ROACUTANE KULLANAN HASTALAR LAZER EPİLASYON YAPTIRABİLİR Mİ? - ÖZEL ANKARA LAZER LİFE POLİKLİNİĞİ

blog yazısı ekle !

ROACUTANE KULLANAN HASTALAR LAZER EPİLASYON YAPTIRABİLİR Mİ? - ÖZEL ANKARA LAZER LİFE POLİKLİNİĞİ

Yazar Bilgileri Dr. Fatma Yıldız Doktor @ Özel Ankara Lazer Life Polikliniği - Kızılay
ROACUTANE KULLANAN KASTALAR LAZER EPİLASYON YAPTIRABİLİR Mİ?Roaccutane, Zoretanin, Aknetrend, adlı ilaçlar muadil ilaçlardır. Yani içindeki etken madde aynıdır. Bu ilaçların içinde bulunan etken madde; İzotretionin. İzotretionin; A vitamini türevidir. Sivilcelerin tedavisinde çok etkili olan bu madde aynı zamanda çok fazla yan etki gösterir. Birçok ciddi yan etkisi vardır ama bu yan etkile her hastada görülmez. Neyse ki ciddi yan etki görülme olasılığı çok azdır. Fakat cilt kuruluğu her hastada görülen bir etkidir. Roaccutane veya muadil ilaçları kullanan her hastada cilt kuruluğu buna bağlı olarak dudaklarda çatlama, burun mukozasında kuruma şikâyetleri olmaktadır. Bu nedenle bu ilaçları kullanan hastaların mutlaka nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Ciltteki kuruluk şikâyeti kişiden kişiye ve kullanılan doza bağlı olarak değişir.Roaccutane kullanan hastalarda lazer epilasyon yapılıp yapılmaması bu kuruluk oranına bağlıdır. Hastanın cildi çok kuru ise yapılmaması gerekir. Çünkü kuru ciltte hem lazer yeterince etkili olmaz, hem de eğer lazere bağlı yanık gibi istenmeyen bir etki olursa roaccutane kullanan hastada iz kalma olasılığı artar.Fakat çok fazla cilt kuruluğu yoksa özellikle koltuk altı bikini gibi çok kurumayan ve güneş görmeyen alanlarda dikkatli bir şekilde lazer epilasyon yapılabilir.Sonuç olarak; Roaccutane ve muadil ilaç kullanan kişilerde Dermatoloji uzmanı kontörlünde uygun dozda ve cihazla lazer epilasyon işlemi yapılabilir. Fakat yüz gibi güneş gören ve çok kuruyan bölgelerde ilaç kullandığınız sürece lazer yaptırmamanız daha uygun olacaktır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ;En önemli neden Androjenik alopesidir ( ailevi yatkınlık gösterir) Bunun dışında;Endokrin hastalıklar;Hipo/hipertiroidizm (tiroid hastalıkları)Postpartum dönemi (lohusalık dönemi)Menapoz ve menapoz sonrası dönemGebelikDiabetBeslenme bozuklukları;Biotin eksikliğiKalori kısıtlayıcı diyetlerEsansiyel yağ asit eksiklikleriDemir eksikliğiProtein eksikliğiÇinko eksikliğiİlaçlar; (Anjiotensin-converting enzim inhibitörleri, Antikoagülanlar,Antimitotik ajanlar (doza bağımlı), Benzimidazoller, Betablokerler, İnterferon, Lityum, Oral kontraseptifler, Retinoidler, Valproik asit, Aşırı A vitamini alımı)Fiziksel stresAnemiCerrahi işlemlerSistemik hastalıklar (neoplaziler, kolagen doku hastalıkla rı, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları vb.)Mekanik (traksiyon, kötü fırçalama, fön vb.)Kimyasal işlemler (uygunsuz şampuan; boya, perma, renk açma işlemleri gibi saçta kalıcı hasar oluşturan işlemler)Psikolojik stresGÖZ ALTI KOYULUKLARININ NEDENLERİ;öz altının aydınlatılması genç daha dinç bir ifade verir. Göz çevresi cildinin koyu olması özellikle genetik olarak yatkınlık gösteriri yani ailevi bir özellik gösterir. Fakat genetik demeden önce bir hastalığın belirtisi olmadığından emin olmak için uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz gereklidir. Örneğin, böbrek hastalığının, allerjik hastalıkların belirtisi olabilir, eğer bir hastalık varsa tabi ki öncelikle hastalığın tedavisi gerekmektedir.Göz çevresi koyuluklar için yapılabilecek tedaviler; Göz çevresi peeling; Hem üst, hem de alt göz kapağındaki koyuluğun giderilmesinde kullanılır.

