AROMATERAPİ NEDİR VE BAŞLICA ESANSİYEL YAĞLAR

blog yazısı ekle !

AROMATERAPİ NEDİR VE BAŞLICA ESANSİYEL YAĞLAR

Ankara güzellik salonu içinde aromaterapik merkezler de vardır ve halkımız tarafından ilgi görmektedir. Peki aroma terapi nedir? Aromaterapi aromatik bitkilerle ilgili bir tedavi yöntemi olarak tanımlanabilir. Bir bitkinin aromatik özellik taşıması ise içinde mutlaka esasniyel denilen uçucu yağlar içermesine bağlıdır. Bu uçucu yağlar kozmetik sanayinde (parfüm, kremler vb) mamuller de kullanıldığı gibi sağlıkla ilgili tedavi amaçlı da kullanılır. Gül yağı, karanfil yağı, lavanta yağı gibi birçok aromatik bitki yağları kozmetik ve sağlık sektöründe kullanılmaktadır.

Ankara'da Aroma Terapi için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Aroma Terapi

Aromaterapi bu bitkiler üzerinde yoğunlaşarak ortaya çıkan ve yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişse sahip bir branştır. 6000 yıl önce mumyalarda kullanılan bu yağlar o zamanki gibi bugün de büyük değerlidir. Aromaterapinin bir bilimsel disiplin haline sokulması ise Fransız biyokimyacı Renee Maurice Gattefosse tarafından olmuştur.

Bu konuda Türklerin de çok katkısı olmuştur. Örneğin büyük Türk bilgini İbn-i Sina ilk defa buharla damıtma yaparak (yani distilasyon) uçucu yağların elde edilmesi yönünde çığır açmıştır. Esansiyel yağlar (uçucu yağlar) kozmetikte güzelleşmenin temel unsurlarındandır. Sabundan nemlendirici kreme, parfümlere kadar bu ürünlerden faydalanılır. Başlıca aroma terapik yağlarsa şunlardır:

Sarı Papatya: Elmayı çağrıştıran aromatik bir kokusu vardır. Sinirleri dinlendirir, huzur veren bir hormonal faaliyet sağlar. Hassas cildi olanlar daha çok tercih edebilir. Ayrıca saçların daha açık renk tonuna kavuşmasını sağlar.

Bergamot: Antiseptik özellikli olup turunçgil ailesinden aromatik bir yağdır. Yağlı cilde sahipseniz önerebiliriz. Sivilcelere de iyi gelir

Günlük Ağacı: Sinirleri gevşetir, solunumla ilgili sorunları hafifletir. Ciltlerdeki kırışıklıkları azaltır.

Sardunya: Antidepresan özelliklidir. Ayrıca ev temizliğinde böcekleri kovan bir koku etkisine sahiptir.

Aloe Vera: Ciltteki yara ve yanıklara iyi gelir. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Çay Ağacı: Mantar ve sivilce sorunlarınızı bununla çözebilirsiniz.

Mercanköşk: Ağrı kesicidir. Cilt üzerinde dinlendirici etki yaratır.

Yasemin: Stresi atar. Enerjik, zinde bir bedene geçişi hızlandırır. Ayrıca çok güzel bir kokusu vardır.

Biberiye: Yağları yakan bir çeşit diyet yöntemidir. Saçları da besler ve zekâ açıklığı sağlar.

Okaliptus: Gribal enfeksiyonlara iyi gelir.

Neroli: Uykusuzluk çekenler ve kuru ciltleri olanlar için ideal bir uçucu yağdır.

Lavanta: Saç köklerine iyi gelir. Haşerat ısırıklarına iyi gelir. Çayı ise dinlendiricidir.

Defne: Hazmetmeye yardımcı olur, adale ağrıları için iyidir.

Ankara aktarlarında, aromaterapi merkezlerinde bu esansiyel yağlardan edinilebilir. Son olarak; kanser hastaları, varisli olanlar, çeşitli iltihaplanma yaşayanlar için aromaterapi önerilmez. Ayrıca bunları kullanırken doktor tavsiyelerini mutlaka dinleyiniz. Ayrıca kozmetik amaçlı kullanırken Ankara güzellik uzmanı görüşlerine önem veriniz.