Ankara Alan Kullanımı

Ankara Güzellik Salonları Alan Kullanımı

ALAN KULLANIMI

Alan kullanımı neyi ifade eder? Alan kullanımı hangi durumlar için kullanılır? Alan kullanımı hangi dalları kapsar? Gibi pek çok soru ile karşılaşmak mümkündür. Çünkü Alan kullanımı çok geniş bir ifadedir.

Alan kullanımını kimi zaman engebesiz, büyük yerin işletilmesidir kimi zaman ormanlık bölge de bitkisiz, ağaçsız sahanın değerlend...
devamı...

Güzellik Salonu Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Ankara Güzellik Salonları Alan Kullanımı

ALAN KULLANIMI

Alan kullanımı neyi ifade eder? Alan kullanımı hangi durumlar için kullanılır? Alan kullanımı hangi dalları kapsar? Gibi pek çok soru ile karşılaşmak mümkündür. Çünkü Alan kullanımı çok geniş bir ifadedir.

Alan kullanımını kimi zaman engebesiz, büyük yerin işletilmesidir kimi zaman ormanlık bölge de bitkisiz, ağaçsız sahanın değerlendirilmesidir. Alan kullanımı bazen de mesahayı ifade etmek için seçilir. Alan kullanımını Türkçe de gerçek anlamından başka mecaz anlamda yüklenmiştir. Şöyle ki bir insanın çalışırken, iş yaparken meşgul ettiği yerdir.

Kentsel Alan kullanımı şehir toprak kütlesinin doğal etkiler sonucunda ya da beşerî etkiler ile çeşitli faaliyetler için üleştirilerek yönetilmesidir.

Ankara gibi büyükşehirlerde Alan kullanımı önemli bir yere sahiptir. Bu yerlerde Ankaralıların yararlanabileceği dinlenme mekânları, alışveriş mekânları, sosyal tesisler vb. yanı sıra tarımsal faaliyetler içinde Alan kullanımı geniş yer tutmaktadır. Ayrıca Ankara şehrinin havasını temizlemek, görüntü açısında da şehri güzelleştiren yeşil ve ağaçlık bölgeler Alan kullanımına dâhildir.

Ankara gibi kalabalık şehirlerde planlama önemli olduğundan Alan kullanım da planlı olarak yürütülmektedir. Böylece şehrin düzeni korunduğu gibi çarpık yapılara da yer verilmemektedir. Ankara ve diğer şehirlerde tarım Alan kullanımı ya da yeşil Alan kullanımı ancak bu faaliyet için değerlendirilmesi gerekir. Aksi durumlar kanunlara aykırı kabul edilmektedir.

Ankara şehrinde Alan kullanımı için oluşturulan model diğer şehirlere de örnek olması amaçlanmıştır. Böylece Ankara'nın her sokağı, her caddesi ile başlayarak kırsal alanlara doğru Alan kullanımı ilerletilmiştir. Ancak hangi amaçla yapılırsa yapılsın doğa daima koruma altına alınmıştır. Dağlar, göller, ağaçlar, yeşil alanlar, akarsular, dereler vb.dir. Bu yerlerde Alan kullanımı açık ya da kapalı yüzme havuzları tesisleri, sportif faaliyetlerin yapılacağı tam donanımlı yerler, büyüklü küçüklü parkları kapsayan yapıların imarında kullanılmaktadır. Ankara şehrinde Alan kullanımı sadece şehrin merkezini içeren Alan kullanımından bahsetmek yetersizdir. Ayrıca şehrin merkezinden uzak yani şehrin giriş ya da çıkışındaki Alan kullanımı projeleri sayesinde insanlara yeni oturma alanları sağlanmıştır. Son yıllarda Ankara'da Alan kullanımına verilen önem sayesinde yeşil örtü ve doğanın korunmasında etkili sonuçlar alınmıştır. Aynı zamanda Ankara kalabalık bir şehir olarak olmasına rağmen Alan kullanımı projeleri sayesinde hava kirliliğinin de önüne geçilmiş olmaktadır.

Alan kullanımının planlı ve projeli yürütülmesinin avantajları şunlardır:

Şehri yaşanabilir hale gelmesini sağlamaktadır. Havası, toprağı, ağaçları ile şehrin bir bütün olmasını sağlamaktadır.

Büyük şehirlerde insanların yaşayabileceği yerlerin yeterli olmasını sağlar. Yani dışarıdan gelen insanlarında şehirde kalabilecek kadar yeterli yerin bulunmasıdır.

Şehrin doğal yapısına zarar verilmemektedir.

Şehirde bütünlük oluşturulmaktadır. Düzen sağlanarak yapılar arasında estetik değerler yükselmektedir.

Ankara şehrinin genç nüfusuna yaşanabilir bir ekolojik ve çevre faktörü bırakmak gerekir. Alan kullanımı sayesinde artan nüfus şehri yok etmek yerine özenli ve dikkatli davranmaktadır.

Alan kullanımı örnekleri olarak

Gençlik parkı

Atatürk orman çiftliği

Eymir gölü

Mogan gölü

Üniversiteler

Gibi çeşitli yapıların yanı sıra doğal yapılarda bulunmaktadır.

Alan kullanımı bilinci insanlar arasında oluşturulması gerekir. Bunu yaparken de geniş kitlelere ulaşabilmek için radyo, televizyon, gazete, eğitimler, sosyal medya, internet gibi yollar kullanılabilir. Böylece kısa süre içinde insanlar günümüzde yaşadıkları çevreyi korumaları sayesinde gelecek yıllarda da yeni nesiller için yaşanabilir bir şehir bırakabilirler. Alan kullanımına dikkat ederken enerji kaynakları içerisinde yenilenebilir olanlara yönelmek en doğrusudur. Böylece tükenmeyen bu kaynaklar her zaman insanların yararlanmasını sağlayacaktır.