Ankara Aikido

Ankara Güzellik Salonları Aikido

AİKİDO

Aikido savunma sporu üç kelimenin birleşimiyle oluşmuştur. Ai; uyum ki; ruh do; yöntem gibi kelimeler bir araya gelip savunma sporu olan Aikido ortaya çıkmıştır. Aikido savunma sporunun Japonya da ortaya çıktığı bilinmektedir. Kelime köküne baktığımız zaman gelen tehlikeleri bertaraf etmek, kişi can ve mal güvenliğini korumak için yaptığı Aikido savunma sporu aynı zamanda ruhu geliştirmek iç...
devamı...

Güzellik Salonu Ara

Arama Sonuçları

VIP Aikido

toplam 1 sonuç bulundu.
1 - 1 arası gösteriliyor.
Ankara Güzellik Salonları Aikido

AİKİDO

Aikido savunma sporu üç kelimenin birleşimiyle oluşmuştur. Ai; uyum ki; ruh do; yöntem gibi kelimeler bir araya gelip savunma sporu olan Aikido ortaya çıkmıştır. Aikido savunma sporunun Japonya da ortaya çıktığı bilinmektedir. Kelime köküne baktığımız zaman gelen tehlikeleri bertaraf etmek, kişi can ve mal güvenliğini korumak için yaptığı Aikido savunma sporu aynı zamanda ruhu geliştirmek için de yapılmaktadır. Ruh dinginliği, ruh sakinliği, huzur, mutluluk yolu Aikido savunma sporundan geçmektedir.

Aikido savunma sporunun temel inanışında kişi kendi huzurunu geliştirmekten, yöntemler oluşturmaktan sorumludur. Bunu yaparken de başkalarına karşı kullanılacak güç ve teknikler ile mağlup ederek ya da yenilerek sağlanmamalıdır.

Aikido savunma sporunu teknik ve usulüne uygun olarak yapan sporculara aikidoka ismi verilmektedir.

Aikido savunma sporu birden fazla tekniği içermektedir. Bunlar:

Kılıç savaş tekniği

Aiki-jutsu

Daito-ryu

Aikido savunma sporu yapan bir kişi canı ve malını korumak amacı ile tehlike karşısında gücü kırarak etkisiz hale getirmektir. En önemli stratejisi kombo vuruşudur. Yani tehlikeyi sersemleterek, arka arkaya yapılan vuruşlardır.

Aikido savunma sporu sayesinde takip ve doğru zaman ile tehlikeli gücü kırmak ve tehlikeyi savuşturmak mümkündür.

Aikido savunma sporu günümüze kadar pek çok değişimlere uğramıştır. Farklı kültürleri etkileyen ve farklı kültürler etkilenen Aikido savunma sporunun ikiye ayrıldığını görmekteyiz.

1.Geleneksel Aikido; ortaya çıktığı günden beri teknik ve stratejilerini koruyarak, dönemin şartlarına göre sertlik veya uygulanış biçimini koruyarak nesillere aktarılan bir tarzdır.

2.Modern Aikido; dünya devletlerini, ülkelerini etkilediğinden insanların kolayca uyum sağlamasını kolaylaştırmak ve günümüz şartlarına uydurulması için yumuşatılan bir tarzdır.

Aikido savunma sporu kadın- erkek herkes yapabilir. Ancak teknik, güç, hız gerektirdiğinden ergenlik dönemi sonrasında başlanması tavsiye edilmektedir. Aikido savunma sporu için Ankara da çeşitli eğitmenlerin derslerine katılmak mümkündür. Stüdyolar, kulüpler, okullar Aikido savunma sporunun Ankara'da tanınmasını, fiziksel güç kullanımını dengelemenin yanı sıra ruhun ve enerjinin doğru kullanılmasını öğretilmesini sağlar. Ankara'nın her semtinde Aikido savunma sporu stüdyosu, Aikido savunma sporu kulübünü görmek mümkündür.

Ankara'da Aikido savunma sporu öğrenmek için tercih edilecek herhangi bir yerde dersler şöyle işlemektedir. Henüz yeni başlayan bir Aikidoka önce bilmesi gerekenler arasında tehlike karşısında tepkilerinin kontrollü olması ve vücudun kontrolünü sağlayarak güvenli bir düşüş gerçekleştirmektir. Ayrıca başlangıç seviyesindeki sporcular profesyonel sporcular ile karşı karşıya getirilmez. Seviyelerine göre karşılaşma gerçekleştirilir.

Aikido savunma sporu başta olmak üzere pek çok savunma sporu genellikle dövüş sporu olarak düşünülmektedir. Ancak bu algı son derece yanlıştır. Aikido savunma sporu adından da anlaşılacağı üzere savunma yapmaktır ve bu savunmayı yaparken saldırgana zarar vermemektir. Tehlikeyi seri ve hızlı hareketler ile bertaraf edilmektedir. Yani güç, kuvvet, sertlik gibi ifadeler ancak Aikido savunma sporunun birkaç tekniği dışında kullanılmamaktadır.

Aikido savunma sporunu en iyi şekilde yapabilmek için Ankara aikido stüdyoları, Ankara aikido kulüplerinde derslere düzenli katılmak gerekir. Ayrıca hareketleri doğru takip etmek, orijinaline uygun olarak yapmak gerekir. Böylece hareketler tam anlamı ile yapılmış olunur. Ankara'daki pek çok mekân sayesinde Aikido savunma sporuna olan ilgi giderek artmaktadır.

Aikido savunma sporu sadece bir tehlike karşısında uygulama imkânı doğmaz. Aikido savunma sporunun felsefesi kişinin yaşam kalitesini de yükseltmeyi amaçlar, ruhun huzurunu, psikolojik rahatlama gibi olumlu durumlara gün içerisinde mutlaka ihtiyaç duyulur. İhtiyaç anında Aikido savunma sporunun iç dünyaya yolculuğu sayesinde stresten, duygu karmaşasından kurtulmak mümkündür.