Göz için özel peelinglerle göz kapağındaki ve altındaki bu koyuluk azaltılabilir. Seans seans yapılan bir işlemdir. Ortalama 3-4 seans önerilir. İşlemden sonra ciltte yalnızca kızarıklık olur, uygulaması kolay bir işlemdir. Öğle tatilinde işlem yaptırıp işinize dönebilirsiniz.Fraksiyonel lazer; Göz çevresi kırışıklıklarının azaltılmasında, renk farklılıklarının düzeltilmesinde kullanılan lazerdir. Lazer uygulandıktan sonra bir hafta kabuklanma olur, sonra cildin üst kısmı kalkar alttan yeni cilt gelir. Yeni cilt daha canlı daha sağlıklı olacaktır.PRP; PRP kişinin kendi kanını özel tüplere alıp santrafüj işleminden sonra iyileştirici hücrelerini tekrar kişiye enjekte etme işlemidir. Kendi kanınız olduğu için allerji yapmaz. PRP ile gözaltlarınızda hem bir aydınlanma hem de dolgunlaşma olacaktır. 3-5 seans önerilir. İşlem öncesinde uyuşturucu krem sürüleceği için çok acılı bir işlem değildir.LEKE TEDAVİSİLeke tedavisi en iyi sonuç kombine tedaviden alınır. Yani bir tane tedavi yöntemi değil seans seans bir çok farklı tedavi uygulanmalıdır. Uygulanacak tedavi yöntemleri ve seans sayısı tamamen kişiye göredir. Örneğin; Beyaz tenli hastalarda lazer daha iyi sonuç verir. Eğer leke çok eski değilse yani yeni oluşmuşsa daha az seans yeterli olur. Leke tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır;KİMYASAL PEELİNG;Glikonik asit, TCA(triklor asetik Asit) gibi kimyasal solusyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin) soyulmasıdır. Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Lekelerin tam olarak geçmesini sağlayamaz fakat lekelerin rengini açar, cildin daha parlak daha sağlıklı görünmesini sağlar hepsinden önemlisi daha sonra yapılacak leke işlemleri için cildi hazırlar. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır işlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.PRP ;Kişinin kendinden alınan kanın, santrifüj işleminden geçirilip iyileştirici hücrelerin ayrılıp, tekrar aynı kişiye iğne ile verilme işlemidir.

Tek başına leke yok etmeye yetmez fakat kolajen miktarını artırır, cilt kalitesinin daha iyi olmasını sağlar. Böylece, leke açıcı tedavilerden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.FRAKSİYONEL CO2 LAZER;Cildin derin katmalarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede hem leke tedavisinde hem de akne skarı, kesi izi gibi cilt yenilemeyi gerektirecek diğer tedavilerde kullanılabilir. Koyu tenli kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Yazın lazer yapılması önerilmez, sonbahar ve kışın güneşin etkisinin az olduğu zamanlarda yapılmalıdır. Kışın bile işlemden sonra güneş koruyucu kullanmaya çok dikkat edilmesi önerilmektedir.Q-SWITCH Nd-YAG LAZER;Günümüz teknolojisinde cilde zarar vermeden leke açmak için kullanılan en etkili yöntemdir. Ağrılı bir yöntem değildir. Tedaviden sonra ciltten herhangi bir kabuklanma oluşturmaz.2 hafta aralıklarla uygulanmaktadır.Lazer tedavileri uzman doktor tarafından yapılması gereken ciddi işlemlerdir. Bu işlemler uzman doktorlar tarafından yapılmazsa yeni lekelerin oluşmasına neden olabilir.Görüldüğü gibi leke tedavisinde en iyi sonuç için tek tedavi yetmemektedir.Kişinin cilt tipine, lekenin derinliğine göre farklı tedavileri birlikte uygulamak gerekmektedir.Hangi tedaviden kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişiklik gösterir.Ortalama 5 -6 seansta %50 azalma sağlanabilmektedir.Seanslar arasında size önerilen leke acıcı kremleri kullanmanız gerekmektedir. Lekelerin yeniden oluşmaması için güneş koruyucu şarttır. Güneş koruyucu; yüksek koruma faktörlü (spf 50) olmalı ve günde 2 – 3 kez yaz- kış kullanılmalıdır.LEKE TEDAVİSİ UYGULAMA ALANLARI;- Güneş lekeleri,- Melezma (gebelik maskesi),- Efelid (çil),- Lentigo (yaşlılık lekeleri),- Post inflamatuar hiperpigmentasyon (cilt yaralanmaları sonucu oluşan lekeler)- Sivilce lekeleri