Ankara Aqua Gym

Ankara Güzellik Salonları Aqua Gym

AQUA GYM

Aqua gym nedir? Aqua gym nasıl yapılır? Aqua gym herkes yapabilir mi? Aqua gym faydaları nelerdir? Aqua gym, suda yapılan egzersizleri ifade eder. Aqua gym esnasında suyun kaldırma gücüne karşı koymak için yapılan düzenli hareketler ve egzersizler bütünüdür. Aqua gym en önemli özelliği kar...
devamı...

Güzellik Salonu Ara

Arama Sonuçları

VIP+ Aqua Gym

toplam 3 sonuç bulundu.
1 - 3 arası gösteriliyor.
Ankara Güzellik Salonları Aqua Gym

AQUA GYM

Aqua gym nedir? Aqua gym nasıl yapılır? Aqua gym herkes yapabilir mi? Aqua gym faydaları nelerdir? Aqua gym, suda yapılan egzersizleri ifade eder. Aqua gym esnasında suyun kaldırma gücüne karşı koymak için yapılan düzenli hareketler ve egzersizler bütünüdür. Aqua gym en önemli özelliği kardiyovasküler olmasıdır.

Aqua gym sayesinde suyun ferahlatıcı etkisinin yanı sıra yorgunluktan kurtulma, suyun dinlendirici etkisi ve stres atma özelliği ile diğer spor ya da egzersizlerden oldukça fazladır.

Aqua gym nasıl yapılır? Havuzda ayakta durarak yapılır. Su seviyesi karın seviyesinin yukarısında göğüs seviyesinin biraz aşağısındadır. Böylece hareketler esnasında nefes alıp verme kolayca gerçekleştirilmektedir. Hareketlerin etkili olabilmesi için ağırlık malzemeleri kullanılır. Ancak bu malzemeler (direnç lastikleri) suya dayanıklı ve Aqua gym özel olarak üretilmiştir. Ne tür egzersiz ya da hareket çalışmaları yapıldığını bilmek gerekmez. Sadece eğitmenleri takip etmek ve yönlendirmelerine göre hareket etmek yeterlidir. Gerisi kendiliğinden geliyor. Aerobik hareketleri, jimnastik hareketlerini günlük hayatta sıklıkla yapılır. Ancak Aqua gym de aerobik ve jimnastik hareketleri suyun içinde yapılmaktadır. Böylece suyun basıncına rağmen egzersiz yapmak işin püf noktası buradadır.

Havuz da Aqua gym egzersizleri yapılır. Akıllara şöyle bir soru gelebilir; yüzme bilmeyenler Aqua gym yapabilir mi? Bu egzersiz çeşitleri için yüzme bilmeye gerek yoktur. Çünkü ayakta durarak hareketler yapılacaktır. Dolayısı ile yüzme bu egzersiz için geçerli bir hareket çeşidi değildir.

Aqua gym egzersizlerini yaparken vücudunuzda pek çok değişiklik meydana gelir. Mesela su içinde yapılan egzersizler kalbin hızını biraz artırır. Normal hayatta yaptığınız yürüyüş, merdiven inip çıkma hareketleri kalbin hızlı çalışmasına neden olur. Suyun basıncından dolayı hareketler ağır yapılır. Dolayısı ile açığa çıkan enerji azdır. Ancak dolaşım hızlanır. Büyük ve küçük kas grupları eş zamanlı çalışır.

Aqua gym vücuda faydaları nelerdir? Her sporun vücuda faydası saymakla bitmez. Aqua gym egzersizleri de bunlardan biridir. Hareketler belirli aralıklarda yapılırsa tansiyon düzene girer. Hızlı hayat akışından sıyrılıp hem bedeni hem de ruhu dinlendirmek için çok etkilidir. Ayrıca spor yapmak için genellikle ağaçlık ortamlar, düz yollar gibi alışagelmiş yerler seçilirken Aqua gym için farklı bir ortam yani su seçilir. Böylece suyun içinde yapılan egzersizler daha eğlencelidir. Yaz kış girebileceğiniz havuzlarda suyun sıcaklığında büyük farklılık yoktur. Dolayısı ile yağ yakmak için idealdir. Aqua gym ile yapılan egzersizler eklem ağrılarına, fıtık gibi sorunlara iyi gelmektedir. Tabi doktor tavsiyesine göre hareket etmek gerektiği unutulmamalıdır. Ancak hareketler çok hızlı yapılmadığından ve eklemleri zorlayacak hareketler bulunmaz.

Aqua gym egzersizleri hamileler, yaşlılar, eklem hastaları, çocuklar, gençler, psikolojik bunalım yaşayanlar kısacası herkes yapabilir. Spor amaçlı yapıldığı gibi terapi ve tedavi etkisi de oldukça fazladır.

Aqua gym egzersizleri denizde, havuzda ve kumsalda yapılabilir. Isınma hareketleri önce kumsalda başlayıp sonra suyun içine girmek daha doğru olacaktır. Ülkemizde denize kıyısı olmayan şehirler için havuzlar bir alternatif olarak yapılmıştır. Mesela Ankara şehri. Ankara şehrinde deniz yok diye en etkili egzersiz türlerinden biri olan Aqua gym yapmak için deniz olan şehirlere gitmek gerekmez. Hem zaman hem de para kaybıdır. Ankara da bulunan farklı büyüklükteki havuzlar her mevsimde kullanılmaktadır. Çünkü üstü açık ya da kapalı olmaları sayesinde oldukça avantajlıdır. Dolayısı ile Aqua gym egzersizlerini merak ediyorsanız bütçenize göre bir havuz ve uzman eğitmen eşliğinde eğlenceli spor keyfi yaşayabilirsiniz.