ya da ayrı ayrı alarak bir takım hazırlanabilir.

Kişisel bakım ürünleri: diş fırçası, diş macunu, şampuan, duş jeli, deodorant, parfüm, Roll on, jöle, saç kremi, sabun, lif, tırnak makası, makas gibi her detaya yer verilir. Damat paketi hem dolu hem de zengin görünmesi için bütçe el verdiği derece de eşyalar konulmalıdır.

Damat paketinin aynı zamanda şaşalı bir şekilde süslenmesi gerekir. Bunun için tül, kurdele gibi malzemelerden yapılmış örtüler kullanılabileceği gibi özel hediye kutularına da konulabilir. Yöresel Damat paketi süslemesi genellikle işlemeli örtülere sarılarak hazırlanmaktadır. Ancak günümüzde hazır hediye paketlerine talep edilmektedir. Özel hediye paketlerine yerleştirilmektedir. Aynı zamanda Damat paketi birden fazla olabilir. Mesela kişisel bakım ürünlerini bir sepete yerleştirilebilir. Bornoz takımı kutu içerisinde yerleştirilebilir. Yani Damat paketi sepet, bavul, kutu, bohça gibi paketleme şekillerinin bir araya gelmesinden dolayı bu ismi almıştır. Bütün hediyelik eşyalar farklı şekillerde paketlense bile genel adı Damat paketidir.