PARFÜMLER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

blog yazısı ekle !

PARFÜMLER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan, muhteşem kokularıyla hayatın her anında bir güzellik olmasını sağlayan, koku ile dokuya erişmemizi sağlayan... Neyden mi bahsediyorum tabii ki parfümlerden. Tarihine baktığımızda ilk başlarda Mısır da görüyoruz Ra tanrıçası adına güneşin doğuşundan batışına kadar ot yakarlarmış.

Daha sonralarda ise ilk çağdaş niteliklere sahip parfüm 14. yüzyılda güzelliğiyle ünlü olan Macar kraliçesine atfedildi içerik olarak esans ve biberiye yağı ile alkol karışımından elde edilmiş, lavanta yağı ile zenginleştirilmiş bu karışıma '' Macar Suyu '' denildi. Daha sonrasında ise Fransızlar tarafından kotu kokularını bastırmak için kullanılmaya başlasa da günümüzde kişiliğin altına bir çizgi çekmek için kullanılır oldu.

Ankara'daki tüm Makyaj Salonları için tıklayınız
Ankara Makyaj Salonları


Nasıl ki her kıyafet, her renk herkese uymazsa her parfümde herkese uymaz. Gerek cildin doğal kokusu, gerek hormonal değişiklikler, gerek kullanılan ilaçlar, gerekse nemlendiriciler parfümün cildimizde duruşunu değiştirir. Bu yüzden kullanılan parfümleri her zaman kendimizde denemek en iyisidir. Ankara Güzellik salonundaki güzellik uzmanından öğrenilen bilgilere göre Her parfümü bir melodi olarak düşünün nasıl bir melodi notalardan oluşuyorsa, parfümlerde notalardan oluşur.

Örneğin Üst notalar; Bunlar ilk duyduğumuz kokladığımızda burnumuza ilk gelen kokulardır. Kokusunu ilk almamıza rağmen parfümde etkisi en çabuk azalan notadır ama parfümün kokusunda belirleyicidir. Bunlardan bazıları Narenciye ( limon, portakal kabuğu, bergamot) , hafif meyveler ( greyfurt, çilek, böğürtlen) , bazı bitkiler ( adaçayı, lavanta).

Orta notalar; Parfümün merkezi, kalbi ne dersek diyelim parfümün cildimizde olan temasını yansıtır. En çok kullanılan orta notalar; sardunya çiçeği, gül, limon otu, ylang-ylang, lavanta ,kişniş, yasemin gibi kokuları hissetmekteyiz.

Alt notalar; Parfümün beyni nitelindedir her şey gider o cildimizde kalır. Alt notada en çok kullanılan kokular sedir ağacı, sandal ağacı, vanilya, amber, meşe yosunu ve misktir.

Ve belki de parfümör olmadığımızdan bilmediğimiz üç şifre var EDC, EDT, EDP.

EDC(Eau de cologne) ;en az kalıcı olan parfümlerdir gün içerisinde sık sık yenilenebilir.

EDP(Eau de perfume);kalıcılığı 12 saatten fazladır ve en yoğun kokan parfüm türüdür.

EDT(Eau de toillette); kalıcılığı EDP'ye oranda daha azdır, kalıcılıkları 6-8 saat arasında değişir ve fiyatları EDT'ye göre daha uygundur.

Bu kadar parfümör bilgisinden sonra cildinize ve zevkinize uygun olan parfümü bulduktan sonra kendinizi tamamlamaktan sadece iki fıs uzaktasınız. Bırakın kokunuz imzanız olsun ve bırakın kokunuz sadece koku olmasın sizinle birlikte bedenleşsin. ''Bırakın beni ben deodorantlarımla mutluyum." derseniz, hiç üzülmeyin her parfümün bir deodorantı da var losyonu da var duş jeli de var siz hangisini isterseniz.