PRP - ÖZEL ESTERA POLİKLİNİĞİ

blog yazısı ekle !

PRP - ÖZEL ESTERA POLİKLİNİĞİ

PRP, "Platelet Rich Plasma-trombositten zenginleştirilmiş plazmanın tekrar hedef dokuya enjeksiyon yolu ile uygulanmasına verilen isimdir. Vücudumuzda oluşan herhangi bir hasarın tamiri sırasında ilk harekete geçen hücreler pıhtılaşma hücreleri olan trombositlerdir.

Trombosit denilen kan hücreleri, vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli "büyüme faktörlerini" yapısında barındırırlar. Eğer dokularımızda herhangi bir hasar olursa bu kan hücreleri, hasarlı dokuya gelerek onarım sürecini başlatırlar.

PRP yöntemi ile doku yenilenmesi ve tamirinde normal süreçten çok daha fazla trombositin bölgeye hücum etmesi sağlanır. Böylece daha fazla kök hücresi uyarılır ve kollajen miktarı daha fazla artar.PRP uygulaması tıbbın pek çok dalında uygulanmaya başlamıştır. İlk olarak diş hekimlerinin diş implantı tedavisi esnasında diş eti iyileşmesini artırmak için kullandığı bu metod, romatizmal hastalıklarda, spor yaralanmalarında ve kronik ağrı tedavilerinde de kullanılmaktadır. Medikal estetik alanında kollajen oluşumunu artırarak cilt yenilenmesinde, ince kırışıklık tedavisinde, yara ve akne izi tedavisinde başta olmak üzere pek çok durumda başarıyla uygulanmaktadır.